Jacht CHATHAM

Dział poświęcony modelarstwu kartonowemu i kartonowo-fornirowemu plus inne techniki pokrewne
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
PanLipazMiodem
Posty: 357
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Jacht CHATHAM

Post autor: PanLipazMiodem »

Witam wszystkich.

Po długim nicnierobieniu i zbijaniu bąków przed komputerem, który to ze zmęczenie powiedział "DOSYĆ!!!!" i odmówił posłuszeństwa po czym za karę został odesłany do serwisu, postanowiłem, że czas sielanki się skończył i trzeba zacząć robić coś produktywnego.

Bardzo uprzejmy i pomocny Pan Jurek Bularz z modelarni w Wodzisławiu Śląskim (którego serdecznie tutaj pozdrawiam) podarował mi na wystawie modelarskiej w wodzisławskim MOKu egzemplarz SHIPYARD,u (Nr 12) , w którym to znajdują się dwa jachty. Obiecałem mu, że coś z tym zrobię.

Jacht holenderski XVIIIw i jacht CHATHAM. Ten pierwszy można spotkać u nas na forum....drugiego chyba nikt tutaj nie robił więc postanowiłem "rozdziewiczyć":woohoo: ten temat.

Jachcik będę się starał robić tylko na podstawie wycinanki (a tu zaznaczę, że nasz rodzimy MM nie sięga do pięt Shipyard'owi - nie urażając nikogo oczywiście to jest moje subiektywne zdanie). Skala jak w gazetce 1:96.
Szkielet z tektury 2mm, krawędzie nasączone glutem. Kadłub wypełniony pianką do uszczelniania okien, na to wszystko kit do drewna.
Pokład - listwy fornirowe bukowe, imitacja szczelin - ołówek, prawdopodobne gwoździowanie pokładu igłą lekarską.
Poszycie - fornir 0,8mm mahoń (nie wiem jaki gatunek - dostałem w prezencie od znajomego stolarza za co również tutaj chciałbym mu serdecznie podziękować).

Parę zdjęć:


Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
krzysztof
Posty: 972
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

O:Jacht CHATHAM

Post autor: krzysztof »

Skala masakryczna, wiem bom przeżył. Powodzenia, model zapowiada się świetnie.
pozdrawiam Krzysztof

krzysztof.t.wasilewski@wp.pl
Awatar użytkownika
PawelCH
Posty: 194
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

O:Jacht CHATHAM

Post autor: PawelCH »

Też kiedyś robiłem te jachty.
Model bardzo ciekawy.Czy bukowy pokład to dobry pomysł?
Powodzenia przy budowie.
Paweł
Awatar użytkownika
PanLipazMiodem
Posty: 357
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

O:Jacht CHATHAM

Post autor: PanLipazMiodem »

Poszywanie kadłuba metodą taką jak w wycinance....o dziwo prawie wszystko się zgadzało, wystarczyło tylko lekkie szlifowanie krawędzi i dopasowanie. Część denna będzie jeszcze szlifowana, pokrywana kitem i malowana na biało.


Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Pozdrawiam.
Przemek
Awatar użytkownika
Slawek Kromer
Posty: 918
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

O:Jacht CHATHAM

Post autor: Slawek Kromer »

a nie lepiej pokryć kadłub gliną i potem wypalić????????????????????????
Awatar użytkownika
PanLipazMiodem
Posty: 357
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

O:Jacht CHATHAM

Post autor: PanLipazMiodem »

Myślałem nad tym ale stwierdziłem, że gliną zapaskudzę cały pokój i piec elektryczny marki Whirpool:sick:

Może źle się wyraziłem w poprzednim poście...miałem na myśli zaszpachlowanie większych szpar, wyszlifowanie i później pomalowanie farbą akrylową tak, żeby przebijały się słoje drewna.

PS. Sławku, odebrałem to jako sarkazm. Zresztą coraz więcej na forum podobnych wpisów jak Twój....
Awatar użytkownika
krzysztof
Posty: 972
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

O:Jacht CHATHAM

Post autor: krzysztof »

Niekiedy żarty np jak Sławka wydają się nietrafione. Każdy z nas boryka się z problemami w trakcie budowy swojego modelu. Oczekuje - oceny swoich poczynań, bądź pomocy Kogowiczów w ich poprawie - słusznie, czy nie - to już inna sprawa. Wykorzystując moment śmiem stwierdzić, iż na forum jest coraz więcej, że tak powiem, spamu w wątkach, niźli konstruktywnych wypowiedzi. Należy docenić, iż Koledzy robią modele. Dzieląc się swoimi poczynaniami, umożliwiają nam wszystkim naukę NIE NA WŁASNYCH BŁĘDACH. I to jest najcenniejsze doświadczenie, które wynoszę z uczestnictwa w Kodze. Proponuję ograniczać się w swoich wypowiedziach do konstruktywnej pomocy, wskazywania popełnionych błędów. Ochy, Achy i Be zostawmy na koniec relacji.
Podkreślam, że jest to subiektywne zdanie starszego pana.
pozdrawiam Krzysztof

krzysztof.t.wasilewski@wp.pl
Awatar użytkownika
RomekS
Posty: 3205
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55
Lokalizacja: {"name":"Polska Toru\u0144","desc":"","lat":"","lng":""}

O:Jacht CHATHAM

Post autor: RomekS »

krzysztof napisał:
..ograniczać się w swoich wypowiedziach do konstruktywnej pomocy, wskazywania popełnionych błędów. Ochy, Achy i Be zostawmy na koniec relacji.


I to jest obiektywne sedno sprawy ( esencia).
Awatar użytkownika
PanLipazMiodem
Posty: 357
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

O:Jacht CHATHAM

Post autor: PanLipazMiodem »

Witam.

Jeżeli jakieś komentarze to tylko konstruktywne proszę:woohoo:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Pozdrawiam.
Przemek.
Awatar użytkownika
PanLipazMiodem
Posty: 357
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

O:Jacht CHATHAM

Post autor: PanLipazMiodem »

Witam słonie, słoniki i inne słoniny:laugh:

Skończyłem poszywanie kadłuba.

Większość już poszlifowane.


Obrazek


Małe szparki i niedociągnięcia poprawiałem prostą metodą jaką pokazywał już Romek. Troszkę kleju, nadmiar zgarnąć palcem i takie niewyschnięte potraktować papierem ściernym ( u mnie 280).

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek



Obrazek

Obrazek

Pozdrawiam.
Przemek
ODPOWIEDZ