Łódź "Strażnik" -model aby nie wyjść z wprawy

Relacje z budowy tych jednostek
Awatar użytkownika
futaba
Posty: 97
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56
Lokalizacja: {"name":"","desc":"","lat":"","lng":""}
Kontakt:

Re: Łódź "Strażnik" -model aby nie wyjść z wprawy

Post autor: futaba »

rekmak pisze:Western River odradzam. Jest bardzo wrażliwy na wiatr a napęd (słabe osiągi) nie poradzi. Takie są opinie.


A co ma piernik do wiatraka? Od kiedy to modele redukcyjne buduje się dla osiągów?

Paweł Western River jest przepiękny, buduj, a będziesz miał wiernego kibica w mojej osobie. Może pokusisz się o napęd jak w oryginale :) Będzie i dymek z komina i gwizdek :)
Ale temat jest z kategorii bardzo trudnych. Widziałem już 2 tonące modele WR.
Pozdrawiam
Grzegorz Jermołaj
Pływające i latające RC.
rekmak
Posty: 47
Rejestracja: 21 lis 2011, 18:53

Re: Łódź "Strażnik" -model aby nie wyjść z wprawy

Post autor: rekmak »

Najpierw należy postawić pytanie. Western River ma pływać i stać za szybą czy tylko stać za szybą.
I dalej, ja tylko zgłaszam problem a wnioski wyciąga każdy sam. Nie ma tutaj miejsca ani czasu na pisanie wykładu. Czy napęd i sterowność jest do bani czy nie, niech każdy sam oceni. Na pewno wymaga przygotowania. Filmy, relacje, zdjęcia.
Futaba, źle interpretujesz tekst. Masz skłonność do heitów.

Znalazłem relację z budowy https://pfmrc.eu/topic/82860-western-ri ... ent-767191
Awatar użytkownika
marek1
Posty: 57
Rejestracja: 30 sty 2012, 16:34

Re: Łódź "Strażnik" -model aby nie wyjść z wprawy

Post autor: marek1 »

Witam,ładna jednostka rekreacyjna, pozdrawiam Marek
Awatar użytkownika
DAS_MODEL
Posty: 0
Rejestracja: 29 paź 2019, 18:59

Re: Łódź "Strażnik" -model aby nie wyjść z wprawy

Post autor: DAS_MODEL »

Ostatnimi dniami nastąpiły próby i regulacje. 
Model pływa dobrze ale ma 2 mankamenty. Pierwszy to "zalewanie" pokładu wyporem wody w okolicach dziobu i śródokręcia oraz
przy prędkości "pościgowej" "tyłek" za bardzo siedzi w wodzie.
Pierwszy problem rozwiążę niebawem doklejając listwy do burt aby "łamały" opływ. Co do "siedzącej" rufy to przeniosłem lekko środek ciężkości do przodu i choć efekt 
mniejszy to nie zniknął. Jedynym rozwiązaniem było dorobienie "trymer klap".Tylko musiałem wymyślić coś trochę "makietowego" aby nie raziły oka w takiej jednostce. 
Po wstępnych ustawieniach trochę lepiej ale nadchodzące czarne chmury nie pozwoliły na końcowe ustawienia i testy. Może dziś coś się da zadziałać i wtedy będą jakieś filmiki.

IMG_20200620_103154.jpg


IMG_20200620_103135.jpg


IMG_20200620_110011.jpg
Ostatnio zmieniony 21 cze 2020, 06:28 przez DAS_MODEL, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
DAS_MODEL
Posty: 0
Rejestracja: 29 paź 2019, 18:59

Re: Łódź "Strażnik" -model aby nie wyjść z wprawy

Post autor: DAS_MODEL »

I właśnie wpadł film z pierwszego pływania.

www.youtube.com/watch?v=D8Rz8r_aQ6E&fea ... qOstUMBswI
Awatar użytkownika
ryszardb
Posty: 146
Rejestracja: 12 lip 2011, 11:36
Lokalizacja: {"name":"Polska Gda\u0144sk","desc":"","lat":"","lng":""}

Re: Łódź "Strażnik" -model aby nie wyjść z wprawy

Post autor: ryszardb »

Oglądając filmik , zauważyłem że chcesz zrobić ze swojej łódki ścigacz. Niestety kształt części dziobowej nie jest dobrany do prędkości które proponujesz dla swego modelu. Przy małych prędkościach fala dziobowa układa się dobrze, natomiast dla większych należało by podciąć bardziej kształt dziobu, Wówczas fala dziobowa by była bardziej płaska.
Proponował bym spróbować przy mniejszym zanurzeniu i wytrymowaniu łodzi na równą stępkę.

Okręcik śliczny, oby takie robili w stoczniach
Pozdrowienia
Ryszard
Awatar użytkownika
ryszardb
Posty: 146
Rejestracja: 12 lip 2011, 11:36
Lokalizacja: {"name":"Polska Gda\u0144sk","desc":"","lat":"","lng":""}

Re: Łódź "Strażnik" -model aby nie wyjść z wprawy

Post autor: ryszardb »

Dla porównanie jaką prędkość powinien mieć model , wstaw wymiary długości i prędkości rzeczywistej i modelu


podobieństwo.png


Pozdrowienia
Ryszard
Awatar użytkownika
DAS_MODEL
Posty: 0
Rejestracja: 29 paź 2019, 18:59

Re: Łódź "Strażnik" -model aby nie wyjść z wprawy

Post autor: DAS_MODEL »

Dziękuję za opinię ale;

ryszardb pisze:Oglądając filmik , zauważyłem że chcesz zrobić ze swojej łódki ścigacz.


Nie tak do końca.. Te jednostki mogą pływać nieco szybciej niż kuter rybacki a wolniej od "Miami Vice"

ryszardb pisze: Przy małych prędkościach fala dziobowa układa się dobrze,


Niestety nie układa się dobrze i ciśnienie wyprowadza ją za nadto ku górze.....

ryszardb pisze: Proponował bym spróbować przy mniejszym zanurzeniu i wytrymowaniu łodzi na równą stępkę.


Będę próbował jeszcze ale zanurzenie jest odpowiednie a trymowanie na stępkę może..może..ale dopiero jak rufę podniosę do góry.

ryszardb pisze:Okręcik śliczny, oby takie robili w stoczniach


Bardzo dziękuję ale w stoczniach robią jeszcze ładniejsze.
Awatar użytkownika
DAS_MODEL
Posty: 0
Rejestracja: 29 paź 2019, 18:59

Re: Łódź "Strażnik" -model aby nie wyjść z wprawy

Post autor: DAS_MODEL »

ryszardb pisze:Dla porównanie jaką prędkość powinien mieć model , wstaw wymiary długości i prędkości rzeczywistej i modelu

podobieństwo.png
podobieństwo.png (74.84 KiB) Przejrzano 3507 razy


Pozdrowienia
Ryszard


Tu odżyły dawne wspomnienia.Bardzo ,bardzo dawno temu miałem zeszyt i dziś go odnalazłem....
Był tam wzór na prędkość modelu w odniesieniu do skali. Jak wiemy prędkości nie da się przeskalować 1:1 czyli kiedy skala jest 1:50 pomniejszamy prędkość 50 razy...i kicha...Prędkość musi byś realistyczna i wielokrotnie kiedyś korzystałem z tego wzoru :

wzór na prędkość.jpg


Oczywiście km/h można przeliczyć na węzły .
Awatar użytkownika
ryszardb
Posty: 146
Rejestracja: 12 lip 2011, 11:36
Lokalizacja: {"name":"Polska Gda\u0144sk","desc":"","lat":"","lng":""}

Re: Łódź "Strażnik" -model aby nie wyjść z wprawy

Post autor: ryszardb »

Patrzyłem na filmiku jak z powolnego kuterka robisz ślizgacz, a ponieważ zajmuję się tym zawodowo( uczę w szkole) stąd i moja uwaga.
Za duża prędkość i stąd fala zalewa dziób i rufa Ci sie topi. Łódka pcha przed sobą wał wodny i go rozgarnia na burty.

Pozdrowienia
Ryszard
ODPOWIEDZ