karl und marie

Relacje z budowy tych jednostek
fabianto
Posty: 0
Rejestracja: 04 lip 2016, 11:10

Re: karl und marie

Post autor: fabianto »

dzieki, jeszcze jedno pytanie czy bez cyrkla redukcyjnego dam radę pokryć kadłub ? (może głupie pytanie)
Awatar użytkownika
ralfee3
Posty: 152
Rejestracja: 25 wrz 2017, 22:52

Re: karl und marie

Post autor: ralfee3 »

Można tylko ściągnij sobie plik z takim rysunkiem. Cyrklem jest szybciej.
Załączniki
linie.png
pozdrawiam,
Rafał
--------------------------------------------
w porcie: K&M
w stoczni: HMS Enterprize 1774
fabianto
Posty: 0
Rejestracja: 04 lip 2016, 11:10

Re: karl und marie

Post autor: fabianto »

Odrazu przepraszam za tło, które jest mało profesjonalne. Zwłaszcza ten klapek

Teraz działam nad wypełnieniem reszty kadłuba, przynajmniej części w których listewki będą się mocno wyginały, zdjęcie wstawię już oszlifowane żeby nie zapychać internetu.

czy ta rufa idzie w dobrym kierunku ? czy trzeba to bardziej zeszlifować ?
Załączniki
IMG_20190802_085501_resized_20190802_094858539.jpg
IMG_20190802_085506_resized_20190802_094922656.jpg
IMG_20190802_085529_resized_20190802_094940053.jpg
IMG_20190802_085546_resized_20190802_094957573.jpg
Awatar użytkownika
TomekA
Posty: 387
Rejestracja: 03 paź 2011, 04:04

Re: karl und marie

Post autor: TomekA »

W celu sprawdzenia, czy szkielet kadluba jest dobrze wyprofilowany i poszycie bedzie na nim lezec prawidlowo, uzyj jednej z listewek - planek, palcami przyginajac ja do krawedzi wszystkich grodzi i szlifujac ew. podklejajac naddatki/ubytki krawedzi grodzi tak, by w/w listewka lezala na calej swej dlugosci na kazdej grodzi CALA ich szerokoscia. Patrz zalacznik.
A w ogole, to poczytaj sobie troche tu:
viewtopic.php?f=520&t=47037
Załączniki
fairing strip.jpg
fabianto
Posty: 0
Rejestracja: 04 lip 2016, 11:10

Re: karl und marie

Post autor: fabianto »

TomekA tak, czytałem to już i nie bardzo rozumiem jak mam za pomocą tego szablonu wyrysowywać poszycie ale jeszcze to rozkminię.

A o rufę to chodziło mi o kształt i czy powinna ona być zeszlifowana na ostro
Awatar użytkownika
TomekA
Posty: 387
Rejestracja: 03 paź 2011, 04:04

Re: karl und marie

Post autor: TomekA »

fabianto pisze:TomekA tak, czytałem to już i nie bardzo rozumiem jak mam za pomocą tego szablonu wyrysowywać poszycie ale jeszcze to rozkminię.

A o rufę to chodziło mi o kształt i czy powinna ona być zeszlifowana na ostro


Jakos nie bardzo kumam o jakim szablonie mowa? W mym artykule wcale nie ma zadnego "szablonu". Czy chodzi Ci o ten wykres, ktory sugerowal kol. Ralfee3 ?
Jesli bedziesz uzywal cyrkiel proporcjonalny do pobierania wymiarow (odstepow) do zdeterminowania szerokosci Twych planek, to taki wykres jest niepotrzebny. Jesli jednak zdecydujesz sie na nieuzywanie w/w cyrkla, to musisz za pomoca np. paska papieru pobierac odstepy na kazdej wredze (grodzi) miedzy dolna krawedzia odbojnika a gorna krawedzia battena u dolu i te odstepy potem przenosic na ow wykres tak, by owe odstepy (zaznaczone tam olowkiem) pokrywaly sie z gorna linia na wykresie - wowczas linie na wykresie miedzy tymi odstepami dadza Ci szerokosci twych planek na danej wredze. Kapujesz?
Taki wykres jest bardzo latwo sobie narysowac na kartce papieru: przy prawej krawedzi kartki rysujesz linie pionowa, u dolu kartki wzdluznie rysujesz linie prostopadla do tamtej. Z lewej strony kartki rysujesz od punktu wyznaczonego tam na owej linii poziomej, szereg skosnych linii wznoszacych sie stopniowo ku stronie prawej kartki i ku tej linii pionowej. Ilosc trojkatnych przestrzeni miedzy tymi liniami musi byc taka sama jak ilosc planek w obrebie danego pasa do poszycia miedzy sasiadujacymi battenami. Wtenczas przykladasz w/w pasek papieru pionowo do tego wykresu i przesuwasz go tam tak, by zaznaczony na pasku dolny punkt pokrywal sie z przecinajaca go linia pozioma, a gorny punkt odnajdziesz na nim gdzie przecina sie skosna gorna linia z wykresu - to Ci wyznaczy szerokosci dla kazdej z planek pokazane w punktach przeciecia sie wszystkich pozostalych skosnych linii z paskiem.
http://modelshipworldforum.com/resource ... primer.pdf
- strona 4 tamze.
Mam nadzieje, ze jest to teraz dla Ciebie zrozumiale?

A co do ksztaltu rufy na tym galeasie Karl und Marie, to przesledz sobie to na rysunku NR Ka-1/4, gdzie widac pewien kat miedzy paweza rufy a jej nawisem. Wiec nie jest to rufa okragla sensu stricto, gdzie planki lukowato schodza sie tam, a raczej koncza sie one na "ostro", tuz pod paweza.
Zamocuj wiec najpierw pawez na swym szkielecie i potem, podczas poszywania kadluba podciagnij koncowki planek do krawedzi pawezy.
Ostatnio zmieniony 04 sie 2019, 01:18 przez TomekA, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
byku
Posty: 17
Rejestracja: 01 kwie 2012, 13:25

Re: karl und marie

Post autor: byku »

taganc pisze:A czy kolega wie że zdanie zaczyna sie pisać z dużej litery ?
I jeszcze jest coś takiego jak znaki przystankowe i szacunek dla czytających.

Przystankowa to może być ławka, albo wiata. W interpunkcji natomiast, nazywa się to to "znakiem przEstankowym." To jak to było z tym szacunkiem dla czytających?

PS. Tak wiem że odgrzałem kotleta z przed miesiąca, ale nie mogłem się powstrzymać
Pozdrawiam
B.
Pozdrawiam
Bartek B.
fabianto
Posty: 0
Rejestracja: 04 lip 2016, 11:10

Re: karl und marie

Post autor: fabianto »

Ja sie nie czepiam, ze ktoś mi zwraca uwagę na temat pisowni zgodnie z 34 pkt. regulaminem ogólnym sił zbrojnych należy szanować jezyk ojczysty i kulturę słowa. W wojsku byli prawie wszYscy wiec .... tyle w temacie.

W nocy pomyślałem o poszyciu dwuwarstwowym i jesli chodzi o burtę to listewki pierwszej warstwy chyba musza być z tego samego drewna co fornir ? Bo nawet jesli okleję burtę z dwóch stron to zostaje jeszcze otwór odprowadzający wodę z pokładu którego nie dam rady okleić od wewnątrz. Czy mam rację b??
fabianto
Posty: 0
Rejestracja: 04 lip 2016, 11:10

Re: karl und marie

Post autor: fabianto »

ralfee3 proponowałeś mi wypełnić cały szkielet, jestem blisko wykonania zadania teraz tylko pytanie czy przy wypełnieniu całego kadłuba jest sens dawania podwójnego poszycia ?? z drugiej strony robię to pierwszy raz i wszyscy piszą,że to trudniejsze. Nie chciał bym porywać sie z motyka ....
Awatar użytkownika
TomekA
Posty: 387
Rejestracja: 03 paź 2011, 04:04

Re: karl und marie

Post autor: TomekA »

A po co chcesz robic poszycie dwa razy? Jesli zrobisz to raz a prawidlowo, to najzupelniej wystarczy. W pelnowymiarowej praktyce poszywano tez tylko raz.
ODPOWIEDZ