Santa Leocadia - Shipyard

Dział poświęcony modelarstwu kartonowemu i kartonowo-fornirowemu plus inne techniki pokrewne
ODPOWIEDZ
myszor
Posty: 1061
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

O:[Relacja] Santa Leocadia - farby

Post autor: myszor »

Witam . Fajnie to wychodzi . Naprawde super . Nie wiedziałem że z papieru można wykonać takie cuda:ohmy: . Gratuluje .
Pozdrawiam . Andrzej :)

Drewno to surowiec , który od niepamiętnych czasów odgrywał wielką role w życiu człowieka , dlatego też powinno być traktowane z należytą atencją .
Awatar użytkownika
lkemot
Posty: 156
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

O:[Relacja] Santa Leocadia - farby

Post autor: lkemot »

Artyleria główna - na okładce wycinanki jest napisane, że okręt ma 34 działa. I tu wkradł się błąd, gdyż Santa Leocadia ma 44 działa - 28 na pokładzie głównym i 16 na pokładach górnych. A więc do dzieła.

Na pierwszy ogień poszły armaty, przy montażu niektórych trzeba było wspomóc się precyzyjnym przyrządem. Armaty zostały pomalowane na czarno, potem przetarte zostały srebrną farbą.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Teraz lawety - straszna drobnica, przy sklejaniu boków posłużyłem się szablonem do zachowania odpowiedniego kąta

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Z malowaniem też zeszło dużo czasu

Obrazek

Obrazek

Po skończeniu malowania wywierciłem w lawetach otwory pod uchwyty do mocowania lin (dremelek nieoceniony)

Obrazek

Po umieszczeniu armat na lawetach przyszła kolej na koła i mocowanie armat (masakra ilościowo-drobnicowa)

Obrazek

Obrazek

Obrazek

I armatki gotowe, czas na montaż na pokładzie

Obrazek

Pierwsze 6 armat jest bez żadnego olinowania mocującego i bez okuć na lawetach, gdyż umieszczone są na okręcie w miejscach praktycznie niewidocznych

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Następne 10 armat, które będą całkowicie przykryte pokładami górnym zostały wyposażone tylko w liny hamujące/przeciw odrzutowe

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Pozdrawiam
Tomekl vel lkemot

W stoczni: Victory, Akagi
W porcie: Santa Leocadia, Yamato, Lexington, H.M.S Cleopatra, Le Coureur, Szebeka
Awatar użytkownika
lkemot
Posty: 156
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

O:[Relacja] Santa Leocadia - farby

Post autor: lkemot »

Ciąg dalszy artylerii głównej - 12 dział w środkowej części pokładu. Po wyposażeniu ich w liny hamujące zostały przymocowane do pokładu.

Obrazek

Obrazek

Ponieważ te działa będą widoczne po zamontowaniu pokładów głównych trzeba dorobić do nich dodatkowe olinowanie służące do podciągania działa - gun tackle. Klej CA jest niezastąpiony.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

I montujemy gun tackle - końce lin zostały przyklejone do pokładu klejem CA

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Teraz etap wykończeniowy - czyli zwoje lin. Po nawinięciu na patyczek (trzonek pędzelka), nitka została pomalowana rzadkim wikolem by się nie rozwijała. Po wyschnięciu i drobnym formowaniu montujemy liny na pokładzie.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

I widok ogólny pokładu z działami

Obrazek

Obrazek
Pozdrawiam
Tomekl vel lkemot

W stoczni: Victory, Akagi
W porcie: Santa Leocadia, Yamato, Lexington, H.M.S Cleopatra, Le Coureur, Szebeka
Awatar użytkownika
Hadżi
Posty: 448
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55
Lokalizacja: {"name":"Polska k\/Olkusza","desc":"","lat":"","lng":""}

O:[Relacja] Santa Leocadia - farby

Post autor: Hadżi »

Witam!

Końce lin tolii działowych były klarowane w słonecza. Po to je klarowano [zresztą nie tylko te ale wiele innych], aby się nie poplątały, co było prawdopodobne w bezładzie. I zklarowane wyglądały trochę inaczej niż na Twoim poniższym zdjęciu.

Obrazek


Prawidłowo sklarowane wygląda tak:

Obrazek

Nawet były zwijane bardziej ściśle, aby mniej miejsca zajmowały.

Pozdrawiam

"Hadżi"
Na pochylni strajk zakończony: ok. podwod. SIEWIERJANKA, budowa wznowiona.
Nie ma rzeczy niemożliwych, są trudne lub b.trudne.
Myślenie nie boli. Gdyby głupota bolała to nie jeden z bólu by wył.
Awatar użytkownika
wurcelstock
Posty: 267
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

O:[Relacja] Santa Leocadia - farby

Post autor: wurcelstock »

Liny zwinięte w "słoneczka"nie plątały się to primo,
secundo: szybciej schły, jeśli były mokre.
Awatar użytkownika
lkemot
Posty: 156
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

O:[Relacja] Santa Leocadia - farby

Post autor: lkemot »

Macie całkowitą rację B)
Zrezygnowałem ze słoneczek celowo, gdyż nitka której użyłem jest bardzo cienka i słoneczko nie wyszłoby za dobrze
Pozdrawiam
Tomekl vel lkemot

W stoczni: Victory, Akagi
W porcie: Santa Leocadia, Yamato, Lexington, H.M.S Cleopatra, Le Coureur, Szebeka
Awatar użytkownika
Killim
Posty: 162
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

O:[Relacja] Santa Leocadia - farby

Post autor: Killim »

Witam, widzę że w twojej stoczni aż wre budowa bardzo ładnie się to prezentuje;)
nie wiem czy celowo zastosowałeś uproszczenie mocowania lin hamujących do burty, czy po prostu z braku informacji na ten temat w modelu kartonowym. Ja posiadam również plany i tam jest to w ten sposób rozwiązane.
Obrazek
W Stoczni:
Santa Leocadia
W Porcie:
Szmaka
Santa Maria


Kamil
Awatar użytkownika
lkemot
Posty: 156
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

O:[Relacja] Santa Leocadia - farby

Post autor: lkemot »

Model robię tylko na podstawie wycinanki (planów nie posiadam), a w niej nie ma rozrysowanego sposobu mocowania armat. Natomiast masz rację, że powinny być osobne mocowania dla gun tackle i liny hamującej (dodatkowo mam ją przewleczoną przez oczko na lawecie) - jest to moje uproszczenie. Zrezygnowałem również z tylnej liny hamującej (z bloczkiem) mocowanej do pokładu.
Pozdrawiam
Tomekl vel lkemot

W stoczni: Victory, Akagi
W porcie: Santa Leocadia, Yamato, Lexington, H.M.S Cleopatra, Le Coureur, Szebeka
Awatar użytkownika
Budrys
Posty: 577
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

O:[Relacja] Santa Leocadia - farby

Post autor: Budrys »

lkemot napisał:
Zrezygnowałem również z tylnej liny hamującej (z bloczkiem) mocowanej do pokładu.

A szkoda, bo jest to bardzo ważne zblocze (a nie tylna lina hamująca) w obsłudze działa, podobnie jak i dwa boczne. (jeśli myślimy o tym samym elemencie). Inne uproszczenia na dolnych pokładach są zrozumiałe ale na górnym, całkowicie otwartym rezygnacja z istotnego detalu psuje w znacznym stopniu efekt końcowy i włożony wysiłek w wykonanie całej reszty szczegółów. A szkoda by było.
Pozdrawiam
Wojciech [Budrys]
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
"Where there is a will there is a way"
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Awatar użytkownika
madteam19
Posty: 27
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

O:[Relacja] Santa Leocadia - farby

Post autor: madteam19 »

a ja mam pytanie co to za okucia??do czego służyły?
Obrazek
pozdrawiam Patryk

obecnie w stoczni: HMS Enterprize - 3%
Lexington - 1%
ODPOWIEDZ