HMS Victory, 1:96, Shipyard

Dział poświęcony modelarstwu kartonowemu i kartonowo-fornirowemu plus inne techniki pokrewne
Awatar użytkownika
Jarcio
Posty: 90
Rejestracja: 17 lut 2011, 13:43

Re: Pszczółka Maja Jego Królewskiej Mości:)

Post autor: Jarcio »

Po kilku nieudanych próbach zrobiłem swój pierwszy greting, wg metody opisanej tutaj http://www.koga.net.pl/forum/viewtopic.php?f=10&t=45378. Początkowo próbowałem wykonywać go z forniru brzozowego. Sklejałem ze sobą dwie warstwy forniru tak, aby uzyskać arkusz o grubości 1 mm. Tak gruby fornir brzozowy trudno było jednak ciąć żyletką - cięcie było albo krzywe, albo odłupywały się ząbki. Efekt widać na pierwszy zdjęciu. Ostatecznie greting wykonałem z forniru olchowego, który jest miękki i łatwiej poddaje się cięciu. Nie jest idealnie, ale efekt chyba o niebo lepszy od pierwotnych dokonań. Wielkość oczek ok. 0,8 mm. Greting nie jest jeszcze wyszlifowany i polakierowany.
Greting z forniru brzozowego.
Greting z forniru brzozowego.


Greting z forniru olchowego.
Greting z forniru olchowego.
Awatar użytkownika
Jarcio
Posty: 90
Rejestracja: 17 lut 2011, 13:43

Re: Pszczółka Maja Jego Królewskiej Mości:)

Post autor: Jarcio »

Kolejny z gretingów; trochę trudniejszy do wykonania bo składa się z 4 mniejszych kratownic. Oczka już prawie identyczne, podkreślam prawie :lol:

DSC_0755.JPG
Awatar użytkownika
Jarcio
Posty: 90
Rejestracja: 17 lut 2011, 13:43

Re: Pszczółka Maja Jego Królewskiej Mości:)

Post autor: Jarcio »

Wprawdzie powoli, ale zawsze do przodu. Częściowo ułożyłem pierwsze poszycie powyżej linii wodnej. Postanowiłem też wykonać pomieszczenia załogi, widoczne przez okna galerii rufowej. W oryginalnej wycinance przewidziana jest tylko kajuta kapitana; ja zamierzam wykonać dodatkowo kajutę admirała oraz oficerów niższej rangi tzw. wardroom. W tym celu usunąłem (czyt. wyrąbałem :D ) część szkieletu przewidzianego w rufowej części okrętu.
DSC_1024.JPG


W pomieszczeniu oficerów niższej rangi znajdowała się ośmiokątna skrzynia, zakrywająca głowę steru.
DSC_1017.JPG
Awatar użytkownika
Jarcio
Posty: 90
Rejestracja: 17 lut 2011, 13:43

Re: Pszczółka Maja Jego Królewskiej Mości:)

Post autor: Jarcio »

Powstały dwa pierwsze pokładniki; trzeci najbardziej skrajny z uwagi na skomplikowany kształt jest w trakcie budowy. Pierwsza jego wersja trafiła do kosza. Pokładniki sklejone są z czterech warstw tektury o gr 1 mm, zalanej CA i oszlifowanej do pożądanego kształtu.
Załączniki
DSC_1116.JPG
Awatar użytkownika
Jarcio
Posty: 90
Rejestracja: 17 lut 2011, 13:43

Re: Pszczółka Maja Jego Królewskiej Mości:)

Post autor: Jarcio »

Ostatni, najbardziej skrajny pokładnik był budowany przy wykorzystaniu szablonu ze względu na swój specyficzny kształt. Po pierwsze pokładnik ten jest mocowany ukośnie względem linii wodnej, a nie prostopadle jak pozostałe, a po drugie jest zakrzywiony w dwóch płaszczyznach – z powodu krzywizny pokładu i krzywizny galerii rufowej.
DSC_1128.JPG

DSC_1134.JPG


Pierwsza z czterech listewek została przyklejona punktowo do szablonu.

DSC_1138.JPG

Kolejne trzy były już przyklejane wyłącznie do pierwszej. Po wyschnięciu całego elementu odciąłem go od szablonu i tak jak poprzednio wstępnie oszlifowałem, zalałem superglue, ponownie oszlifowałem i ostatecznie pomalowałem.

DSC_1155.JPG

DSC_1178.JPG

DSC_1179.jpg
Awatar użytkownika
mati
Posty: 554
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56
Lokalizacja: {"name":"","desc":"Sosnowiec,G\u00f3rno\u015bl\u0105sko-Zag\u0142\u0119biowska Metropolia,wojew\u00f3dztwo \u015bl\u0105skie,Polska,pl","lat":"50.2780834&am

Re: Pszczółka Maja Jego Królewskiej Mości:)

Post autor: mati »

I właśnie tak powinno budować się model kartonowy :)
Podziwiam precyzję.

Zawsze miło ogląda się twoje zdjęcia.

Pozdrawiam
Mateusz
The world is yours...
Awatar użytkownika
Alski
Posty: 0
Rejestracja: 04 paź 2013, 21:13

Re: Pszczółka Maja Jego Królewskiej Mości:)

Post autor: Alski »

Piękna relacja , zdjęcia , wykonanie.
Awatar użytkownika
mirek
Posty: 1879
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Re: Pszczółka Maja Jego Królewskiej Mości:)

Post autor: mirek »

Z ogromną przyjemnością ogląda się Twoją relację z budowy
Pozdrawiam Mirek Rybus
Awatar użytkownika
Jarcio
Posty: 90
Rejestracja: 17 lut 2011, 13:43

Re: Pszczółka Maja Jego Królewskiej Mości:)

Post autor: Jarcio »

Pierwsza warstwa poszycia ułożona. Długo to trwało, ale sporo pracy wymaga prawidłowe ustawienie lawet i wykonanie ambrazur. Zaczyna to powoli przypominać kadłub okrętu. Uprasza się Szanowne Grono Kogowiczów o niezwracanie uwagi na szpary w poszyciu i nieco przybrudzoną część denną ;) Wszak to pierwsze poszycie i będzie przykryte właściwym.
DSC_1691.JPG

W burtach górnego pokładu działowego wykonałem dodatkowo dwa otwory na szybry, przez które będą przechodzić szoty foka i grota. Te otwory nie były przewidziane w oryginalnej wycinance.
DSC_1693.JPG

Nieco zmodyfikowałem też pokład dziobowy, który uzupełniłem o malowany na czarno waterway. Tak przynajmniej wygląda to na oryginalnym okręcie.
DSC_1697.JPG

CDN...
Awatar użytkownika
Piotras
Posty: 69
Rejestracja: 14 mar 2011, 21:43

Re: Pszczółka Maja Jego Królewskiej Mości:)

Post autor: Piotras »

Jakie szpary, niedokładności?
Świetna, czysta i staranna praca zdecydowanie jeden z lepszych (jak nie najlepszy) model. Dla mnie rewelacja i czekam na dalsze postępy Twojej pracy wiem że będzie co podziwiać.
ODPOWIEDZ