Victory - Shipyard

Dział poświęcony modelarstwu kartonowemu i kartonowo-fornirowemu plus inne techniki pokrewne
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Jarcio
Posty: 90
Rejestracja: 17 lut 2011, 13:43

Re: Victory - Shipyard

Post autor: Jarcio »

Tomku, chodzi mi o tę czarną farbę, która podciekła pod taśmę maskującą

vic241.jpg
Awatar użytkownika
lkemot
Posty: 156
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Re: Victory - Shipyard

Post autor: lkemot »

A, o to chodzi..., poprawię to, chociaż w realu prawie tego nie widać.
Dobrze, że wróciłeś do opisu olinowania, bo za chwilkę będzie jak znalazł. A wraz z książką Petersena (Rigging...) będzie to swego rodzaju biblia modelarza szkutniczego
Pozdrawiam
Tomekl vel lkemot

W stoczni: Victory, Akagi
W porcie: Santa Leocadia, Yamato, Lexington, H.M.S Cleopatra, Le Coureur, Szebeka
Awatar użytkownika
lkemot
Posty: 156
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Re: Victory - Shipyard

Post autor: lkemot »

Potrzebuję pomocy... heeelp!!!
Model robię w oparciu o pierwsze wydanie Victorego przez Shipyard, czyli numer 11. Rysunki mają wiele braków, np.: nie była rozrysowana rufa modelu...
I tu mam do was pytanie, GDZIE JEST UMIESZCZONA CZĘŚĆ NR 112 NA MODELU,
IMG_20170221_232332.jpg

Na moich rysunkach w wycinance nie mogę jej zlokalizować...
Pozdrawiam
Tomekl vel lkemot

W stoczni: Victory, Akagi
W porcie: Santa Leocadia, Yamato, Lexington, H.M.S Cleopatra, Le Coureur, Szebeka
Awatar użytkownika
Jarcio
Posty: 90
Rejestracja: 17 lut 2011, 13:43

Re: Victory - Shipyard

Post autor: Jarcio »

Tomku. Nie mam wprawdzie tego wydania, ale patrząc na kształt tego elementu oraz ilość zaznaczonych białych miejsc, wydaje mi się, że jest to belka z pachołami, znajdująca się na fordeku, powyżej dziobowej wręgi.

BElka.jpg

Tak na marginesie, to w nowszym wydaniu, które posiadam, oznaczenie części na rysunkach też pozostawia sporo do życzenia. Rufa też nie została rozrysowana.
Awatar użytkownika
lkemot
Posty: 156
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Re: Victory - Shipyard

Post autor: lkemot »

Myślę, że jest to strzał w dziesiątkę, dzięki @jarcio
Pozdrawiam
Tomekl vel lkemot

W stoczni: Victory, Akagi
W porcie: Santa Leocadia, Yamato, Lexington, H.M.S Cleopatra, Le Coureur, Szebeka
Awatar użytkownika
Art-UR
Posty: 22
Rejestracja: 25 wrz 2015, 20:24

Re: Victory - Shipyard

Post autor: Art-UR »

Nie, to jest ta część poniżej.
Tomek, pachołki mają być w linii pilastrów (tych żółtych na niebieskim tle). Całość, o czym teraz rozprawiacie mam już za sobą, więc wiem, że te białe pola nie pasują, trzeba to zmodyfikować.

Dodatkowo, poza środkowymi, skrajne pachoły mają wycięcie na kółko bloku. Wieczorkiem wstawię fotkę.
Awatar użytkownika
Jarcio
Posty: 90
Rejestracja: 17 lut 2011, 13:43

Re: Victory - Shipyard

Post autor: Jarcio »

Słusznie prawi nasz Pan Prezes. :D To rzeczywiście jest ta belka pod tą przeze mnie zaznaczoną, bo tak analizując długość tego elementu 112 nie dałoby się chyba z niego wygospodarować miejsca na te półokrągłe, wklęsłe elementy belki. Ale byłem blisko :lol:

To ja wyjdę przed szereg i ośmielę się wskazać, że chodzi zapewne o zgodność pachołów z przebiegiem pionowych zdobień na dziobowej wrędze.

beakhead.jpg
beakhead.jpg (246.58 KiB) Przejrzano 5890 razy
Awatar użytkownika
Art-UR
Posty: 22
Rejestracja: 25 wrz 2015, 20:24

Re: Victory - Shipyard

Post autor: Art-UR »

Wielkie dzięki Panie Wiceprezesie Jarosławie (kurcze, jak to brzmi! :D

Właśnie o to chodzi.
Dodatkowo w pachołach sa otwory na pojedyncze rolki, przez które przechodzą liny, ale po co one tam włażą i jak się nazywają, Jarcio nam, pardon, Wiceprezes Pan nam poopowiada 8-)

Zaznaczyłem tylko niektóre rolki:

1.jpg
Awatar użytkownika
Jarcio
Posty: 90
Rejestracja: 17 lut 2011, 13:43

Re: Victory - Shipyard

Post autor: Jarcio »

Te otwory to szybry; przechodziły przez nie liny biegnące od strony bukszprytu zanim zostały odłożone na pachołach na tej dziobowej belce.

06.jpg
06.jpg (115.51 KiB) Przejrzano 5725 razy
Awatar użytkownika
lkemot
Posty: 156
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Re: Victory - Shipyard

Post autor: lkemot »

Nie no domyśliłem się, że część 112 jest przy samym pokładzie. Ale teraz te rysunki i zdjęcia wyjaśniają wszystko. Dobrze, że zwróciliście moją uwagę na zgodność pachołków ze zdobieniami - a o tym nie ma u Długosza, ani u innych kronikarzy, a jest u Artura :shock:

Nie ma to jak budowa zespołowa..., chociaż wszystkie potknięcia zostaną bezlitośnie napiętnowane :?
Pozdrawiam
Tomekl vel lkemot

W stoczni: Victory, Akagi
W porcie: Santa Leocadia, Yamato, Lexington, H.M.S Cleopatra, Le Coureur, Szebeka
ODPOWIEDZ