HMS Bellona

Dział poświęcony modelarstwu kartonowemu i kartonowo-fornirowemu plus inne techniki pokrewne
Awatar użytkownika
Borek
Posty: 379
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56
Lokalizacja: {"name":"Polska Wroc\u0142aw","desc":"","lat":"","lng":""}

Re: HMS Bellona

Post autor: Borek »

Dzień dobry.
Kolejne elementy rufy przybywają. Postanowiłem zrobić frezowane listwy ozdobne, które powstały z forniru z jabłoni, frezowane za pomocą nożyka do tapet. Wyszło tak:
P1040505.JPG

P1040512.JPG

P1040514.JPG

P1040516.JPG

P1040519.JPG

P1040520.JPG

P1040522.JPG
Pozdrawiam serdecznie Piotr
Awatar użytkownika
Borek
Posty: 379
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56
Lokalizacja: {"name":"Polska Wroc\u0142aw","desc":"","lat":"","lng":""}

Re: HMS Bellona

Post autor: Borek »

Witam.
Ciąg dalszy zmagań z rufą. Nie pokazuję poszczególnych elementów co i jak robiłem, bo w moim stylu na pewno nie powinno się budować. Była już chwila zwątpienia i model mało nie wylądował w recyklingu. Prace trwają nadal, zbliżam się do rzeźb, co nie napawa optymizmem :) Tak to wychodzi:
P1040528 (Copy).JPG

P1040538 (Copy).JPG

P1040544 (Copy).JPG

P1040548.JPG

P1040563.JPG

P1040556.JPG

P1040541.JPG

P1040580 (Copy).JPG
Pozdrawiam serdecznie Piotr
Awatar użytkownika
Borek
Posty: 379
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56
Lokalizacja: {"name":"Polska Wroc\u0142aw","desc":"","lat":"","lng":""}

Re: HMS Bellona

Post autor: Borek »

Witam Wszystkich.
Żeby nie było, że nic się na forum nie pokazuje oprócz gotowych produktów, poniżej jak robiłem ozdobne kolumienki na rufę przy pomocy nożyka modelarskiego Excel, linijki i maty do cięcia:
1. Z listewki gruszy wycinałem odpowiedniej długości kawałek:
1.JPG


2. Następnie wycinałem górne skory oraz środek:
2.JPG


3. Za pomocą nożyka zrobiłem wycięcia w kolumnie oraz wyciąłem skosy po obu stronach:
3.JPG


Dorobiłem również poręcz do barierki na balkoniku oraz przykleiłem listwy ozdobne na burtach.
4.JPG

5.JPG

6.JPG

7.JPG

8.JPG

9.JPG
Pozdrawiam serdecznie Piotr
Awatar użytkownika
Kapitansio
Posty: 69
Rejestracja: 19 mar 2011, 18:24

Re: HMS Bellona

Post autor: Kapitansio »

Bardzo mi sie podoba to co robisz. Najbardziej jednak podoba mi się twoja postawa. Nas - mam na myśli modelarzy okrętowych, a w szczególności budowniczych zaglowców - wyróżnia jedna cecha zdecydowanie. Bezgraniczna cierpliwość! Potem są umiejętności manualne, zasoby warsztatowe (maszynki), wiedza ogólna i nt. budowy żaglowców i cała reszta cech, których zwykły "śmiertelnik" nie ma i nie bedzie miał. I nawet nam, wybrańcom, zdarza się złapać siekierkę i zniszczyć parę lat swojej pracy. Ty cierpliwie kroczysz dalej. Brawo! Nie daj się "złym mocom". Zaszedłeś daleko, ale jeszcze dużo przed tobą. Każdy kolejny model przybliża ciebie do perfekcji. Pamiętaj - największe dzieła rodzą się w bólach.
Przy okazji. Pisałeś, że okienka rufowe robiłeś z forniru 0,6 mm z gruszy. Czy może wiesz gdzie można go kupić? Ja mam różne forniry, ale gruszy nie mam.
Pozdrawiam
Kapitansio
gieber
Posty: 106
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Re: HMS Bellona

Post autor: gieber »

Cześć.
Ja kupuję tutaj, mają bardzo duży wybór fornirów:
http://www.zagloba.com.pl/okleiny-naturalne/ - i jest oczywiście też grusza,
a oddział jest w Krakowie ul. Skośna 12, dosyć łatwo tam trafić.
Można kupować pojedyncze liście!!!
Pozdrawiam
Grzesiek
Bounty http://www.koga.net.pl/forum/viewtopic.php?f=524&t=31443
Łódź Oseberg https://www.koga.net.pl/forum/523/45549.html?p=59205#p59205
Allege d'Arles https://www.koga.net.pl/forum/7/47745.html?p=92327#p92327
Awatar użytkownika
Borek
Posty: 379
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56
Lokalizacja: {"name":"Polska Wroc\u0142aw","desc":"","lat":"","lng":""}

Re: HMS Bellona

Post autor: Borek »

Ja fornir kupowałem na allegro:
http://allegro.pl/fornir-grusza-szwajca ... 66232.html

Materiał nie jest idealnie jednolity, ale na drobne rzeczy jest w sam raz, bardzo dużo rzeczy z niego robię.
Dzięki za dobre słowo, model skończę na pewno :)
Pozdrawiam serdecznie Piotr
Awatar użytkownika
Borek
Posty: 379
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56
Lokalizacja: {"name":"Polska Wroc\u0142aw","desc":"","lat":"","lng":""}

Re: HMS Bellona

Post autor: Borek »

Witam.
Dużo nie przybyło, ale małymi kroczkami do przodu. Dokończyłem poręcze na burtach. Wykonane z forniru oraz listewek z gruszy. Zdjęcia pokazują sposób wykonania:
1 (Copy).JPG

2 (Copy).JPG

3 (Copy).JPG

4 (Copy) (Copy).JPG

5 (Copy) (Copy).JPG

6 (Copy) (Copy).JPG

7 (Copy) (Copy).JPG



Jako, ze chcę zbudować model Bellony po jej przebudowie, musiałem zmienić zakończenie burt w stosunku do wycinanki. Zamiast poręczy na ostatnim pokładzie, jest zabudowa. Powstała ona z forniru jabłonki. Białe paski malowane przez odcięcie malowanego obszaru taśmą, środek natomiast malowałem ręcznie.
7,5 (Copy) (Copy).JPG


I powstałą taka burta:

8 (Copy) (Copy).JPG

9 (Copy) (Copy).JPG

10 (Copy) (Copy).JPG


Wewnętrzne burty wykonuje z forniru gruszy, naklejając wycięte paski szerokości 3 mm na kartonowy szablon:

11 (Copy) (Copy).JPG

12 (Copy).JPG


W tym odcinku na tyle :)
Pozdrawiam serdecznie Piotr
Awatar użytkownika
Borek
Posty: 379
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56
Lokalizacja: {"name":"Polska Wroc\u0142aw","desc":"","lat":"","lng":""}

Re: HMS Bellona

Post autor: Borek »

Witam
Skończyłem burty. Do zrobienia zostaną tylko relingi, ale to później, po montażu steru. Zrobiłem dodatkowo barierkę na najwyższym pokładzie oraz na rufie.
1 (Copy).JPG

2 (Copy).JPG

3 (Copy).JPG

4 (Copy) (Copy).JPG

5 (Copy).JPG


Doszły również rzeźby na rufie. Do skończenia rufy brakuje jeszcze dachówek na bocznych galeriach.
6 (Copy).JPG

7 (Copy).JPG

8 (Copy).JPG
Pozdrawiam serdecznie Piotr
Awatar użytkownika
Borek
Posty: 379
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56
Lokalizacja: {"name":"Polska Wroc\u0142aw","desc":"","lat":"","lng":""}

Re: HMS Bellona

Post autor: Borek »

Witam.
Zrobiłem świetlik na ostatnim pokładzie. Różni się on od tego z wycinanki oraz z anatomii Bellony - wzorowałem się na modelu muzealnym. Od początku robię Bellonę na ten wzór i tego się staram trzymać ( aczkolwiek taki model wyrocznią nie jest). Przeszklenie zrobiłem z folii do bindowania ( okładek).Jest ona sztywna i bardzo dobrze się klei.
1.JPG

2.JPG


Zamontowałem ster, który wykonałem jakieś 3 lata temu. Doczekał się swojego debiutu. Zawiasy są zrobione z papieru, malowane Humbrolem - czarny z domieszką Gunmetal - kolor taki jak armaty. Część męska steru zrobiona ze struny gitarowej, natomiast część żeńska z izolacji drutu. Zrobiłem również uszczelnienie miejsca gdzie płetwa steru wchodzi w kadłub. Wzorowałem się na modelu z okładki Shipyardu. Uszczelnienie zrobione zostało z husteczki higienicznej nasączonej klejem BCG i pomalowanej brązowym Humbrolem.
3.JPG

4.JPG


Tak ogólnie to wygląda:
5.JPG

6.JPG
Pozdrawiam serdecznie Piotr
Awatar użytkownika
Borek
Posty: 379
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56
Lokalizacja: {"name":"Polska Wroc\u0142aw","desc":"","lat":"","lng":""}

Re: HMS Bellona

Post autor: Borek »

Witam.
Skończyłem relingi na najwyższym pokładzie. Elementy robione z gruszy, malowane czarnym humbrolem. Opierałem się na anatomii Bellony oraz na zdjęciach modelu muzealnego.
1 (Copy).JPG

2 (Copy).JPG

3 (Copy).JPG

4 (Copy).JPG

5 (Copy).JPG


Dokończyłem również boczne galerie. Ułożyłem dachówki oraz ozdobny wieniec. Dachówka ma wymiar 1,5 x 2 mm. Otwory w wieńcu ozdobnym wybijałem zaostrzoną igłą lekarską.
6 (Copy).JPG


Dodałem również łańcuch trzymający ster. Łańcuch był czerniony czernidłem do srebra na zimno.
7 (Copy).JPG


Tak wygląda model na chwilę obecną:
8 (Copy).JPG

9 (Copy).JPG

10 (Copy).JPG
Pozdrawiam serdecznie Piotr
ODPOWIEDZ