drobnicowiec FRANCISZEK ZUBRZYCKI

Relacje z budowy tych jednostek
ODPOWIEDZ
rekmak
Posty: 47
Rejestracja: 21 lis 2011, 18:53

Re: drobnicowiec FRANCISZEK ZUBRZYCKI

Post autor: rekmak »

Są 3 pokrywy i 3 zawiasy. Do drugiej pokrywy przy zawiasie dodać dłuższe uszko w poprzek i obok ząbek wzdłuż. Pod zrębnicą obraca się pręt gwintowany przesuwający kostkę a na kostce prostokątne uszko, dolne. Na poziomym odcinku uszka jest przewleczone górne uszko. To powinno działać w ten sposób, że kostka albo część atakująca ząbek przesuwana na gwincie najpierw podnosi częściowo pokrywy 1 i 2 a dalej kostką uszka przesuwają zawias tych pokryw stawiając je w pion. W tej końcowej fazie trzecia pokrywa wysięgnikiem u dołu uderza o zderzak i również staje w pion. Zmieniając kierunek obrotów gwintu działanie odwrotne. Na serwie i 2 wyłącznikach krańcowych można to uzyskać. Ramię serwa w środkowym położeniu nie uruchamia silnika, naciskając na lewy wyłącznik uruchamia silnik a naciskając prawy uruchamia silnik w odwrotnym kierunku.
Na jednym silniku mogą być dwa gwinty obok siebie.
Przypuszczam, że do załadunku otwierane są wszystkie ładownie dla równomiernego ładunku.
rekmak
Posty: 47
Rejestracja: 21 lis 2011, 18:53

Re: drobnicowiec FRANCISZEK ZUBRZYCKI

Post autor: rekmak »

Inne rozwiązanie. Gwint umiejscowiony po środku pokryw, obracając się ciągnie uchwyt. Komplikuje się napęd, obrót i przesunięcie. Może szyna ząbkowana.
Awatar użytkownika
ryszardb
Posty: 146
Rejestracja: 12 lip 2011, 11:36
Lokalizacja: {"name":"Polska Gda\u0144sk","desc":"","lat":"","lng":""}

Re: drobnicowiec FRANCISZEK ZUBRZYCKI

Post autor: ryszardb »

"Przypuszczam, że do załadunku otwierane są wszystkie ładownie dla równomiernego ładunku."


Ładownie są otwierane pojedynczo w zależności od potrzeb.
Awatar użytkownika
Jacek.
Posty: 33
Rejestracja: 27 lis 2016, 13:39

Re: drobnicowiec FRANCISZEK ZUBRZYCKI

Post autor: Jacek. »

Myślę że po trzech miesiącach różnych przymiarek rozwiązałem problem z otwieranymi pokrywami składających się z trzech paneli. Na razie praca wygląda jak wygląda ją moje wszystkie warsztaty przed malowaniem i stąd uwagi co do wyglądu ale materiał jaki używam jest taki a nie wygłaskany i bielutki nie pytać się po co to wszystko .
Męczyłem się aby trzeci panel podnosił się sam grawitacyjnie . Pierwsze dwa panele otwierają się powiedzmy " brzuchami ' do siebie natomiast trzeci panel otwiera się w stosunku do drugiego " plecami "
Może jeszcze nie dopasowałem różnych długości i katów ale wszystkie panele otwierają się już . Muszę zamaskować otwory na płaszczyźnie górnej aby ich nie było jeszcze nie wiem jak . Ponadto muszę dopracować szynę trzeciego panelu aby pokrywa otwierała się do 90 stopni.

Jeszcze taki filmik z przebiegu podnoszenia pokryw . Sam mechanizm podnoszący będzie bardzo prosty i oparty na serwie tylko dokupię spowalniacze . Chciałem zastosować mechanizm który wykonałem ale było by to bardziej skomplikowane .
Ładownie będa sie otwierać osobno 2 główne po obydwuch stronach , dwie mniejsze na głównym pokładzie i osobno ta mała na pokładzie głównym razem z tą na rufie i dziobie
https://www.youtube.com/watch?v=zXom8t7 ... e=youtu.be
Załączniki
P1040981.jpga.jpg
P1040981.jpga.jpg (79.75 KiB) Przejrzano 6930 razy
P1040982.jpga.jpg
P1040982.jpga.jpg (70.28 KiB) Przejrzano 6930 razy
P1040983.jpga.jpg
P1040983.jpga.jpg (76.34 KiB) Przejrzano 6930 razy
Awatar użytkownika
Jacek.
Posty: 33
Rejestracja: 27 lis 2016, 13:39

Re: drobnicowiec FRANCISZEK ZUBRZYCKI

Post autor: Jacek. »

Może już te zamykania się opatrzyły ale wreszcie jakoś do " kupy "to zebrałem i zadziałało .( Nie zawsze idzie tak łatwo ) Są jeszcze drobne zacięcia ale działa . Aby trzeci panel działał zastosuje krzywkę oraz między pierwszym panelem a drugim zastosuję delikatną sprężynkę aby pomagała przy składaniu pierwszemu i drugiemu panelowi .
https://www.youtube.com/watch?v=SWuUlKmdrc8&t=6s
Załączniki
P1040986.jpga.jpg
P1040986.jpga.jpg (27.53 KiB) Przejrzano 6703 razy
Awatar użytkownika
Jacek.
Posty: 33
Rejestracja: 27 lis 2016, 13:39

Re: drobnicowiec FRANCISZEK ZUBRZYCKI

Post autor: Jacek. »

Dolny mechanizm otwierania pokryw ładowni . Zastosowałem sprzęgiełko poślizgowe . Jak widać mimo dojścia ramienia do końcowego punktu mechanizm nadal działa.Nie wiem czy nie za wolno będą sie otwierać ale musi już tak zostać .Test przeszły pomyslnie teraz pozostałe dwa muszę zrobić . Do dźwigni będzie dołączone ramie mechanizmu otwierania ładowni . https://www.youtube.com/watch?v=sR5WxMRg6a0
Załączniki
P1050059.JPG
P1050059.JPG (38.95 KiB) Przejrzano 6384 razy
Awatar użytkownika
Jacek.
Posty: 33
Rejestracja: 27 lis 2016, 13:39

Re: drobnicowiec FRANCISZEK ZUBRZYCKI

Post autor: Jacek. »

Tutaj mechanizm otwierania ładowni . Na razie jedna pokrywa do prób . Pokrywa lewa będzie podłączona tak samo lecz dźwignia ta dolna będzie odwrócona w druga stronę aby pokrywa otwierała się w przeciwną stronę . Teraz muszę połączyć mechanizm podnoszący z mechanizmem otwierania https://www.youtube.com/watch?v=mRlzlmj ... e=youtu.be
Załączniki
P1050061.jpga.jpg
P1050061.jpga.jpg (88.72 KiB) Przejrzano 6057 razy
Awatar użytkownika
Jacek.
Posty: 33
Rejestracja: 27 lis 2016, 13:39

Re: drobnicowiec FRANCISZEK ZUBRZYCKI

Post autor: Jacek. »

Jestem zadowolony co prawda minęło pół roku zanim opracowałem krzywkę ( tak mało a tak wiele )która otwiera trzeci segment pokryw ładowni . Jest na razie byle jaka ale mam podstawę i kształt wykonania w wersji ostatecznej.
https://www.youtube.com/watch?v=fqb_6mmBTKc
Załączniki
Tutaj krzywka otwierająca . Nie wiem jeszcze jak wykonam czy wypiłuję blaszkę czy z drutu mosiężnego
Tutaj krzywka otwierająca . Nie wiem jeszcze jak wykonam czy wypiłuję blaszkę czy z drutu mosiężnego
P1050094.jpga.jpg (88.86 KiB) Przejrzano 5661 razy
Pokrywy ładowni wykonałem bez zbędnych otworów i teraz inaczej wyglądają
Pokrywy ładowni wykonałem bez zbędnych otworów i teraz inaczej wyglądają
P1050095.jpga.jpg (78.55 KiB) Przejrzano 5661 razy
rekmak
Posty: 47
Rejestracja: 21 lis 2011, 18:53

Re: drobnicowiec FRANCISZEK ZUBRZYCKI

Post autor: rekmak »

Czytać powoli.
Coś mi tu nie pasuje. Przedtem 1 pokrywa stała w pionie z 2, problem był z 3. Teraz 1 jest pochylona. Krzywkę dał bym na 3 pokrywie przy zawiasie od wewnątrz., skierowany w dół. Bolec w końcówce ruchu. Wtedy trafia na niego krzywka powodując otwieranie i zatrzymuje się na końcu bolca utrzymując w pionie.
Awatar użytkownika
Jacek.
Posty: 33
Rejestracja: 27 lis 2016, 13:39

Re: drobnicowiec FRANCISZEK ZUBRZYCKI

Post autor: Jacek. »

Tak to zaznaczyłem numerami . Zawsze miałem problem z 3 panelem a to dlatego że .Pierwszy i drugi otwiera sie nie nagannie ., dopiero jak założyłem 3 panel był problem . Dlatego że 2 panel jest za lekki w stosunku do trzeciego i przy podnoszeniu zawsze sie unosił do góry pod ciężarem trzeciego . Nie mogłem zrobić 2 panelu cięższego bo musi być z kolei mniejszy od 1 bo musi w końcowej fazie wjechać na górkę aby płynnie zjechał przy zamykaniu . Próbowałem dać sprężynkę między 1 a 2 panel wszystko było by dobrze ale nie mogłem znaleźć tak delikatnej aby silnik pokonał naciąg 4 pokryw i zrezygnowałem z tego pomysłu . W końcu opanowałem to krzywkami i teraz grawitacyjnie wszystko działa .Można jeszcze zbliżyć panel 1 i 2 kółeczkiem zaznaczyłem ale to kwestia przestawienia blokad na sprzęgiełku ciernym . Nie chciałem dawać kolejnych mechanizmów bo to wiąże się z dodatkowym ciężarem .Bie wiem czy jest to zrozumiałe bo to trudno opisać .
Załączniki
P1050094.jpga.jpgb.jpg
P1050094.jpga.jpgb.jpg (88.82 KiB) Przejrzano 5448 razy
ODPOWIEDZ