Victory - Shipyard

Dział poświęcony modelarstwu kartonowemu i kartonowo-fornirowemu plus inne techniki pokrewne
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
lkemot
Posty: 156
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Re: Victory - Shipyard

Post autor: lkemot »

Dokończyłem galerie boczne
vic226.jpg

i lustro rufy
vic227.jpg
vic228.jpg

Kolej na ster, gwoździe zrobiłem wikolem
vic229.jpg
vic230.jpg

I Łańcuch ograniczający wychylenie oraz furty działowe
vic231.jpg

I tym oto sposobem zakończyłem prace przy rufie
vic232.jpg
Pozdrawiam
Tomekl vel lkemot

W stoczni: Victory, Akagi
W porcie: Santa Leocadia, Yamato, Lexington, H.M.S Cleopatra, Le Coureur, Szebeka
Awatar użytkownika
Art-UR
Posty: 21
Rejestracja: 25 wrz 2015, 20:24

Re: Victory - Shipyard

Post autor: Art-UR »

Toś wypacykował tę rufę.
Wydaje mi się, że jednak łańcuch jest znacznie przeskalowany i do tego powinen być chyba nieco inaczej zawieszony:

54 (1).jpg


Tomek, kiedyś zaciągneła mnie córka do przydrożnego sklepu z łańcuszkami/ozdobnikami w jakiejś galerii. Była promocja, dwa łańcuszki, drugi za 20%. Jeden musiał być dla niej, drugi mój (łącznie raptem 20 złociszy). Wybierz się, są różne rozmiary i oczka :)
Awatar użytkownika
lkemot
Posty: 156
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Re: Victory - Shipyard

Post autor: lkemot »

Dzięki za zdjęcie, układ łańcucha zmienię. Widzę również, że jest tam listwa, której nie mam w modelu - trzeba będzie dorobić
Pozdrawiam
Tomekl vel lkemot

W stoczni: Victory, Akagi
W porcie: Santa Leocadia, Yamato, Lexington, H.M.S Cleopatra, Le Coureur, Szebeka
Awatar użytkownika
Jarcio
Posty: 90
Rejestracja: 17 lut 2011, 13:43

Re: Victory - Shipyard

Post autor: Jarcio »

Pozostaje jeszcze dodanie liny na końcach łańcucha. Przyznam jednak, że przebieg tej liny jest dla mnie dość enigmatyczny. Na zdjęciach okrętu widać, że lina ta biegnie w kierunku ławy bezana i gdzieś tam znika.

lina.jpg

To jak wyglądał dalszy przebieg tej liny udało mi się odnaleźć jedynie na zdjęciu modelu wykonanego przez Longridge'a.

model Longridgea_Ink_LI.jpg
model Longridgea_Ink_LI.jpg (267.11 KiB) Przejrzano 5444 razy

Trochę dziwnie wygląda taki przebieg liny, tak bez bloczków, ale może tak to było urządzone?

No i oczywiście pozostaje jeszcze dorobić kołnierz chroniący otwór przed wlewaniem się wody. Nie ma letko :D

kołnierz.jpg
Awatar użytkownika
kbuczen
Posty: 107
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Re: Victory - Shipyard

Post autor: kbuczen »

No to ja też cos dodam od siebie :) Sam miałem podobny problem i przerabiałem mocowanie łańcucha . Wg mojej wiedzy lina kończy sie na ławie wantowej między 3 a 4 talrepem licząc od rufy ( tak też chyba jest w Anatomy ) . Odsyłam też do poprawki w mojej relacji.
PS :Bardzo ładny model

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
lkemot
Posty: 156
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Re: Victory - Shipyard

Post autor: lkemot »

@kbuczen
Zdjęcia z Twojej relacji służą mi cały czas pomocą, więc przerabiam łańcuch, dodaję listwę i fartuch przeciwwodny.
Pozdrawiam
Tomekl vel lkemot

W stoczni: Victory, Akagi
W porcie: Santa Leocadia, Yamato, Lexington, H.M.S Cleopatra, Le Coureur, Szebeka
Awatar użytkownika
TomekA
Posty: 387
Rejestracja: 03 paź 2011, 04:04

Re: Victory - Shipyard

Post autor: TomekA »

Jarcio pisze:To jak wyglądał dalszy przebieg tej liny udało mi się odnaleźć jedynie na zdjęciu modelu wykonanego przez Longridge'a.

model Longridgea_Ink_LI.jpg



Na ty moim zdjeciu (fragment oryginalu) widac tez czesc przeciwleglej burty, gdzie miedzy schodami a dzialem widac pionowy pachol, wokol ktorego owiazywano koniec tej liny po jej przejsciu do wnetrza burty. Jest to wlasnie koncowka liny z zapytania, ktora przechodzi przez otwor w lawie talrepowej i dalej biegnie ku przodowi na tej lawie, by w koncu wejsc w drugi otwor w burcie (wyscielony olowiem) i tam jest owiazana na tym pachole.
Rzecz jasna, ta sytuacja byla identyczna z obu burt okretu.
Tu widac to lepiej na duzym formacie tego samego:
http://www.bluemelon.com/pstrykacz/hmsv ... to-6196506
Kliknij na symbol strzalki skierowanej ku dolowi i wybierz format "Original", po czym zapisz sobie zdjecie na swym komputerze do dalszej analizy.

Lina ta (wespol z owym lancuchem) byla czescia awaryjnego systemu sterowania okretem, w przypadku gdy podczas walki np. zostal uszkodzony rumpel. Z tej przyczyny ow system awaryjny nie byl uzywany zbyt czesto, rzecz jasna...
Awatar użytkownika
Jarcio
Posty: 90
Rejestracja: 17 lut 2011, 13:43

Re: Victory - Shipyard

Post autor: Jarcio »

Analizując przebieg tych lin na modelu oraz opis olinowania sporządzony przez Longridge'a wydaje mi się Tomku, że ta lina nie była odkładana na pionowym pachole znajdującym się na nadburciu.

Model Longridgea 7.jpg

Na tych pachołach odkładana była talia cięgła grotmarsrei (lina zaznaczona czerwoną strzałką). Z kolei ta lina, która ukośnie biegnie za pachołem (zaznaczona strzałką koloru niebieskiego), biegnąca jakby od otworu znajdującego się poniżej ambrazury, to w mojej ocenie szot grota, który przechodził przez ukośny otwór w burcie a następnie był odkładany na pachołach krzyżowych znajdujących się na nadburciu ćwierćpokładu. Ten otwór przez który przechodził szot widać na prawej burcie modelu jak również na tym zdjęciu poniżej.

86.jpg

Na tym zdjęciu widoczny jest również inny otwór (zaznaczony niebieską strzałką). Być może jest to właśnie otwór na tę linę od steru choć, jeśli porównać położenie tego otworu z otworem znajdującym się w modelu Longridge'a, to otwór na okręcie znajduje się wyżej niż ten w modelu. No ale może Longridge wywiercił go za nisko? Przepraszam Tomku za te akademickie dywagacje w Twojej relacji, ale taka moja dociekliwa natura, zwłaszcza jeśli chodzi o ten okręt. :D
Awatar użytkownika
lkemot
Posty: 156
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Re: Victory - Shipyard

Post autor: lkemot »

Wszystko jest jak najbardziej na miejscu, zawieszenie łańcucha już przerobiłem, a i otwory pod tę line też zrobię. Dalsze prace też trwają, więc fotki wkrótce.

Artur, łańcuch do steru zostawiłem ten sam, wiem że jest przewymiarowany, ale jest to łańcuch kotwiczny z okrągłymi oczkami. Natomiast "kioskowe łańcuszki dla dziewczynek" (jak mówisz), nie wiele mają wspólnego z takim łańcuchem, gdyż oczka są zupełnie nieprawidłowe
Pozdrawiam
Tomekl vel lkemot

W stoczni: Victory, Akagi
W porcie: Santa Leocadia, Yamato, Lexington, H.M.S Cleopatra, Le Coureur, Szebeka
Awatar użytkownika
Art-UR
Posty: 21
Rejestracja: 25 wrz 2015, 20:24

Re: Victory - Shipyard

Post autor: Art-UR »

A to ci Tomek niewierny :)
Nie masz racji przyjacielu z tym łacuchem. W owym sklepidle namierzyełm i różne sploty, i różne oczka: owalne, skręcone, okrągłe, sa też kwadratowe ;)

Warto zaglądnąc, tylko jednak proponuję, bez kobiety, bo wyciągnie Ci to co masz pod poduchą na szmaty do Viki :D
ODPOWIEDZ