Błyskawica (hachette) - buduję

Relacje z budowy tych jednostek
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
rookie
Posty: 0
Rejestracja: 05 mar 2015, 17:49

Błyskawica (hachette) - buduję

Post autor: rookie »

Hej, zaczynam z modelami drewnianymi i wybrałem Błyskawicę ze względu na zwartą bryłę (okręt łatwiejszy niż żaglowce) i z powodów sentymentalnych (mieszkałem w Gdyni). Sklejałem kiedyś modele plastikowe, ale drewno to zupełnie co innego. Na razie złożyłem trzy pierwsze zeszyty i bardzo mi pasuje powolne dostarczanie następnych (pomimo okrutnej ceny całości).
Numery 1-3 złożone. Na razie bardzo łatwo.
Numery 1-3 złożone. Na razie bardzo łatwo.

Pytanie mam dotyczące typowych błędów. Na razie oprócz kleju, który był w zestawie oraz ekierki i zacisków, żeby sklejać wręgi równo, mam tylko papier ścierny (250) do szlifowania krawędzi. Dajcie znać na co zwrócić uwagę z dużych tematów i jak stopniowo budować warsztat.
arnoxus
Posty: 0
Rejestracja: 20 lut 2015, 21:30

Re: Błyskawica (hachette) - buduję

Post autor: arnoxus »

Również zainwestowałem w ten "modelik" tylko, że ja poczekam i do pracy wezmę się najwcześniej po 50 numerze.

Na chwilę obecną po lukam na twoje postępy:)

Co do warsztatu możesz zmienić klej na "lepszy" polecam UHU COLL lub Pattex Expres. Również klej CA do łączenia innych elementów. Może jakieś ściski stolarskie (mniejsze,większe) klipy biurowe nie do wszystkiego się nadają. Pomyśl o jakiś pilnikach (tarnik, igiełkowe), jakiś klocek do szlifowania (twardy,miękki). Jakaś piła ręczna do drewna (z małymi zębami), skalpele do cięcia.

Generalnie jeżeli ma to być tylko ten okręt to nie ma co za bardzo inwestować w warsztat.
Awatar użytkownika
rookie
Posty: 0
Rejestracja: 05 mar 2015, 17:49

Re: Błyskawica (hachette) - buduję

Post autor: rookie »

@arnoxus dziękuję. Ja składam na bieżąco, bo mam z tego dobrą zabawę.

Na razie jest łatwo i koncentruję się na tym, żeby zeszlifować opalenia, kleić pod kątem 90 stopni i zachować estetykę. Po numerze piątym mam już dłuższy trzon kadłuba oraz kawałki pokładu. I właśnie z pokładem jest temat, bo czekam na nożyk, żeby dobrze przyciąć listewki (będzie z kolejną przesyłką). A poza tym listewki są różnej grubości i na bank będzie dużo szlifowania papierem ściernym, żeby je zrównać. Spróbuję ziarnistość 360. Nie za gruby? Taki temat z listewkami to normalne?
Załączniki
blyskawica_nr5.jpg
Awatar użytkownika
Mario69
Posty: 0
Rejestracja: 28 lut 2015, 20:15

Re: Błyskawica (hachette) - buduję

Post autor: Mario69 »

Witaj! Nie czekaj na nożyk, można kupić różne w Castoramie, sklepie modelarskim lub L&M , znając życie ten który dostaniesz od Wydawnictwa nie będzie zbyt dobrej jakości. Jeśli chodzi o szlifowanie elementów, które Ci dostarczyli to może jeszcze się wstrzymaj? Skoro różnice w grubości są tak mocno zauważalne to może musi tak być? Sprawdź to dokładnie. Pozdrawiam i miłej niedzieli :)
Awatar użytkownika
rookie
Posty: 0
Rejestracja: 05 mar 2015, 17:49

Re: Błyskawica (hachette) - buduję

Post autor: rookie »

Jestem już po numerze 9 i stan modelu jak poniżej. W międzyczasie wyszło moje niedoświadczenie, ponieważ złamałem jedną część przy montażu i musiałem zamawiać dodatkowy numer 7. Słabo i teraz jestem bardziej uważny. Jeśli chodzi problem z nierównymi listewkami to poradziłem sobie z tym szlifując powierzchnię papierem (180). Teraz jest gładko i po osadzeniu tworzy część pokładu środkowego (chyba komin tu stanie w przyszłości). Z trzecią paczką dostałem też długo oczekiwany zestaw narzędzi i okazało się, że jest to żart. Są np. klucze nimbusowe i całość totalnie nieprzydatna (wyrzuciłem). Za to jedna wizyta w Castoramie i ok. 50 zł pozwoliło mi skompletować całość typu papier ścierny, taśmy, pilnik, nożyk, klej. Jest dobrze i czekam na kolejne numery. Martwię się tylko jak mi się model w mieszkaniu zmieści, bo zaczyna "rosnąć w oczach".
Załączniki
blyskawica9.jpg
Awatar użytkownika
Irek350
Posty: 137
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56
Lokalizacja: {"name":"Polska Pozna\u0144","desc":"","lat":"","lng":""}

Re: Błyskawica (hachette) - buduję

Post autor: Irek350 »

Nie wydaje się wam , że listewki o szer. 3mm są zbyt szerokie jak na pokład ?
Skalując do rzeczywistych wymiarów deski na okręcie musiały by mieć 30cm szerokości.
To chyba dość duże deski, ale może tak miał.
Może ma ktoś jakieś zdjęcia oryginalnego pokładu, żeby porównać ilość desek.
Awatar użytkownika
boston
Posty: 1
Rejestracja: 19 lis 2011, 00:20

Re: Błyskawica (hachette) - buduję

Post autor: boston »

ORP Błyskawica ma pokład stalowy!!!

Pozdrawiam

Ireneusz Szkudlarek
Awatar użytkownika
Irek350
Posty: 137
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56
Lokalizacja: {"name":"Polska Pozna\u0144","desc":"","lat":"","lng":""}

Re: Błyskawica (hachette) - buduję

Post autor: Irek350 »

Ale tu mamy pokład wewnętrzny, a nie górny.
Chociaż jak się zastanawiam to nie wiem dlaczego ma być deskowany, bo przecież chyba nie będzie widoczny.
No cóż szykuje się okręt pełen niespodzianek :)
Może ktoś ma namiary na jakieś rysunki przekrojów Błyskawicy , żeby zobaczyć co jest na tym poziomie?
Awatar użytkownika
piter56
Posty: 4
Rejestracja: 11 mar 2013, 13:22

Re: Błyskawica (hachette) - buduję

Post autor: piter56 »

P7290057.JPG

przekroj Błyskawicy
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
rookie
Posty: 0
Rejestracja: 05 mar 2015, 17:49

Re: Błyskawica (hachette) - buduję

Post autor: rookie »

Pokład faktycznie okręt ma stalowy (stoi w Gdyni) i te drewniane deski od początku mnie mocno zastanawiały. Jednak jestem już przy 11. numerze i wygląda, że to jest pokład śródokręcia i będzie jak najbardziej widoczny. Przycinam kolejne deski, a te wyższe wręgi na środku okrętu to pewnie będą do mocowania nadbudówki.
ODPOWIEDZ