Wodnik50. Fotorelacja z budowy

Dział poświęcony modelarstwu kartonowemu i kartonowo-fornirowemu plus inne techniki pokrewne
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
radek
Posty: 742
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55
Lokalizacja: {"name":"Warszawa","desc":"Warszawa,wojew\u00f3dztwo mazowieckie,Polska,pl","lat":"52.2319581","lng":"21.0067249&quo
Kontakt:

Re: Wodnik50. Fotorelacja z budowy

Post autor: radek »

Jeszcze jedno Romku - może byś tak opisał technologię piankowania od A-Z z podaniem materiałów, gdzie np. można je kupić, jakt to wykonać i byśmy to powiesili na Kodze? Już Cię raz o to pytałem, a widzę, że pytałem odpowiedniej osoby, bo i tu i na kartonworku wydajesz się jedną z bardziej kompetentnych osób w tym temacie :laugh:: Mnie to też bardzo interesuje i myślę, że nie tylko mnie...
Pozdrawiam, Radek.
Radosław Kubera
Koga Portal
Awatar użytkownika
krzysztof
Posty: 972
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Re: Wodnik50. Fotorelacja z budowy

Post autor: krzysztof »

Temat piankowania jest interesujący na oddzielny artykuł. Właśnie pisalem do Radka, że kusi mnie holk gdański w zmienionej skali - baza Mały modelarz. Wykonanie drewno i fornir, czyli to co teraz wszyscy śledzimy z zainteresowanim w stoczni Wodnika. Wrzucam prośbę na ogół forum kto ma Modelarza z 1971 r numer 6 i 7, a wszczególniości artykuł p. Litwina o holku, proszę o pomoc.
Krzysztof
pozdrawiam Krzysztof

krzysztof.t.wasilewski@wp.pl
Awatar użytkownika
RomekS
Posty: 3205
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55
Lokalizacja: {"name":"Polska Toru\u0144","desc":"","lat":"","lng":""}

Re: Wodnik50. Fotorelacja z budowy

Post autor: RomekS »

Witam
Jak tylko zbiore troche materialow foto to obiecuje opisac piankowanie.
"Technologia piankowania" jest okresleniem duzo na wyrost, chociaz nieumiejetne poslugiwanie sie pianka prowadzi do wielu rozczarowan.
Pierwszy raz uzyta pianka w Towariszczu powyginala mi wregi i niezle musialem sie nagimnastykowac aby to naprawic. Nie byla to wina pianki tylko moja. Nastepne piankowania byly coraz lepsze...
Materialy przesle Radkowi.
Pozdrawiam coraz szersze grono kolegow.
Awatar użytkownika
radek
Posty: 742
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55
Lokalizacja: {"name":"Warszawa","desc":"Warszawa,wojew\u00f3dztwo mazowieckie,Polska,pl","lat":"52.2319581","lng":"21.0067249&quo
Kontakt:

Re: Wodnik50. Fotorelacja z budowy

Post autor: radek »

Wrzucam prośbę na ogół forum kto ma Modelarza z 1971 r numer 6 i 7, a wszczególniości artykuł p. Litwina o holku, proszę o pomoc.
Krzysztof
Z tego co widziałem na PWM, to chyba już to dostaniesz. Jak dojdziesz do jakiś kontruktywnych wniosków na temat holka to mam prośbę, daj znać. Mnie również szeroko interesuje ten temat, na razie znalazłem niewiele, ale będę poszukiwania rozszerzać. Jerry bee buduje w tej chwili statek hanzeatycki - wg mnie holk, a wg niektórych koga, więc już jakieś doświadczenia posiada. Ja poszperam jeszcze po książkach, jak coś ciekawego znajdę, to dam znać.
A teraz pozdrawiam,
Radek.
Radosław Kubera
Koga Portal
Awatar użytkownika
RomekS
Posty: 3205
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55
Lokalizacja: {"name":"Polska Toru\u0144","desc":"","lat":"","lng":""}

Re: Wodnik50. Fotorelacja z budowy

Post autor: RomekS »

Wodnikowi przybyl dziobek :laugh::

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
radek
Posty: 742
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55
Lokalizacja: {"name":"Warszawa","desc":"Warszawa,wojew\u00f3dztwo mazowieckie,Polska,pl","lat":"52.2319581","lng":"21.0067249&quo
Kontakt:

Re: Wodnik50. Fotorelacja z budowy

Post autor: radek »

Romku, czy pokryłeś już Wodnika jakimiś powłokami ochronnymi? Wygląda okazale, tak, jakby już czymś był pokryty, natomiast podoba mi się to że się nie świeci jak psu coś tam ;) Szkoda, że ja znów mam mało czasu, ale Wasze artykuły umieszczam w pierwszej kolejności - tak jak o ścierarce bebnowej Andrzeja :laugh::
Pozdrawiam,
Radek.
Radosław Kubera
Koga Portal
Awatar użytkownika
RomekS
Posty: 3205
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55
Lokalizacja: {"name":"Polska Toru\u0144","desc":"","lat":"","lng":""}

Re: Wodnik50. Fotorelacja z budowy

Post autor: RomekS »

Witam
Kdlub zostal pociagniety "caponem" bardzo cieniutka warswa. Teraz sie nie brudzi no i ja sie nie brudze pylem.
W nastepnej kolejnosci skoncze poszycie dna i stepki (czyli to od czego powinno sie zaczac.) oraz wykonam drobne elementy pokladu.
Bedzie sporo pracy przy barierkach (relingach). Dobrze, ze nie byly rzezbione....
Tak wyglada dab z bliska

Obrazek
Awatar użytkownika
radek
Posty: 742
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55
Lokalizacja: {"name":"Warszawa","desc":"Warszawa,wojew\u00f3dztwo mazowieckie,Polska,pl","lat":"52.2319581","lng":"21.0067249&quo
Kontakt:

Re: Wodnik50. Fotorelacja z budowy

Post autor: radek »

Witaj.
A jak jest z kaponem? Śmierdzi? Bo pokost to nie śmierdział, ale dawał po dłowie. Natomiast sam efekt jest naprawdę fajny. Sam jestem moze nie jestem przeciwnikiem, ale raczej wzbraniam się przed lakierami. Powiedz mi jeszcze, czy Ci przyciemnił sam fornir. Z dębem napewno miałeś dużo zabawy, może porównasz to z innymi drewnami? Większość modelarzy rezygnuje z dębu na rzecz innych materiałów połączonych z bejcowaniem.
Ja natomiast właśnie staję przed takim problemem - potrzebuję listewki o przekroju ok. 4 mm. i szerokości przynajmniej ok 5 cm. Wiem, że mogę sam sobie pociąć, ale może gdzieś takowe widziałeś, żeby mi przysłali do domu ;)? Stefan ma ścierarkę więc nie ma takich dylematów. A może Stefan, tak jak ty, przystapię na początku do zrobienia sobie takiej maszynki. Zadam Ci zatem kilka pytań jako komentarz do artykułu.
Pzdr, Radek.
Radosław Kubera
Koga Portal
Awatar użytkownika
RomekS
Posty: 3205
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55
Lokalizacja: {"name":"Polska Toru\u0144","desc":"","lat":"","lng":""}

Re: Wodnik50. Fotorelacja z budowy

Post autor: RomekS »

Witaj.
A jak jest z kaponem? .....Powiedz mi jeszcze, czy Ci przyciemnił sam fornir. Z dębem napewno miałeś dużo zabawy, może porównasz to z innymi drewnami? Większość modelarzy rezygnuje z dębu na rzecz innych materiałów połączonych z bejcowaniem.
Ja natomiast właśnie staję przed takim problemem - potrzebuję listewki o przekroju ok. 4 mm. i szerokości przynajmniej ok 5 cm.....


Kapon jest jak lakier do "pazurkow" moich dziewczyn, tak ze nie mialem klopotu bo w domu sa wszyscy do tego przyzwyczajeni. Nawet zmywacz do "lakieru pazurkowego" jest lepszego gatunku.
Fornir mahoniowy sciemnial i to dosc duzo natomias dab pozostal jasny.
Dab jest naprawde pieknym drewnem, jego wada jest tylko duza lupliwosc no i szlifowac trzeba nieco dluzej niz inne gatunki. Do gretingu dziobowego uzylem bejcowanej sosny. Stwierdzam ze duzo brakuje jej do mahoniu mimo bejcy najlepszego gatunku.
Co do tych Twoich listewek 4 x 50 to chyba takich "seryjnych" nie dostaniesz. To prawie tak jak "gruby" fornir. (Tak na marginesie to po co az takie szerokie) Mozna skleic z kilku listewek 15 x 5 (te sa seryjne) tak jak to sie robi w obecnie produkowanych meblach... A potem na scierarke.
Ta "Stefana" jest super. Szkoda ze nie ma planow.
Awatar użytkownika
stefan
Posty: 1155
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Re: Wodnik50. Fotorelacja z budowy

Post autor: stefan »

potrzebuję listewki o przekroju ok. 4 mm. i szerokości przynajmniej ok 5 cm. Wiem, że mogę sam sobie pociąć, ale może gdzieś takowe widziałeś, żeby mi przysłali do domu ;)? Stefan ma ścierarkę więc nie ma takich dylematów.


Jesli masz duzo czasu albo dobrego fachowca ktory moze zrobic takie urzadzonko to oczywiscie polecam! Jesli Ci sie spieszy to moge takie listewki dla Ciebie zrobic! wiec czekam na maila pozdrawiam
Stefan
ODPOWIEDZ