Wodnik50. Fotorelacja z budowy

Dział poświęcony modelarstwu kartonowemu i kartonowo-fornirowemu plus inne techniki pokrewne
Awatar użytkownika
radek
Posty: 742
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55
Lokalizacja: {"name":"Warszawa","desc":"Warszawa,wojew\u00f3dztwo mazowieckie,Polska,pl","lat":"52.2319581","lng":"21.0067249&quo
Kontakt:

Re: Wodnik50. Fotorelacja z budowy

Post autor: radek »

Ostatnio znowu się napracowałem nad stroną , kilka nowości, reorganizacja działu "historia żeglugi" i zabawa z cięciem Batavii na wręgi zassały mi czas do cna. A tu proszę proszę, jaki ładny Wodniczek sobie powstaje :laugh:: Choć czasami zamiera na forum, wiedz Romku że z zapartym tchem czytam Twoje następne posty i czekam na nie. Tak jak czekałem właśnie na te zdjęcia, aż "naładuje ci się akumulator" :laugh:: :laugh:: :laugh::
Co do tego, że ciężko gwoździe osadzić w fornirze, to fakt. I nie jest to kwestia tego, że masz piankę, choć możliwe, że to dodatkowo utrudnia. Ja robiłem swoją kogę z buku, Ty Wodnika z dębu a to twarde drewna, w dodatku łupliwe. Wbicie czego kolwiek może po prostu rozerwać listewkę. A powiedz mi jak radzisz sobie z dębem? Wszyscy odradzają dąb do modeli ze względu na twardośc i trudności obróbki (włókna) , ale widzę, że Tobie idzie to całkiem ładnie!!! Ja osobiście bardzo lubię pokłady i wnętrza statków, a Twój tu mono punktuje. Przynajmniej ze zdjęć, nie da się domyślić, że cokolwiek jest laminowane. Czekam na więcej, czekam na stopkę, bo ona bardzo ładnie przyozdobi kadłub.
Romku, tempo masz niesmowite !!!! Czy zaczynasz już zatem myśleć o następnym modelu ;) ?
Radosław Kubera
Koga Portal
Awatar użytkownika
stefan
Posty: 1155
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Wodnik

Post autor: stefan »

Co do tego, że ciężko gwoździe osadzić w fornirze, to fakt. I nie jest to kwestia tego, że masz piankę, choć możliwe, że to dodatkowo utrudnia.
Wszystko to prawda, ale jest na to rada! Po prostu przed wbiciem gwozdzia trzeba nawiercic otworek, najlepiej ciut mniejszy od srednicy gwozdzia, albo gwozdzia wlozyc na klej! :laugh::
Awatar użytkownika
RomekS
Posty: 3205
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55
Lokalizacja: {"name":"Polska Toru\u0144","desc":"","lat":"","lng":""}

Re: Wodnik50. Fotorelacja z budowy

Post autor: RomekS »

A powiedz mi jak radzisz sobie z dębem? Wszyscy odradzają dąb do modeli ze względu na twardośc i trudności obróbki (włókna) , ale widzę, że Tobie idzie to całkiem ładnie!!! Ja osobiście bardzo lubię pokłady i wnętrza statków, a Twój tu mono punktuje. Przynajmniej ze zdjęć, nie da się domyślić, że cokolwiek jest laminowane. Czekam na więcej, czekam na stopkę, bo ona bardzo ładnie przyozdobi kadłub.
Romku, tempo masz niesmowite !!!! Czy zaczynasz już zatem myśleć o następnym modelu ;) ?

Witam kolegow
Poszla juz cala tuba Patexu. Kupilem nastepna. Ze wszystkich klejow jakie do tej pory uzywalem ten jest najlepszy. No moze jeszcze Superglu do wstepnego przyczepienia elementow lub klejenia elementow "niewidocznych".
Co do debu. Bradzo ladnie wyglada po szlifowaniu. Linie laczen sa praktycznie niedostrzegalne, i to dobrze bo listwy poszycia daleko odbiegaja od oryginalu szczegolnie w czesci "pilkowej" :laugh:: kadluba.
Niestety ciecie debu musi byc o wiele bardziej precyzyjne. Stosuje tu metode znana z kartonu czyli bardzo ostrym nozykiem klikakrotnie przeciagam wzdluz metalowej linijki arkusze forniru az do odciecia. Mocniejsze nacisniecie skutkuje rozszczepieniem.
Bardzo ladnie za to zachowuje sie mahon. Wlasnie zaczalem "deskowac" bocianie gniazda i po przejsciu z debu na mahon jest znacznie latwiej i przyjemniej przecinac "deseczki"
Co do kaszteli to zastanawialem sie czy we wnetrzu nie "postawic jakiegos stolu" ale jak zaloze gretingi to i tak bedzie w srodku ciemno.
Dziob ze stepka jest w czesci przedniej ofornirowany z tym ze z przyklejeniem jeszcze zaczekam bo przeszkadzac bedzie przy "urzadzaniu" pokladu. Musze tez zrobic wycieczke do Bydgoszczy po fornir 2 mm. Nie wiem czy balsa sie nada bo widzialem w OBI roznej grubosci i ksztaltu. Mam pytanie dotyczace wykonania drobnych elementow pokladowych. Do dyspozycji mam listwy bukowe i swierkowe. Czytalem Radku Twoje opisy drewna i chyba lepszy bedzie buk. Ciekawe sa patyczki z wykalaczek moze nadadza sie na slupki barierek, chociaz w rzeczywistosci byly zdaje sie o przekroju kwadratowym...
Co do gwozdzi to myslalem raczej o druciku miedzianym 0,3 mm wcisnietym i zeszlifowanym. Tylko czy przy szlifowaniu nie zdeformuje poszycia, jescze potrenuje.
Dzrwi beda okute metoda Stefana http://koga.net.pl/index.php?option=content&task=view&id=344&Itemid=278
Nie bam co prawda gazu ale tej wielkosci elementy "opale" zapalniczka" (zaznaczam ze niepale.. :laugh:: )
RomekS
Awatar użytkownika
RomekS
Posty: 3205
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55
Lokalizacja: {"name":"Polska Toru\u0144","desc":"","lat":"","lng":""}

Re: Wodnik50. Fotorelacja z budowy

Post autor: RomekS »

Fotki z prac nad bocianimi gniazdami.

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
jerry_bee
Posty: 922
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Re: Wodnik50. Fotorelacja z budowy

Post autor: jerry_bee »

witam szanownych Kolegów, widzę że świat rzeczywiście coraz mniejszy się robi - miło znaleźć znane osoby. Romeks, zastanawiałem się co się z Tobą dzieje, na forum kartonowym chyba rzadko bywasz, teraz widzę dlaczego. podziwiam Twoje prace i zaczynam nawet zazdrościć. chodzę wokół tego forniru jak pies wokół jeża, Radek też mnie namawiał, ale jeszcze sobie odpuściłem. na pewno będę tutaj uczył się od Was!
--------------------------
pozdrawiam, jerry_bee
Awatar użytkownika
RomekS
Posty: 3205
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55
Lokalizacja: {"name":"Polska Toru\u0144","desc":"","lat":"","lng":""}

Re: Wodnik50. Fotorelacja z budowy

Post autor: RomekS »

Witam serdecznie jerry_bee.
Dzieki za pochwaly :x :x
Co do forniru to zachecam. Jest bardzo fajny i wizualnie i w dotyku szczgolnie po szlifowaniu. Ostatnio zajrzalem do zakladu renowacji starych mebli i za 2 zl dostalem nastepna porcje forniru debowego. W Toruniu jak juz wczesniej wspominalem jest hurtownia "drewno z calego swiata" ale tam sprzedaja tylko ilosci hurtowe chyba ze cos sie rozsypie.
Znalazlem natomiast niezly sklep http://www.safari.pl/sklep/default.php?cPath=24 gdzie zamowilem pare listewek. Realizacja w dwa dni :ohmy:
Mam tez juz wreszcie plany wodnika. Niestety bocianie gniazda maja ciut inne otwory w podlodze. Ksztalt drzwi w kasztelach jest tez inny :blink:.
Trudno musi zostac tak jak jest.
Teraz zabieram sie za gretingi :ohmy: http://koga.net.pl/index.php?option=content&task=view&id=342&Itemid=279 . Mam do dyspozycji listewki
LISTEWKA DĄB AFR. 2X3
LISTEWKA MAHONIOWA 1,5X5
LISTEWKA SOSNOWA 2X3
Ewentualnie listwewki z balsy

Tak sie zastanawiam nad debem tylko czy nie bedzie za bardzo lupliwy ??
Awatar użytkownika
RomekS
Posty: 3205
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55
Lokalizacja: {"name":"Polska Toru\u0144","desc":"","lat":"","lng":""}

Re: Wodnik50. Fotorelacja z budowy

Post autor: RomekS »

Wybralem listewki debowe na gretingi. Ich wykonanie bez przyrzadu jest praktycznie niemozliwe. W ogole to benedyktynska praca ta niepozorna kratka. Zalaczam fotki z doswiadczen.

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
RomekS
Posty: 3205
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55
Lokalizacja: {"name":"Polska Toru\u0144","desc":"","lat":"","lng":""}

Re: Wodnik50. Fotorelacja z budowy

Post autor: RomekS »

Witam
Jednak zmienilem koncepcje i gretingi beda z mahoniu z obudowa z debu. Te debowe sa jednak troche za szerokie (2 mm = 10 cm) a te 1 mm = 5 cm) , poza tym mahoniowe wygladaja "przyjemniej dla oka" no i sa zgodne ze skala.
Na fotce polozony greting dziobowy z zejsciem na razie jeszcze bez schodkow.

Obrazek
Awatar użytkownika
RomekS
Posty: 3205
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55
Lokalizacja: {"name":"Polska Toru\u0144","desc":"","lat":"","lng":""}

Re: Wodnik50. Fotorelacja z budowy

Post autor: RomekS »

Gretingi wykonane. Nie taki diabel straszny. Te na pokladzie rufowym jeszcze nie wyszlifowane. W czesci dziobowej pojawily sie schodki.
Zabiore sie chyba za stepke i dziob lub za maszty....

Obrazek
Awatar użytkownika
radek
Posty: 742
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55
Lokalizacja: {"name":"Warszawa","desc":"Warszawa,wojew\u00f3dztwo mazowieckie,Polska,pl","lat":"52.2319581","lng":"21.0067249&quo
Kontakt:

Re: Wodnik50. Fotorelacja z budowy

Post autor: radek »

Romku grettingi - bomba, prezentują się jak profesjonalne grettingi z gazet modelarskich. Moje gratulacje. Twój Wodnik nabrał nowego wymiaru. Dobrze też że założyłeś dodatkowy wątek na ten temat. Mnie ostatnio znów przybiła szkoła, ale co tam, od tego tygodnia postaram się też coś dorzucić. Mam też kilka nowych pomysłów na stronę. Ale zobaczymy ;)
Pozdrowienia,
Radek.
Radosław Kubera
Koga Portal
ODPOWIEDZ