Kolejny HMS Alert 1777

Dział poświęcony modelarstwu kartonowemu i kartonowo-fornirowemu plus inne techniki pokrewne
Awatar użytkownika
krzwoj
Posty: 29
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

O:Kolejny HMS Alert 1777

Post autor: krzwoj »

Witam ponownie,

przepraszam, że tak długo nie było nic nowego, ale niestety szybciej nie potrafię; staram się jak mogę, niestety pewnych rzeczy nie potrafię przyśpieszyć, może z czasem nabędę wprawy i rozpędzę się :) ; zresztą mój modelik nie zając i nie ucieknie :).
Ale do rzeczy, w porównaniu do wielu prezentowanych na forum poczynań, wiele to ja przez ten czas nie osiągnąłem – mam dopiero pierwsze deski pokładowe przyklejone. Ale może pokażę, jak do tego doszło:

Obrazek
Obrazek

I tak zaczęło się cięcie desek. Tak jak na zdjęciu, następnym razem nie polecam absolutnie robić takiej pomocy z kartonu. Jest on jednak stosunkowo miękki i potrafi uginać się pod naporem forniru, z powodu czego listwy nie wychodzą jednakowej szerokości. Następnym razem „przyrządzik” będzie zrobiony np. z pleksi.

Obrazek

Deski wycięte w ilości około 200 sztuk – lekki zapas na zmarnowanie. I tak doszedłem do momentu, w jaki sposób wykonać imitacje uszczelniania pokładu. Naturalnie znalazłem na forum wiele sposobów na rozwiązanie tej sprawy, jednak zdecydowałem się na połączenie kilku (w zasadzie dwóch) metod, które podpatrzyłem u „starych wyjadaczy”. Ale może zdjęcia pokażą to lepiej.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Jedna uwaga dość istotna: ten przyrząd, Dremel Multi-Vise 3-w 1. imadło stacjonarne, kompletnie nie nadaje się do takich, coby nie mówić dość precyzyjnych robót - listwy o szerokości ok. 3,2 mm praktycznie nie da się równo złapać tym imadłem. Będę musiał zaopatrzyć się jednak w coś bardziej precyzyjnego.
Trochę roboty jeszcze zostało, ale to już nie problem, sama przyjemność :)

Obrazek

I wreszcie trzeba było zabrać się za pokład, najwyższy czas.
Zacząłem od listwy pokładowej przyburtowej (nazywa się to bodajże waterway). Próbowałem w różny sposób, aż wreszcie doszedłem do tego, że wydrukowałem cały pokład na papierze samoprzylepnym i nakleiłem go na fornir. Dodatkowa trudnością było to, że fornir, którego zdecydowałem się użyć do wykonania desek pokładowych, mam tylko w kawałkach 5 x 26 cm. Ale jakoś poszło. Dodatkowo, od spodu nakleiłem kilka pasków zwykłej taśmy malarskiej.
No i dziobanie i cięcie. Zepsułem przy tym trzy ostrza Olfy, ale chyba jakoś się udało.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Teraz już tylko zdjęcie wierzchniej warstwy papieru i finito.

Obrazek
Obrazek

Listwa waterway przyklejona i tu małe oszustwo – taśmy malarskiej nie odklejałem, dzięki czemu listwa pozostała w całości. Podejrzewam (a w zasadzie mam pewność), że w przeciwnym razie moja listwa rozpadłaby się na wiele kawałków.
I tak doszedłem do pierwszych listew przyklejonych do pokładu.

Obrazek

To byłoby na razie na tyle. Przepraszam za przydługie wywody, ale trochę czasu upłynęło i wysiłku mnie to kosztowało, więc postanowiłem pokazać, że prace wolno, ale posuwają się do przodu.
Na koniec mam pytanie do Was. Udało mi się dostać takie coś:

Obrazek

Czy będzie to dobre do pomalowania pokładu po oszlifowaniu. Niestety polecanych 3V3 czy też oleju tungowego nie potrafię u siebie dostać. Niby znalazłem jeden namiar w Internecie :

http://www.maolon.de/maolon/index.html

ale znowu, nie wiem czy to jest właśnie to?
Uprzejmie proszę o jakieś rady w tym temacie. Z góry dziękuję i pozdrawiam.

PS 1. Przepraszam za nie najlepszej jakości zdjęcia - niestety w mojej stoczni nie mam najlepszego oświetlenia. Wspomagam się lampą błyskową zewnętrzną i stąd czasami przekłamane lekko kolory.
PS 2. Zdjęcia można oczywiście powiększać.
Awatar użytkownika
Slawek Kromer
Posty: 918
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

O:Kolejny HMS Alert 1777

Post autor: Slawek Kromer »

czy wszyscy mają zdjęcia niewidki???
Awatar użytkownika
krzwoj
Posty: 29
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

O:Kolejny HMS Alert 1777

Post autor: krzwoj »

Czy coś jest nie tak ze zdjęciami?, u mnie wygląda, że wszystko jest OK.
Dziadek
Posty: 339
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

O:Kolejny HMS Alert 1777

Post autor: Dziadek »

To jest właśnie to, brać póki jest hi hi
Wietrzny Bosman
Awatar użytkownika
Budrys
Posty: 577
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

O:Kolejny HMS Alert 1777

Post autor: Budrys »

krzwoj napisał:
Czy coś jest nie tak ze zdjęciami?, u mnie wygląda, że wszystko jest OK.

Zdjęcia można wstawiać bezpośrednio do postu na stronie Kogi. Ostatnio opisywałem dokładny przebieg procedury.
Pod spodem pola wpisywania wiadomości masz pola: "Przeglądaj" - umożliwia wybór pliku z katalogu i "Wgraj plik" - wgranie pliku na stronę KOGI. Szczegółowy opis masz w jednym z ostatnich moich postów:
http://koga.net.pl/component/option,com_joomlaboard/Itemid,293/func,view/catid,508/id,33057/
Pozdrawiam
Wojciech [Budrys]
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
"Where there is a will there is a way"
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Awatar użytkownika
krzwoj
Posty: 29
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

O:Kolejny HMS Alert 1777

Post autor: krzwoj »

Czy może mi ktoś powiedzieć - widać zdjęcia czy nie? Z góry dziękuję.
Awatar użytkownika
Budrys
Posty: 577
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

O:Kolejny HMS Alert 1777

Post autor: Budrys »

krzwoj napisał:
Czy może mi ktoś powiedzieć - widać zdjęcia czy nie? Z góry dziękuję.

To jest wszystko co widać w ostatnim poście!:woohoo:
Pozdrawiam
Wojciech [Budrys]
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
"Where there is a will there is a way"
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Awatar użytkownika
krzwoj
Posty: 29
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

O:Kolejny HMS Alert 1777

Post autor: krzwoj »

OK, przepraszam, zmieniłem sposób wstawiania i teraz powinno być już w porządku. Jeszcze raz przepraszam.
Awatar użytkownika
Budrys
Posty: 577
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

O:Kolejny HMS Alert 1777

Post autor: Budrys »

krzwoj napisał:
OK, przepraszam, zmieniłem sposób wstawiania i teraz powinno być już w porządku. . .


Nic nie ma! Myślę, że lepiej zrobić coś w sposób sprawdzony i stosowany przez wszystkich niż kombinować!
Pozdrawiam
Wojciech [Budrys]
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
"Where there is a will there is a way"
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Awatar użytkownika
jaxa
Posty: 518
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

O:Kolejny HMS Alert 1777

Post autor: jaxa »

A ja na tej stronie widzę choćby to zdjęcie:
Obrazek
OD CZEGOŚ TRZEBA ZACZĄĆ - NAJLEPIEJ OD POCZĄTKU !!!
w szkutni: ObrazekObrazek ...i przy kei: ObrazekObrazek
ODPOWIEDZ