drobnicowiec FRANCISZEK ZUBRZYCKI

Relacje z budowy tych jednostek
Awatar użytkownika
TUGER
Posty: 0
Rejestracja: 15 maja 2015, 08:21

Re: drobnicowiec FRANCISZEK ZUBRZYCKI

Post autor: TUGER »

Wręgi musisz przerysować na komputer i dostarczyć na maszynę (laser) w postaci wektorowej czyli np dwg. dxf, plt, cdr itp. w zależności od programu w którym rysujesz lub jaki czyta maszyna. Laser do mosiądzu to chyba słabo. Raczej frezowanie CNC. Blacha o,5? - raczej słaba- zależy jak duży kadłub. DROGI interes.
Awatar użytkownika
Joker 2
Posty: 80
Rejestracja: 22 wrz 2011, 23:43

Re: drobnicowiec FRANCISZEK ZUBRZYCKI

Post autor: Joker 2 »

Miły kolego podaj swój wiek , już ktoś o to prosił .
Na zdjęciu wyglądasz ciekawie ale pytania są na poziomie piętnastolatka .
Jeśli maż na zbyciu kilkaset tysięcy to rób ten model .
Cięcie blachy tylko wodą ( wystarczy wujek gogle ) .
Zrobienie takiego jak opisujesz modelu jest po prostu niemożliwe , ale kto wie .
Tutaj akurat rację ma kolega " myszor " coraz więcej dzieci ( przynajmniej sposobem postępowania ) i oszołomów niż prawdziwych modelarzy .
Jak nie maż nic do powiedzenia to nie zabieraj głosu .
Jeśli ktoś czuje się obrażony , to jego sprawa , post zawsze można usunąć .

Z poważaniem Joker - Edward Janczewski
Awatar użytkownika
Jacek.
Posty: 33
Rejestracja: 27 lis 2016, 13:39

Re: drobnicowiec FRANCISZEK ZUBRZYCKI

Post autor: Jacek. »

Teraz wiem że wycinanie jest za drogie co do pozostałego pytania już dowiedziałem się .
Może nie dorosłem , może jestem dzieckiem i oszołomem . do zadawania pytań też nie dorosłem więc zamilknę , może są w tym lepsi . . A takie udało sie zrobić mimo że nie modelarz http://corvettemodel.blogspot.com/, https://www.youtube.com/watch?v=GPVKlzRwLeI . Więcej nie będę Was zanudzał . Jak cos zrobię to pokażę
rekmak
Posty: 47
Rejestracja: 21 lis 2011, 18:53

Re: drobnicowiec FRANCISZEK ZUBRZYCKI

Post autor: rekmak »

Już 4 strona a oprócz tego, że chcesz budować Franciszka to nie podajesz nic konkretnego. Chociażby długość modelu i jaki ma być. Czy przekrój, czy wystawowy, czy pływający i RC. Od tego zależą dalsze kroki.
Jeżeli na planie wręgi są we właściwej wielkości to przez kalkę kopiuj na kartkę każdą wręgę osobno zaznaczając oś symetrii. Po zgięciu w tym miejscu będzie symetryczna wręga. Wręgi trzeba pomniejszyć o grubość poszycia i sprawdzać wymiary z planem ogólnym, także wszystkich innych części.
W przypadku dużego modelu to budowa z blachy mosiężnej to raczej zły wybór dla samotnego modelarza. Kilogramy rosną a kadłub trzeba przewracać i mieć zdrowy kręgosłup. Cięcie nożycami powoduje deformację blachy. Wręgi wycinać na prasie automatycznej np. Raskin (kosztowne) ale brzegi powinny być wygięte dla sztywności więc może giąć i wyżarzać z kątownika.
Przeglądaj relacje z budowy innych modeli.
Awatar użytkownika
Slawek Kromer
Posty: 914
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Re: drobnicowiec FRANCISZEK ZUBRZYCKI

Post autor: Slawek Kromer »

Zastanawiam się czy aby nie chodzi o zniechęcenie robienia modelu z blachy.Jest bzdurą że cięcie blachy nożycami deformuje blache .Trzeba mieć odpowiednie nożyce i ostre .Ja zrobiłem kilka modeli z blachy i nie miałem problemu ,był opis w Modelarzu z 1960 r.Zachowały się dwie fotki z 1972r
P1012223.JPG
P1012225.JPG
Model był zrobiony z blachy angielskiej(czytaj z puszek) i miał dł 135cm
Awatar użytkownika
Tomasz_D
Posty: 558
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Re: drobnicowiec FRANCISZEK ZUBRZYCKI

Post autor: Tomasz_D »

rekmak pisze:Już 4 strona a oprócz tego, że chcesz budować Franciszka to nie podajesz nic konkretnego. Chociażby długość modelu i jaki ma być. Czy przekrój, czy wystawowy, czy pływający i RC. Od tego zależą dalsze kroki.

NOOOOOOO, już czwarta strona a Ty nie dałeś rady nawet drugiej przeczytać w całości :D
rekmak
Posty: 47
Rejestracja: 21 lis 2011, 18:53

Re: drobnicowiec FRANCISZEK ZUBRZYCKI

Post autor: rekmak »

N0000, faktycznie napisał, pływający redukcyjny RC. Oj, będzie sporo problemów.
Awatar użytkownika
Tomasz_D
Posty: 558
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Re: drobnicowiec FRANCISZEK ZUBRZYCKI

Post autor: Tomasz_D »

Osobiście też słabo widzę ten projekt choć w manualne zdolności autora nie wątpię. Za dużo niewiadomych począwszy od nieumiejętności czytania najzwyklejszych planów po wybór materiałów do projektu.
Tak czy siak Powodzenia Życzę.
Awatar użytkownika
PanLipazMiodem
Posty: 357
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Re: drobnicowiec FRANCISZEK ZUBRZYCKI

Post autor: PanLipazMiodem »

Ten projekt mógłby być jak najbardziej realny w podobnej konwencji jak samochody, które autor robił ale nie jako cała jednostka a np wycinek burty albo wycinek rufy z działającymi śrubami i ruchomym sterem. Taki przekrój kadłuba z tyłu cała "dupka" a od przodu wnętrze rufy wraz z całym osprzętem. Tak tylko sugeruję i przybliżam autora do piątej strony relacji zapowiedzi :D

Pozdrawiam
Przemek
Awatar użytkownika
Jacek.
Posty: 33
Rejestracja: 27 lis 2016, 13:39

Re: drobnicowiec FRANCISZEK ZUBRZYCKI

Post autor: Jacek. »

Trochę zniechęciłem się dyskusją ale nie pracą . Dziękuje za porady i sugestie .Na razie gromadzę materiały . Budowa będzie nie konwencjonalna do jakich przywykliście materiał blaszka mosiężna 0,3 mm . Taśma do sklepu ma dojść po nowym roku i muszę uzbierać trochę kasy na taśmę mosiężną , musi być co najmniej metrowa . Skale wybrałem 1 : 200 bo mam akurat tak długi warsztacik . . Wybrałem ten (blaszka mosiężna )materiał gdyż daje się uformować i mam w nim obycie . Jak na razie dowiadywałem się o śrubę o średnicy 1 cm i nie ma takich ( Chyba że nie znam wszystkich sklepów ) , potrzebna będzie do steru strumieniowego w gruszce , przekładnie kątową do steru strumieniowego mam tak malutka i jest mosiężną aby nie zardzewiała ..Pracę muszę zacząć od pokładu bo to będzie baza do mocowania wręg i stępki .Dlaczego tak , myślę że jak ruszę z budową pokaże dlaczego .
ODPOWIEDZ