USS Constitution na podst. Fly Model

Dział poświęcony modelarstwu kartonowemu i kartonowo-fornirowemu plus inne techniki pokrewne
Awatar użytkownika
woj195
Posty: 90
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

USS Constitution na podst. Fly Model

Post autor: woj195 »

Witam Kogowiczów,
Skończywszy Mayflowera, wziąłem się ostrzej za kontynuację kolejnej budowy, dość dawno rozpoczętej. Jej początek tutaj: viewtopic.php?f=519&t=44682&hilit=USS+Constitution&start=20

Z uwagi na "mieszany" styl wykonania, liczę na podpowiedzi Kolegów lepiej obeznanych z modelarską sztuką. Postanowiłem zmienić wygląd kadłuba z pierwotnego, zaproponowanego przez Fly Model, na wersję przebudowaną, współczesną, do której jest lepsza dokumentacja.

Pozdrawiam wszystkich
Wojciech Łączyński

P.S. kolejność fotek odwrotna!
Załączniki
IMG_3345.JPG
IMG_3363.JPG
IMG_3366.JPG
Tak zabezpieczyłem pokład przed zabrudzeniem podczas szpachlowania i szlifowania.
Tak zabezpieczyłem pokład przed zabrudzeniem podczas szpachlowania i szlifowania.
IMG_3368.JPG
IMG_3368.JPG (82.14 KiB) Przejrzano 12372 razy
Jeszcze trochę szpachli i sporo szlifowania.
Jeszcze trochę szpachli i sporo szlifowania.
Gdyby nie udało się oklejenie poszyciem papierowym z wycinanki, to zawsze mam możliwość wykonania poszycia słomkowego. Wypełnione przestrzenie między wręgami zdecydowanie zmniejszą prawdopodobieństwo pozarywania się papierowego poszycia podczas, co najmniej, trzyletniej budowy.
Gdyby nie udało się oklejenie poszyciem papierowym z wycinanki, to zawsze mam możliwość wykonania poszycia słomkowego. Wypełnione przestrzenie między wręgami zdecydowanie zmniejszą prawdopodobieństwo pozarywania się papierowego poszycia podczas, co najmniej, trzyletniej budowy.
IMG_4447.JPG
IMG_4448.JPG
Udało się, już po „miedziowaniu”.
Udało się, już po „miedziowaniu”.
IMG_4453.JPG
Burty przed waloryzacją.
Burty przed waloryzacją.
... i po.
... i po.
Tego pokładu nie będę zabudowywał, i tak nie będzie go widać. Z ambrazur będą wystawały tylko fragmenty luf. Myślę o wykonaniu jednej burty z zamkniętymi ambrazurami.
Tego pokładu nie będę zabudowywał, i tak nie będzie go widać. Z ambrazur będą wystawały tylko fragmenty luf. Myślę o wykonaniu jednej burty z zamkniętymi ambrazurami.
Awatar użytkownika
kejsi
Posty: 96
Rejestracja: 19 paź 2011, 17:51

Re: USS Constitution na podst. Fly Model

Post autor: kejsi »

Witaj. Czy podwodną część kadłuba będziesz miedziował folią, czy pozostawisz tak jak jest.

Pozdrawiam Kazimierz.
Awatar użytkownika
woj195
Posty: 90
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Re: USS Constitution na podst. Fly Model

Post autor: woj195 »

Witam, nie planuję miedziowania. Model jest w wersji papierowej. Liczę, że się uda utrzymać dolną część poszycia w dobrej kondycji do końca budowy. Jeśli nie - będę kombinował z miedziowaniem.
Pozdrawiam
Wojtek
Awatar użytkownika
Borek
Posty: 379
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56
Lokalizacja: {"name":"Polska Wroc\u0142aw","desc":"","lat":"","lng":""}

Re: USS Constitution na podst. Fly Model

Post autor: Borek »

Witam.
Jako jeden z nielicznych tutaj lubiących modele kartonowe polecam Ci jednak zwaloryzować dno taśmą miedzianą. Wycinanka ma już trochę lat, przez co grafika i kolor pierwszego sortu nie jest. Myślę, że warto się pomęczyć
Pozdrawiam serdecznie Piotr
Awatar użytkownika
woj195
Posty: 90
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Re: USS Constitution na podst. Fly Model

Post autor: woj195 »

Witam Kogowiczów.
Po długiej przerwie – relacji ciąg dalszy.
Przybyło patyczków. Wszystkie z gruszy, bardzo dobrze się obrabia i nie zostawia włosków. Reje, z uwagi na wymiary i możliwości mojego warsztatu – wykonałem jako dwudzielne; listewki kwadratowe, o długości ze sporym zapasem, przy użyciu ośmiokątnego szablonu obrobiłem pilnikiem na ośmiokąt. Następnie, znaną wszystkim metodą, używając wiertarki, papieru ściernego i iglaków, obrobiłem każdą połówkę do żądanego kształtu i wymiarów. Połówki zostały sklejone „do czoła”, a spoinę wzmocniły nakładki na środkowym, ośmiokątnym segmencie rei. Niestety bloków w nokach rei nie udało się umieścić, muszą wystarczyć profilowane otworki.
Dobudowałem burty, zapominając niestety o zostawieniu otwartych drzwi na kosz dziobowy. (W mojej wycinance były zamknięte). Teraz już ich nie otworzę, załoga musi wziąć na wstrzymanie!
Przebudowałem rufę, aby doprowadzić do zaplanowanego, współczesnego wyglądu.
Załączniki
Przygotowane do malowania.
Przygotowane do malowania.
Elementy wycięte laserem sporo ułatwiają robotę.
Elementy wycięte laserem sporo ułatwiają robotę.
Rufę musiałem przerobić, aby odpowiadała wybranej wersji.
Rufę musiałem przerobić, aby odpowiadała wybranej wersji.
IMG_4566.JPG
IMG_4559.JPG
IMG_4557.JPG
Ambrazury wycięte z zestawu pasowały do okienek całkiem nieźle. Trzeba było jednak mocno uważać, aby ich nie pomylić. Po przyklejeniu wymagały zewnetrznego retuszu.
Ambrazury wycięte z zestawu pasowały do okienek całkiem nieźle. Trzeba było jednak mocno uważać, aby ich nie pomylić. Po przyklejeniu wymagały zewnetrznego retuszu.
IMG_4550.JPG
I po malowaniu. Wewnętrzne burty są ciemnozielone, czego, niestety, nie widać na zdjęciu.
I po malowaniu. Wewnętrzne burty są ciemnozielone, czego, niestety, nie widać na zdjęciu.
Burty przygotowane do malowania.
Burty przygotowane do malowania.
Jeszcze „tylko” pozostałe reje, salingi i jumpsalingi…
Jeszcze „tylko” pozostałe reje, salingi i jumpsalingi…
Awatar użytkownika
woj195
Posty: 90
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Re: USS Constitution na podst. Fly Model

Post autor: woj195 »

Witam Kogowiczów. Relacji ciąg dalszy.
Pozdrawiam
Wojtek
Załączniki
Burtowe nagelbanki.
Burtowe nagelbanki.
Z tym jest problem. Ornamenty na tych deseczkach są rzeźbione. W skali 1:100 nie zrobię ich. Wymyśliłem naklejane kalkomanie. Nie znalazłem wykonawcy. Przymierza się do tego jeden z warsztatów pieczątkarskich, lecz, na razie, bez rezultatów. Może któryś z kolegów podpowie mi, gdzie na zamówienie zrobią kilka naklejek.
Z tym jest problem. Ornamenty na tych deseczkach są rzeźbione. W skali 1:100 nie zrobię ich. Wymyśliłem naklejane kalkomanie. Nie znalazłem wykonawcy. Przymierza się do tego jeden z warsztatów pieczątkarskich, lecz, na razie, bez rezultatów. Może któryś z kolegów podpowie mi, gdzie na zamówienie zrobią kilka naklejek.
IMG_4598.JPG
Prawie gotowa tralka.
Prawie gotowa tralka.
W ten sposób udało się centrycznie umieścić listewkę w wiertarce do toczenia.
W ten sposób udało się centrycznie umieścić listewkę w wiertarce do toczenia.
Materiał na tralki.
Materiał na tralki.
Awatar użytkownika
woj195
Posty: 90
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Re: USS Constitution na podst. Fly Model

Post autor: woj195 »

Witam Kogowiczów,
kolejny etap mojej budowy na zał. fotkach.
Podłubałem w drewienkach i papierkach. Niektóre z nich długo poczekają na montaż.
Przede mną teraz duże wyzwanie: przebudowa dziobnicy. Robienie modelu na podstawie dwóch różnych dokumentacji prowadzi czasem w ślepy zaułek. U mnie spowodowało to wielki pat przy montażu "żeber" dziobnicy. Zawisły w powietrzu gdyż dokumentacja wycinanki kartonowej nie przewidywała górnej części dziobnicy (tej, przez którą przewleka się podwiązania bukszprytu), a do niej właśnie przykleja się także żebra tworzące kosz. Wybaczcie moje nazewnictwo (nie znam szkutniczych nazw tych elementów) - myślę jednak, że zostałem zrozumiany. Dorobiłem brakującą górną część dziobnicy. Teraz będzie łatwiej zamocować żebra i zmontować całą część dziobową okrętu, choć wiem, że to najtrudniejszy fragment tego modelu.
O efektach powiadomię.
Pozdrawiam, i życzę dużo wolnego czasu (a także wytrwałości ) budującym, a przyglądającym się odwagi.
Wojtek
Załączniki
Artyleria spar deck’u będzie długo czekała na swój montaż. Może przez ten czas wygładzą się włoski na ich bukowych powierzchniach…
Artyleria spar deck’u będzie długo czekała na swój montaż. Może przez ten czas wygładzą się włoski na ich bukowych powierzchniach…
Karonady gotowe do ustawienia. Zastanawiam się, kiedy przyczepiać do nich talie: Chyba wygodniej będzie ustawiać te drobiazgi wraz z przymocowanymi do nich taliami, a następnie wybrać talie tak, aby nie zwisały zanadto. Czy Koledzy mają na to jakiś sprawdzony sposób?
Karonady gotowe do ustawienia. Zastanawiam się, kiedy przyczepiać do nich talie: Chyba wygodniej będzie ustawiać te drobiazgi wraz z przymocowanymi do nich taliami, a następnie wybrać talie tak, aby nie zwisały zanadto. Czy Koledzy mają na to jakiś sprawdzony sposób?
Początek żmudnej roboty.
Początek żmudnej roboty.
Z tego da się złożyć, choć to jeszcze nie wszystko.
Z tego da się złożyć, choć to jeszcze nie wszystko.
Na razie wyglądają jak wyprostowane krewetki.
Na razie wyglądają jak wyprostowane krewetki.
Wreszcie opanowałem toczenie.
Wreszcie opanowałem toczenie.
IMG_0863.JPG
Trochę drewnianych drobiazgów.
Trochę drewnianych drobiazgów.
Awatar użytkownika
woj195
Posty: 90
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Re: USS Constitution na podst. Fly Model

Post autor: woj195 »

Witam Kogowiczów.
Czy ktoś może mi podpowiedzieć jak i z czego zrobić ok. 250 nagli dla skali 1:100?
Wymiary wychodzą: fi = 0,4 długość 4 do 5 mm.
Wojtek
Awatar użytkownika
Andrzej1
Posty: 1568
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56
Lokalizacja: {"name":"Polska Szczecin","desc":"","lat":"","lng":""}

Re: USS Constitution na podst. Fly Model

Post autor: Andrzej1 »

Może wytrawić ?
Nie będą idealnie okrągłe, ale będą takie same. Z tym, że max grubość to 0.3 chyba.
Z ukłonami
Andrzej Korycki
Awatar użytkownika
woj195
Posty: 90
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Re: USS Constitution na podst. Fly Model

Post autor: woj195 »

Może to i dobry pomysł...
Myślałem o pocięciu na kawałki wkładów do ołówka automatycznego fi 0,5. Będą okrągłe, choć czarne. 0,3 - to się chyba nie da zrobić.
A metalowe, trawione także nie bądą koloru drewna, a na dokładkę będą kwardatowe w przekroju.
Dziękuję za szybką odpowiedź.
Pozdrawiam
Wojtek
ODPOWIEDZ