Jeszcze jeden Halny

Relacje z budowy tych jednostek
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
antosiek
Posty: 464
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Jeszcze jeden Halny

Post autor: antosiek »

Witam!!!

Zwiastun tego co robię przedstawiłem tutaj:
http://koga.net.pl/component/option,com_joomlaboard/Itemid,293/func,view/id,6166/catid,523/limit,6/limitstart,12/
Dalsze prace przedstawiane będą w tym temacie.
Model powstaje w skali 1:20 na podstawie Planów Modelarskich.
Kadłub wykonany został w formie negatywowej z laminatu szklano-epoksydowego. Wręgi ze sklejki 4mm.
Pokład, jako że jest to powierzchnia nierozwijalna, zdecydowałem się skleić z listewek lipowych 8x3mm.
Po oszlifowaniu naklejona została tkanina szklana 50g/m2. Dalej to już szpachlowanie, szlifowanie aż do skutku.
Śruby, stery, nadburcie, reling wykonałem z mosiądzu. Jako, że model ma być pływający, całość malowana jest natryskowo emaliami nitro.
Napęd realizowany jest na bazie dwóch silników klasy 600, poprzez przekładnie i śruby mosiężne o średnicy 50mm lewą i prawą. Co z tego wyjdzie?
Stan na dzień dzisiejszy na zdjęciach.


Te części czekają na malowanie. Z racji tego,że malować mogę tylko na zewnątrz czekam na niewielkie ochłodzenie.

Obrazek
Rufa czeka na reling i parę drobiazgów.
Obrazek
Tutaj trochę gratów na dziobie już gotowych. Łańcuch kotwicy do wymiany. Został tylko do zrobienia właz.
Obrazek
Tak to wyglądało jeszcze niedawno.
Obrazek
Obrazek

Plany na teraz to zakończyć kadłub. Dalej sterówka, ale wcześnie muszę przemyśleć sposób wykonania.
Na początku planowałem zrobić z laminatu, ale wykonanie formy, ze względu na jej podziały, trochę mnie zniechęca. Pewnie wykonam ze sklejki i drewna na szkielecie sklejkowym.
To właściwie tyle na początek.

pozdrawiam
Awatar użytkownika
JurekBin
Posty: 1541
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55
Lokalizacja: {"name":"","desc":"","lat":"","lng":""}
Kontakt:

Odp:Jeszcze jeden Halny

Post autor: JurekBin »

No stary wygląda okazale :)

Nie mogłem wczoraj odpowiedzieć, ale rzuciłem okiem B)

Reling i bębny też prezentują się niesamowicie. Jak ten reling zlutowałeś tak równo?
Poza tym czy bębny lin wycinałeś ręcznie czy użyłeś jakieś niesamowitej maszynki?

Jurek
Pozdrawiam
Jurek

https://www.jerzybin.com
Awatar użytkownika
antosiek
Posty: 464
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Odp:Jeszcze jeden Halny

Post autor: antosiek »

Cześć!!!

Padły "zagotowały się na śmierć serwery" i nie mam stałego dostępu do internetu i poczty. Nie mogę być tu regularnie.

Jak robiłem te bębny? Każdy składa się z 21 części polutowanych w szablonach. Obręcze, szprychy, piasty, wszystko osobno. Można wytrzymać.
Reling też lutowany na kopycie, na którym nakleiłem rysunek z naniesionymi elementami pionowymi i poziomymi. Potem to już pasowanie, wyginanie aż do skutku.
Dalej obróbka mechaniczna iglakami lub frezami dentystycznymi. Wszystkie niedociągnięcia widać jak na dłoni. Można szpachlować. Do tak małych części stosuje szpachlówkę akrylową "Stuccolini" chyba grecką.
Ładnie się szlifuje. Nie widać ziarna. Potem znowu podkład i właściwy lakier.

Muszę przyznać, że wykonywanie tych szablonów i kopyt trwa znacznie dłużej niż sama praca nad danym podzespołem.

pozdrawiam
Awatar użytkownika
Slawek Kromer
Posty: 917
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Odp:Jeszcze jeden Halny

Post autor: Slawek Kromer »

witam :) :) :)
jeśli model ma być pływający radzę zrobić z laminatu Kopyto można zrobić z dowolnego materiału nawet z tektury i wypiankować jedyny problem jak zrobić potem dzieloną formę
Awatar użytkownika
JurekBin
Posty: 1541
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55
Lokalizacja: {"name":"","desc":"","lat":"","lng":""}
Kontakt:

Odp:Jeszcze jeden Halny

Post autor: JurekBin »

antosiek, dzięki za zdjęcia już są dostępne dla wszystkich
tutaj PASAT II

Oraz w naszej galerii

Pozdrawiam
Jurek
Pozdrawiam
Jurek

https://www.jerzybin.com
Awatar użytkownika
antosiek
Posty: 464
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Odp:Jeszcze jeden Halny

Post autor: antosiek »

Pogoda trochę znormalniała co pozwoliło na polakierowanie kilku podzespołów.
Niektóre już powklejałem.

Tutaj gotowy rufowy reling i pomalowane bębny linowe, rufowy i dziobowe.

Obrazek

Koło zrobiłem z kawałka plastiku o grubości 4mm. Kształt nadany przy pomocy małej tokarki. Pomalowałem to HUMBROLEM 18. Linka (plecionka) zaadoptowana ze ściągacza do firanek. To wkład żony.
Obrazek

Łańcuszki to efekt pracy jubilerskiej. Stary, zerwany łańcuszek. Pasował skalą. Warto czasami zbierać takie drobiazgi.
Obrazek

Stan na dzień dzisiejszy po zamontowaniu już wszystkich odpowietrzników.
Obrazek

W kilku miejscach jeszcze będzie potrzebny mały retusz.
Teraz jednak prace przy Halnym wstrzymuję na jakiś czas. Trzeba odpocząć. W tym roku mimo, że wybieram się nad wodę to zabieram szybowca.
Albi
Posty: 11
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Odp:Jeszcze jeden Halny

Post autor: Albi »

fajnie ci to wychodzi ;) ilu kanalowej aparatury uzyjesz i co bedzie mogl robic oprocz skrecania i plyniecia do przodu i do tylu? gy go ptrzed chwila obejrzalem powiedzialem sobie zemusze cos takiego zrobic tylko musze zdobyc plany... ma ktos z was plany czegos takiego jakl Halny?? jezeli tak to prosze o wyslanie mi jakiegos linka ;) jak bede takiego robil to dopiero po K&M, bo nie umiem robic dwoch modeli naraz:lol: ja tez zbieram wszystkie "smieci", ale musze je dobrze chowac bo by mi je mama przypadkowo wyrzucila:whistle:
PoZdRo Albi
Awatar użytkownika
antosiek
Posty: 464
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Odp:Jeszcze jeden Halny

Post autor: antosiek »

Albi plany można kupić na Allegro. Nawet są tutaj http://www.allegro.pl/search.php?string=halny&category=1273&country=1

Co do sterowania to posiadam starą aparaturę siedmiokanałową. Nadajnik będzie wymagał przerobienia jednego drążka. Muszą być dwa obok siebie do niezależnego sterowania silnikami. Dalej to można sterować oświetleniem, ożywić radar na maszcie, imitować pracę silnika. To jeszcze odległe plany.

pozdrawiam
Awatar użytkownika
antosiek
Posty: 464
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Odp:Jeszcze jeden Halny

Post autor: antosiek »

Dorobiłem trochę detali. Na razie wygląda to tak


Obrazek

miał być zrobiony tylko właz i bębny. Węże p.poż chciałem sobie darować bo kompletnie nie miałem pomysłu z czego zrobić. Szukałem łańcuszka do windy kotwicznej i zagnało mnie do pasmanterii. Łańcuszka co prawda nie dostałem, ale zobaczyłem gumę w oplocie o przekroju okrągłym i średnicy prawie 5mm. Co prawda oplot był biały, ale od czego farby. Szukając dalej łańcuszka udało mi się kupić identyczną gumę tylko czarną. Myślę, że wyszło nieźle. Mieli jeszcze brązową. Mocowania węży polutowałem z mosiądzu. Końcówki wypiłowane z duralowej rurki.

Obrazek

Obrazek
rufa podobnie jak dziób wzbogaciła się o bęben linowy, kabestan i właz. Praktycznie wszystkie stałe duperelki pokładu są wykonane i umocowane. Nadszedł czas na nadbudówkę.

Obrazek

dopasowałem nawet podstawę nadbudówki do otworu w pokładzie. Zdecydowałem się na nadbudówkę z laminatu, ale pojawił się wątek o spienionym PCV i polistyrenie. Co prawda polistyren używam od paru lat, czego przykładem są białe ceowniki w konstrukcji trapu, ale to co mam jest zbyt cienkie i na dodatek zwinięte w rulon więc kłopoty z wyprostowaniem. Muszę zobaczyć to PCV. W międzyczasie zrobiłem wspomniany trap, są zaczęte schodki i stojak z wiadrami p.poż.



pozdrawiam
Awatar użytkownika
oksal
Posty: 1881
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Odp:Jeszcze jeden Halny

Post autor: oksal »

Masz talent w rękach. Super kabestan. Te nakrętki ekstra się prezenują. Całość też. Brawo
ODPOWIEDZ