Motorówka Straży Granicznej S-12 "Szkwał"

Relacje z budowy tych jednostek
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
oksal
Posty: 1879
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Re: Motorówka Straży Granicznej S-12 "Szkwał"

Post autor: oksal »

Jarek, pięknie robisz tę motorówkę. Na filmiku wygląda jak prawdziwa. Nie przypuszczałem, że tak szybko pływa.
Awatar użytkownika
marek1
Posty: 57
Rejestracja: 30 sty 2012, 16:34

Re: Motorówka Straży Granicznej S-12 "Szkwał"

Post autor: marek1 »

Witam,na te chwile czekamy,czekam przez cały okres budowy,tak jak piszesz pływa jak formuła,wydaje mi się ,ze ma trochę za małe zanurzenie,może zle widzę,ponieważ dość mocno skacze na wodzie.Pięknie ,pozdrawiam Marek
rekmak
Posty: 47
Rejestracja: 21 lis 2011, 18:53

Re: Motorówka Straży Granicznej S-12 "Szkwał"

Post autor: rekmak »

Wygląda na to, że nie będzie mogła tak szybko pływać, tylko tak jak piszesz na pół gwizdka. Możesz kombinować, dociążać przód ale mi się wydaje, że te podskoki robią podłużne redany, dużo ich. Dziób a właściwie dalsza część kadłuba naciera na wodę, która piętrzy się bo redany nie pozwalają na wydostanie się jej na boki. Stąd te podskoki. Kadłub w przedniej części jest szeroki. Następuje pulsacyjne działanie, piętrzy się i uwalnia gdy jest na dużo. Przeważnie takie kadłuby walą wodę na boki.
Do szybkiej motorówki dokleiłem redany (przekrój trójkątny z wybraniem) na zewnętrznych stronach dna ale po to, żeby nie pryskała na boki, na pokład. Wcześniej miałem przyklejone poprzeczne redany gdzieś 2/3 od dziobu. Działanie było takie, że jak model wszedł w większą prędkość następowało przyhamowanie prawie do zera i zaraz potem nagły skok do przodu z powtórkami.
Czy będzie poprawa możesz sprawdzić przycinając 2 kawałki sklejki lub polistyrenu na kształt dna i przymocować cienkim drutem do modelu zakrywając redany. I na wodę stopniowo zwiększając prędkość.
Przyczyna może być też zupełnie inna.
Na dźwięk syreny kup moduł z Conrada lub zrób samemu wg ich schematu. Mam inny schemat syreny,rogu. Mogę wysłać na meila. Jest też symulator diesla wielocylindrowego ze wzrostem częstotliwości na arduino.
Awatar użytkownika
Jarek
Posty: 536
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Re: Motorówka Straży Granicznej S-12 "Szkwał"

Post autor: Jarek »

No z tym pływaniem tak jest. Na pełny gaz łódź wyskakuje z wody i słyszane są zaciągnięcia powietrza przez śruby. Nawet na tym filmiku, który przesłałem w pewnym momencie to słychać. Trzeba pływać nie na pełnym gazie. Wyjść z problemu jest kilka: ustawić Dual-rate na drugim kanale np. na 70%, mogę wymienić śruby z mniejszym skokiem, pod cyngiel gazu a radiu podkleić jakąś gumkę ;) , aby nie pozwalała docisnąć spustu na full.
W sprawie syreny wysłałem pw.
Dotychczas do pierwszych prób na wodzie wybierałem wąski kanał po to, że gdyby coś się niespodziewanego stało, aby łódkę można było przy pomocy jakiegoś kija, czy gałęzi wydostać. Dzisiaj z żoną wybrałem się na większy zbiornik i odważyłem się bardziej śmielszego pływania nawet nie wiedziałem, że kreci film ;) .

https://youtu.be/zlp9-Y6hL58
Ostatnio zmieniony 04 lip 2018, 16:48 przez Jarek, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
futaba
Posty: 97
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56
Lokalizacja: {"name":"","desc":"","lat":"","lng":""}
Kontakt:

Re: Motorówka Straży Granicznej S-12 "Szkwał"

Post autor: futaba »

Jarek, jakie masz teraz śruby założone?
Pozdrawiam
Grzegorz Jermołaj
Pływające i latające RC.
Awatar użytkownika
Jarek
Posty: 536
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Re: Motorówka Straży Granicznej S-12 "Szkwał"

Post autor: Jarek »

futaba pisze:Jarek, jakie masz teraz śruby założone?


Proszę nie pytaj tylko o skok. Kupowałem je dawno temu i nie pamiętam. Średnica około 50mm. Dobierałem je tak, aby jak najbardziej przypominały oryginały.

DSCN3100.jpg

DSCN4448.JPG

DSCN4449.JPG

DSCN4450.JPG
Awatar użytkownika
futaba
Posty: 97
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56
Lokalizacja: {"name":"","desc":"","lat":"","lng":""}
Kontakt:

Re: Motorówka Straży Granicznej S-12 "Szkwał"

Post autor: futaba »

Wyglądają jak Grupnerowskie nylony z serii S, czyli skok 1.6, a to bardzo dużo i raczej projektowane do napędu półzanurzonego, jak w modelach klas Hydro i Mono. Myślę, że jak poszukasz czegoś ze skokiem max 1.2 to będzie git, w Graupnerze to były śruby serii P, ale nie wiem czy je jeszcze produkują, bo większość zawodników przestawiła się na metalowe CNC. Tu masz duży wybór różnych śrub: https://www.offshoreelectrics.com/categories.php?cat=Propellers
https://www.maritime-models.co.uk/acatalog/3-blade-ship-boat-props.html
https://www.cornwallmodelboats.co.uk/acatalog/propellers.html
Pozdrawiam
Grzegorz Jermołaj
Pływające i latające RC.
Awatar użytkownika
Jarek
Posty: 536
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Re: Motorówka Straży Granicznej S-12 "Szkwał"

Post autor: Jarek »

Dziękuję wszystkim za miłe słowa pochwały. Model jeszcze nieukończony, więc za wcześnie na otwieranie szampana.
Będę szukał innych śrub. A na razie pływamy na 3/4.
Awatar użytkownika
Jarek
Posty: 536
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Re: Motorówka Straży Granicznej S-12 "Szkwał"

Post autor: Jarek »

Dzisiaj chciałbym pokazać Wam wnętrze łódki. To jest to czego nie widać , a mnóstwo pracy i wszystko od tego zależy.

Maszynownia:

DSCN4451.JPG


DSCN4452.JPG


Instalacja oświetleniowa, włącznie ze zdalnym sterowaniem:

DSCN4454.JPG


DSCN4455.JPG


Sterowanie radiem sześciokanałowym będzie wyglądało tak:
Kanał 1 - stery sprzężone z kołem sterowym w sterówce
Kanał 2 - silniki
Kanał 3 - reflektor na dachu sterówki (trój funkcyjny: światło ciągłe, oraz dwie prędkości flash)
Kanał 4 (trzypołożeniowy włącznik nieproporcjonalny : włącz 1 - wyłącz - włącz 2)
włącz 1 - syrena pościgowa, włącz 2 - róg mgłowy
Kanał 5 (trzypołożeniowy włącznik nieproporcjonalny : włącz 1 - wyłącz - włącz 2)
włącz 1 - zielone lampy na maszcie Straży Granicznej, włącz 2 - czerwone lampy awaryjne plus lapa Morse'a
Kanał 6 (proporcjonalny sterowany potencjoetrem) - oświetlenie sterówki i lampa tylnego pokładu (potencjometr w połowie), białe oświetlenie masztu razem ze sterówką i tylnym pokładem oraz kolorowe lampy pozycyjne (potencjometr na full)
Radar załączany włącznikiem na brzegu.
Tak to sobie wymyśliłem i tak wykonałem ;)
Awatar użytkownika
marek1
Posty: 57
Rejestracja: 30 sty 2012, 16:34

Re: Motorówka Straży Granicznej S-12 "Szkwał"

Post autor: marek1 »

Witam,widzę wszystko przemyślane,sporo funkcji ,podoba mi się, szukam takiego włącznika ---"5 (trzypołożeniowy włącznik nieproporcjonalny : włącz 1 - wyłącz - włącz 2)" może jakiś link ,pozdrawiam Marek
ODPOWIEDZ