Holownik CENTAUR II

Relacje z budowy tych jednostek
Awatar użytkownika
Optimusprime1977
Posty: 0
Rejestracja: 24 lut 2013, 18:45

Holownik CENTAUR II

Post autor: Optimusprime1977 »

Witam wszystkich. Zgodnie z tym co napisałem w dziale "Przywitalnia". W grudniu zeszłego roku nabyłem plany holownika CENTAUR II od współforowicza ROMANOVA. Planuję go wykonać jako model RC z zachowaniem maksymalnie wiernej kopii i dużej ilości szczegółów. Statek będzie w skali 1:25. Kadłub bedzie wykonany z laminatu. Nie wiem czy będę robił kopyto czy tak jak poprzedni mój model ( nie był pokazywany na żadnym forum ) szkielet z PCV spienionego 5 mm i oklejony listewkami z HIPSa 1 mm i dopiero zalaminowany.
Tu pytanie do bardziej doświadczonych modelarzy. Co radzicie?

Wymiary modelu:
długość: 1212 mm
szerokość: 420 mm

Z powodu braku miejsca zabrałem się za wykonywanie drobnicy która jest na pokładzie jak również sterówki.

Przepraszam za jakość zdjęć. jestem kompletnym amatorem w tej dziedzinie.
Załączniki
DSC02091.jpg
DSC02091.jpg (51.06 KiB) Przejrzano 8824 razy
Zdjęcie z przed ( wyprostowania ) poprawy siłownika hamulca.
Zdjęcie z przed ( wyprostowania ) poprawy siłownika hamulca.
DSC02090.jpg (64.04 KiB) Przejrzano 8824 razy
DSC02092.jpg
DSC02092.jpg (63 KiB) Przejrzano 8824 razy
DSC02094.jpg
DSC02094.jpg (38.51 KiB) Przejrzano 8824 razy
DSC02101.jpg
DSC02101.jpg (46.01 KiB) Przejrzano 8824 razy
Awatar użytkownika
jeskom
Posty: 269
Rejestracja: 26 paź 2011, 23:07

Re: Holownik CENTAUR II

Post autor: jeskom »

Osobiście polecam robienie techniką kopyto i na to laminat. Laminat składający się z pasków płótna szklanego np. 80g/cm2. Im mniej tym mniej nierówności, ale trzeba więcej warstw nałożyć. Jak już lekko podeschnie to na koniec przemalować całość jeszcze raz żywicą aby wypełniła ewentualne "pory" które powstały wcześniej. Po przeszlifowaniu końcowym zobaczysz że użyjesz naprawdę minimalnych ilości szpachli do wyrównania ewentualnych nierówności. Tak przygotowany laminat odstawić najlepiej na 3-4 miesiące (tak akurat przez zimę) aby całość się "wysezonowała". Po tym okresie można wyciągnąć z kopyta. Nie należy wyciągać kopyta parę dni po wyschnięciu z tego względu że całość pracuje i może się powyginać.
Awatar użytkownika
rychenko
Posty: 677
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Re: Holownik CENTAUR II

Post autor: rychenko »

Witam
Cieszy mnie ze kolejna relacja i to modelu RC się rozpoczęła , plany kolegi Romana widziałem osobiście i na ich podstawie można zbudować naprawdę bardzo ładny holownik , co do kadłuba każda technika jest dobra która prowadzi do sukcesu , kolega Jeskom podsunął taka inni może inna ale sam musisz wybrać taką z jaka sobie poradzisz i na jaka masz warunki jeśli chodzi o warsztat.
Będę kibicował tej relacji i czekam na kolejne wpisy.
Pozdrawiam Ryszard
Tu zaopatruję się w polistyren i inne materiały
http://www.swiatmodeli.eu/
Awatar użytkownika
Optimusprime1977
Posty: 0
Rejestracja: 24 lut 2013, 18:45

Re: Holownik CENTAUR II

Post autor: Optimusprime1977 »

Witajcie.

Chciałem się z wami podzielić kolejnymi etapami mojej budowy. Trochę chaotyczna ta moja relacja. Postaram się ją prowadzić krok po kroku. Budowa nad modelem trwa od początku roku. Dopiero teraz zdecydowałem się na pokazanie mojej pracy i poddanie jej pod ocenę znakomite grono modelarskie. teraz pracuje nad wyposażeniem sterówki. W następnych tygodniach chcę się skupić nad nadbudówką.
Załączniki
DSC02104.jpg
DSC02104.jpg (140.59 KiB) Przejrzano 8245 razy
DSC02105.jpg
DSC02105.jpg (111.46 KiB) Przejrzano 8245 razy
DSC02106.jpg
DSC02106.jpg (97.9 KiB) Przejrzano 8245 razy
Krzysztof1976
Posty: 0
Rejestracja: 20 wrz 2013, 10:31

Re: Holownik CENTAUR II

Post autor: Krzysztof1976 »

Ładna buda wychodzi. Szlifnij i psiknij podkładem to będzie ładniej wyglądać. Jaka grubość PCV na nadbudówkę zastosowałeś?
Awatar użytkownika
Optimusprime1977
Posty: 0
Rejestracja: 24 lut 2013, 18:45

Re: Holownik CENTAUR II

Post autor: Optimusprime1977 »

Witam.

Ściany sa zrobione z HIPS'a 0,75mm, Pokłady i wzmocnienia z PCV spienionego o grubości 2mm. Ale mam problem z zawiasami. Widziałem zawiasy w strażaku i chciałbym się dowiedzieć jak są zrobione.

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
rychenko
Posty: 677
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Re: Holownik CENTAUR II

Post autor: rychenko »

Witam
Nadbudówka ładnie Tobie wychodzi , ale nie wiem czy to dobry pomysł aby tak ażurową sterówkę robić z polistyrenu , z tego co widzę to na daszku tejże sterówki jest reling i maszt i kilka innych dupereli nie wiem jak to później zamocujesz aby było w miarę mocno bo przy tylu oknach to sama w sobie ta sterówka już jest bardzo delikatna a do tego jeszcze z polistyrenu , no nie wiem ja bym to zrobił z blaszki mosiężnej ale może się mylę i będzie dobrze tak jak to zrobiłeś.
Pozdrawiam Ryszard
Tu zaopatruję się w polistyren i inne materiały
http://www.swiatmodeli.eu/
Awatar użytkownika
Optimusprime1977
Posty: 0
Rejestracja: 24 lut 2013, 18:45

Re: Holownik CENTAUR II

Post autor: Optimusprime1977 »

Witaj.

Sprawdzałem wytrzyma 0,5 litra wody. Sufit mam już zrobiony. Męczę się teraz nad monitorami, lusterkiem i innymi pierdołkami które są do sufitu przymocowane. Czy mógłbyś mi " nakreślic" jak robisz swoje zawiasy. W drzwiach strażaka robią wrażenie.
Krzysztof1976
Posty: 0
Rejestracja: 20 wrz 2013, 10:31

Re: Holownik CENTAUR II

Post autor: Krzysztof1976 »

Rychenko ma racje. W zasadzie to same ramki. U mnie po psiknięciu podkładem polistyren zaczął pracować i np wokół bulaji lekko sie wybrzuszył ale nie mam jeszcze ich wklejonych a jak widać u ciebie nie za bardzo jest jak to usztywniać. U mnie ścianki są z PCV 1mm. Pod wpływem rozpuszcalnika PCV zaczyna pracować lekko.
rekmak
Posty: 48
Rejestracja: 21 lis 2011, 18:53

Re: Holownik CENTAUR II

Post autor: rekmak »

PCV nie, HIPS tak.
ODPOWIEDZ