Naprawa starego modelu Pedro Gual 1:25 RC

Relacje z budowy tych jednostek
ODPOWIEDZ
rekmak
Posty: 47
Rejestracja: 21 lis 2011, 18:53

Re: Naprawa starego modelu Pedro Gual 1:25 RC

Post autor: rekmak »

Co tu doradzać z napędem. I tak w końcu każdy robi po swojemu. Im większy model tym większe kłopoty. Łącznie z transportem, wodowaniem i wyjmowaniem z wody. Ja np. bym korzystał z części samochodowych. Mały aku od Tico, silniki od wentylatora chłodnicy bez przekładni. Przesadzać z mocą też nie można, widziałem zdjęcie takiego modelu z połową kadłuba nad wodą. Ktoś inny wstawi benzyniaka. Stosuje się napęd na 2 śruby a 2 pozostałe atrapy.
Awatar użytkownika
marek1
Posty: 57
Rejestracja: 30 sty 2012, 16:34

Re: Naprawa starego modelu Pedro Gual 1:25 RC

Post autor: marek1 »

Witam,rekmak,model ma pływać szybko ale nie tak jak niszczyciel,Rodney ma tylko dwie śruby.Silniki przynajmniej te co mam ja, od dmuchawy żuka i jakiś inny mimo,że szczotkowe są jednokierunkowe i tu mam problem.Myślałem o aku 12 V, ale żelowych,trakcyjnych,bo co się stanie jak wyładujemy kwasowy do zera ? choć i tu na razie wszystko jest w fazie rozpoznania i dobrania .
Teraz o moim modelu.,,wczoraj przeprowadziłem próby w wannie .Mimo zastosowania aku 7,4 v i wytrymowania na minimum napięcia ,jeden silnik bardzo się nagrzał tak jak poprzednio.Myślę ,że jest przegrzany do wymiany.Nie sprawdziły się moje czerpnie wody za śrubami,choć to chłodzenie robię raczej dla sprawdzenia działania systemu ,fajnie jak by działało,chłodzenia nigdy dość w modelu,przydać się może w innym.Przekładnie ładnie pracują.Dziękuję,pozdrawiam marek
rekmak
Posty: 47
Rejestracja: 21 lis 2011, 18:53

Re: Naprawa starego modelu Pedro Gual 1:25 RC

Post autor: rekmak »

Aku kwasowe stawiasz obok samochodu. Kablami łączysz oba akumulatory i przy pracującym silniku szybko się naładuje. Swego czasu rozbierałem stary alternator. Uzwojenie się sypało przy dotknięciu. Lepiej zastosować nowy silnik lub mało używany. Nigdy nie rozładowuje się aku do zera. Pilnuje tego regulator. Do zmiany kierunków obrotów stosowałem przełącznik biegunów zbudowany z małego serwa i dwóch wyłączników krańcowych z trzema końcówkami. W regulatorze dwukierunkowym regulacja obrotów jest od środka ruchu drążka nadajnika w jedną bądź w drugą stronę a przy zmianie biegunów jest cała skala w obu kierunkach.
Awatar użytkownika
marek1
Posty: 57
Rejestracja: 30 sty 2012, 16:34

Re: Naprawa starego modelu Pedro Gual 1:25 RC

Post autor: marek1 »

Rekmak,te silniki które mam są silnikami szczotkowymi, ale też mają cewki i nawet jak przełożę bieguny to i tak kręcą w tym samym kierunku,czy nie powinny być magnesowymi ?
Awatar użytkownika
taganc
Posty: 37
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Re: Naprawa starego modelu Pedro Gual 1:25 RC

Post autor: taganc »

Pozwolę sobie wtrącić swoje parę groszy. Jeśli chodzi o Pedro to zaczyna fajniście się prezentować.
Do napędu Rodneya mimo wszystko lepiej zastosować silniki lepsze jakościowo, dla przykładu mogą być z odzysku z wkrętarek aku. Nawet jak będzie z maszynki 18 V to i tak będzie kręcił przy 12 V. Przy tym kolosie zastosuj śruby większe na przykład 50 mm. Ja przy Gromie mam 45, a jest gabarytowo dużo mniejszy. Zasilanie dowolne ale mimo wszystko daruj Sobie kwasiaki. Lepiej żelowe bo będziesz potrzebował sporo balastu.
Pozdrawiam Tadeusz
Awatar użytkownika
marek1
Posty: 57
Rejestracja: 30 sty 2012, 16:34

Re: Naprawa starego modelu Pedro Gual 1:25 RC

Post autor: marek1 »

Witam,nowy sezon czas zacząć, w końcu zakupiłem akumulator żelowy 12 V 3,4Ah
większy ,wyższy ciężko zmieścić https://www.gimmik.net/Pb_12V_34Ah_bezo ... 18357.html ,jeszcze muszę zakupić nowy pakiet do aparatury, bo ma już 10 lat , pompkę do chłodzenia bo czerpnie coś słabo pompują.Przede wszystkim nowy silnik 480 ,jeden jest przegrzany ,szybko się nagrzewa,pozdrawiam Marek
PS>oczywiście obniżę napięcie na regulatorze trymerem aby znów nie przegrzać silników
>dziękuję kol. za rady
Awatar użytkownika
marek1
Posty: 57
Rejestracja: 30 sty 2012, 16:34

Re: Naprawa starego modelu Pedro Gual 1:25 RC

Post autor: marek1 »

Witam,dzisiaj w końcu pływałem na przekładniach i akumulatorze 7,4v , jak na model redukcyjny szybkość zadawalająca,,jednak czerpaki za śrubą napędową nie spowodowały ruchu w układzie chłodzenia coś tam wyleciało jak wyjąłem go z wody,trzeba jednak będzie założyć pompkę.Model pływał z zamontowanym akumulatorem 12 v,trochę był przegłębiony na dziób na postoju ale podczas pływania raczej było dobrze,nie mam zdjęć ani nagrania więc nie mogę tego sprawdzić.Jestem jeszcze słabo opływany więć nie zawsze spojrzę na zegar w aparaturze więc pod koniec pływam przy brzegu,pomoście ,jakoś tam go chwyciłem anteną.Pomyślałem jak by zamontować jakiś niedrogi wynalazek do sygnalizacji dzwiękowej,świetlnej o kończącej się baterii,pozdrawiam Marek
rekmak
Posty: 47
Rejestracja: 21 lis 2011, 18:53

Re: Naprawa starego modelu Pedro Gual 1:25 RC

Post autor: rekmak »

Mam takie urządzenie sygnalizujące. Dostałem od kolegi. Jest to wskaźnik napięcia lipola. Podłącza się do gniazda balansera i pokazuje napięcie kolejnych ogniw. Ustawia się min. napięcie do jakiego może bezpiecznie zejść i w tym momencie wydaje głośny dźwięk. Przypuszczam, że silniki na elektromagnesach pobierają więcej prądu. Poszukaj silnika niskoobrotowego. Bez przekładni. Nie grzeją się. W starych drukarkach atramentowych były duże silniki ale mają trochę za małe obroty. Potem wstawiali mniejsze.
Szukaj aż trafisz na właściwy silnik.
Awatar użytkownika
marek1
Posty: 57
Rejestracja: 30 sty 2012, 16:34

Re: Naprawa starego modelu Pedro Gual 1:25 RC

Post autor: marek1 »

Właśnie o taki wynalazek chodzi,to jest podzespół gotowy czy wykonany samodzielnie i gdzie można taki nabyć ? Silniki grzeją się znośnie ,prędkości też mają odpowiednie ,choć bez przekładni miał ładniejszy rezonans,mruczał jak ciężarówka.Jak założę pompkę będzie ok.Ta pompka ma wyloty z boku kadłuba będzie bajer i chłodzenie.dziękuję,pozdrawiam Marek
rekmak
Posty: 47
Rejestracja: 21 lis 2011, 18:53

Re: Naprawa starego modelu Pedro Gual 1:25 RC

Post autor: rekmak »

Kolega kupił na Aliexpres a tam jakiś czas jest i znika. Szukaj w sklepach pod hasłem buzzer.
ODPOWIEDZ