Santa Leocadia - Shipyard

Dział poświęcony modelarstwu kartonowemu i kartonowo-fornirowemu plus inne techniki pokrewne
Awatar użytkownika
inek1975
Posty: 75
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

O:[Relacja] Santa Leocadia - Shipyard

Post autor: inek1975 »

U mnie też tylko banderę załączyli...może dlatego że kupiłem ten nr na targach Model Hobby w Poznaniu w 2007 r . Jak rozmawiałem z kobietą z wydawnictwa to mówiła mi że planują dołączać do nr również maszty ale jak widać to tylko były słowa. Naszczęście jest jeszcze GPM w którym można się w różne takie rzeczy zaopatrzyć . Trzymam kciuki.
Pozdrawiam Tomasz

inek75@interia.pl

w stoczni: HMS Bounty Shipyard 1:96
Awatar użytkownika
lkemot
Posty: 156
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

O:[Relacja] Santa Leocadia - Shipyard

Post autor: lkemot »

A więc zaczynamy szkielet kadłuba

Wręgi
Obrazek

Stępka została zaprojektowana z 2 kawałków grubości 1mm sklejanych "mijankowo", by nie było problemów z łączeniem
Obrazek
Obrazek

Pierwsza podłużnica
Obrazek
Obrazek

Druga podłużnica - na rysunkach montażowych zostały pomylone oznaczenia części: CL z C1L i CP z C1P
Obrazek
Obrazek

Dodatkowe elementy szkieletu dziobowego
Obrazek
Obrazek

I dodatkowe "podparcia" do przyklejenia pokładu
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Ślepy pokład
Obrazek

I elementy szkieletu lustra rufy
Obrazek
Obrazek

Szkielet gotowy do oklejania pierwszym poszyciem poprzecznym
Obrazek
Pozdrawiam
Tomekl vel lkemot

W stoczni: Victory, Akagi
W porcie: Santa Leocadia, Yamato, Lexington, H.M.S Cleopatra, Le Coureur, Szebeka
Awatar użytkownika
lkemot
Posty: 156
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

O:[Relacja] Santa Leocadia - Shipyard

Post autor: lkemot »

I pierwsze poszycie, po przyklejeniu zostało lekko przeszlifowane

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Pokład jest klejony z fornirowych deseczek brzozowych, ciętych prostym przyrządem. Culking - uszczelnienie desek - tym razem robię pisakiem do płyt

Obrazek
Obrazek
Obrazek

I kładziemy deski
Obrazek
Obrazek

Sześć desek na środku pokładu ma łączenia w różnych miejscach, ale są one tak rozłożone że będą przykryte przez gretingi (jest ich dużo na tym pokładzie. Zakończenia desek przy listwie brzegowej pokładu zostały zrobione na szpic, co jest niezgodne z zasadą robienia pokładu. To uproszczenie jest dlatego, że prawie cały pokład będzie zasłonięty wyższymi pokładami i tego elementu w ogóle nie będzie widać - będzie widoczny tylko fragment środka pokładu. Pokład po zrobieniu został przeszlifowany i polakierowany matowym lakierem nitro, potem drobny szlif

Obrazek

I przyklejenie do okrętu
Obrazek

Teraz czas na kołkowanie (trenails ) środkowej/widocznej części pokładu....
Pozdrawiam
Tomekl vel lkemot

W stoczni: Victory, Akagi
W porcie: Santa Leocadia, Yamato, Lexington, H.M.S Cleopatra, Le Coureur, Szebeka
Awatar użytkownika
Killim
Posty: 162
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

O:[Relacja] Santa Leocadia - Shipyard

Post autor: Killim »

Witam,fajnie to wyszło,a czy tusz z markera podczas malowania bocznych krawędzi forniru nie wnika w jego głąb i nie barwi klepki
W Stoczni:
Santa Leocadia
W Porcie:
Szmaka
Santa Maria


Kamil
Awatar użytkownika
lkemot
Posty: 156
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

O:[Relacja] Santa Leocadia - Shipyard

Post autor: lkemot »

Nie barwi, ale trzeba malować od spodniej strony klepki by nie pomazać góry. Natomiast przodu desek nie malowałem bo strasznie drewno pije tusz i powstają zacieki. Można wcześniej polakierować klepki i byłoby lepiej, ale ja sie w to nie bawiłem. Natomiast pokład ogólnie się przyciemnił drobinami pomalowanego drewna podczas szlifowania - możliwe, że powinienem przed szlifowaniem go pomalować by uzyskać bardzo jasny kolor. Tu może podpowie ktoś bardziej doświadczony w używaniu markera - wszelkie sposoby mile widziane.
Pozdrawiam
Tomekl vel lkemot

W stoczni: Victory, Akagi
W porcie: Santa Leocadia, Yamato, Lexington, H.M.S Cleopatra, Le Coureur, Szebeka
Awatar użytkownika
lkemot
Posty: 156
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

O:[Relacja] Santa Leocadia - Shipyard

Post autor: lkemot »

Walki z pokładem część druga - kołkowanie (trenails). Pokład nawierciłem wiertłem 0,5, ale po próbach powiększyłem otwory do 0,8mm. Kołkowanie zrobiłem tym samym fornirem ciętym na patyczki, kołki wklejałem na wikol. Kołkowałem tylko obszar trochę większy od widocznego

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Po długim namyśle doszedłem do wniosku, że wolę jaśniejszy pokład i zamiast szlifować go papierem ściernym przecyklinowałem go kawałkami łamanego noża do cięcia tapet. I to był dobry pomysł, gdyż przy tym sposobie szlifowania pokład się nie brudzi od pyłu z mazakiem użytym do zrobienia imitacji uszczelnień
Obrazek
Obrazek
Pozdrawiam
Tomekl vel lkemot

W stoczni: Victory, Akagi
W porcie: Santa Leocadia, Yamato, Lexington, H.M.S Cleopatra, Le Coureur, Szebeka
Awatar użytkownika
lkemot
Posty: 156
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

O:[Relacja] Santa Leocadia - Shipyard

Post autor: lkemot »

Prace przy dolnym pokładzie - wzmocnienia i jednocześnie szkielet dla burt powyżej pokładu

Obrazek
Obrazek
Obrazek

Wykończenie końca pokładu przy rufie

Obrazek
Obrazek
Obrazek

I przedział mieszkalny dla kapitana i oficerów. W pierwszym pomieszczeniu zapewne była mesa oficerska

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Pozdrawiam
Tomekl vel lkemot

W stoczni: Victory, Akagi
W porcie: Santa Leocadia, Yamato, Lexington, H.M.S Cleopatra, Le Coureur, Szebeka
Awatar użytkownika
lkemot
Posty: 156
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

O:[Relacja] Santa Leocadia - Shipyard

Post autor: lkemot »

Nastała jesień, po długiej przerwie wiosenno-letniej stoczniowcy powoli zabierają się za robotę. Przykleiłem burty pierwszej warstwy poszycia.

Obrazek

Teraz zmieniłem trochę kolejność klejenia i przykleiłem podłużnicę pod stępkę i pierwsze poszycie rufy w części pod lustrem.

Obrazek
Obrazek

Czas na oklejanie kadłuba listewkami...
Pozdrawiam
Tomekl vel lkemot

W stoczni: Victory, Akagi
W porcie: Santa Leocadia, Yamato, Lexington, H.M.S Cleopatra, Le Coureur, Szebeka
Awatar użytkownika
lkemot
Posty: 156
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

O:[Relacja] Santa Leocadia - Shipyard

Post autor: lkemot »

Ponieważ pierwsze poszycie burt może się pozaginać przy wklejaniu elementów wyposażenia pokładu, zmieniłem kolejność klejenia proponowaną przez Shipyard i zabrałem się za oklejanie kadłuba drugą warstwą poszycia. Jak przystało na model kartonowy, burty oklejam balsą grubości 1mm ciętą na deseczki szerokości 3mm.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Burty nie będą szpachlowane, a listewki nie są do siebie mocno dociskane by uzyskać odpowiedni efekt deskowania po malowaniu
Pozdrawiam
Tomekl vel lkemot

W stoczni: Victory, Akagi
W porcie: Santa Leocadia, Yamato, Lexington, H.M.S Cleopatra, Le Coureur, Szebeka
Awatar użytkownika
Killim
Posty: 162
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

O:[Relacja] Santa Leocadia - Shipyard

Post autor: Killim »

Witam wygląda elegancko;) jednak nawet najlepszy papier nie zastąpi drewna.
A tak nawiasem to czym będziesz malował burty chodzi mi o ten odcień czerwieni.
Ja na razie eksperymentuje z różnymi lakierobejcami ale nic odpowiedniego nie znalazłem.
W Stoczni:
Santa Leocadia
W Porcie:
Szmaka
Santa Maria


Kamil
ODPOWIEDZ