Trawler Przetwórnia REGULUS, skala 1/100

Relacje z budowy tych jednostek
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Bogdan59
Posty: 0
Rejestracja: 20 lip 2014, 20:25

Trawler Przetwórnia REGULUS, skala 1/100

Post autor: Bogdan59 »

Witam,
rozpocząłem budowę trawlera Regulus w skali 1/100. Mam nadzieję że skala modelu pozwoli mi na w miarę poprawne zbudowanie go :)
Budowę rozpocząłem od kadłuba którego szkielet wykonany został z kartonu 2 mm. Przestrzenie między wręgami, wypełniłem kartonem 2 mm, tak aby licował z wręgami. Całość została zaszpachlowana i jestem na etapie szlifowania. Po wyszlifowaniu, kadłub zostanie pokryty paskami polistyrenu HIPS.
DSC01783.JPG

DSC01786.JPG

Tak wygląda model, wykonany przez nieznanego mi modelarza. Zdjęcie zostało znalezione w sieci i nie potrafię określić autora modelu, za co Go z góry serdecznie przepraszam.
regulus.jpeg
Pozdrawiam Wszystkich
Bogdan
Awatar użytkownika
Jarcio
Posty: 90
Rejestracja: 17 lut 2011, 13:43

Re: Trawler Przetwórnia REGULUS, skala 1/100

Post autor: Jarcio »

Bogdanie, wygląda to obiecująco. Poproszę tylko jeszcze o fotkę burty do obejrzenia. Tutaj jest relacja z budowy kartonowego Regulusa autorstwa Tomka. Może się przydać.
http://www.kartonwork.pl/forum/viewtopi ... ht=regulus
Awatar użytkownika
Bogdan59
Posty: 0
Rejestracja: 20 lip 2014, 20:25

Re: Trawler Przetwórnia REGULUS, skala 1/100

Post autor: Bogdan59 »

Jarcio, burty nie wyglądają tak obiecująco. Na śródokręciu, w stronę rufy, nieznacznie powciągało poszycie i są krowie żeberka. Niewielkie, ale są widoczne i trzeba będzie niestety użyć więcej szpachli. Nie wiem dlaczego tak się stało. Do wypełnienia przestrzeni między żebrami użyłem kartonu 2 mm. Rozstaw wręg tak jak w opracowaniu, czyli średnio co 45 mm.
Jeszcze jedna ważna informacja, o której powinienem wspomnieć na początku: model robię na podstawie opracowania p. Braziuka.
Pozdrawiam Wszystkich
Bogdan
Awatar użytkownika
Bogdan59
Posty: 0
Rejestracja: 20 lip 2014, 20:25

Re: Trawler Przetwórnia REGULUS, skala 1/100

Post autor: Bogdan59 »

Witam,
w taki sposób chcę wykonać poszycie kadłuba. Polistyren HIPS 0.5 mm. W miejscach gdzie można to zrobić, kładę szerokie pasy, natomiast na zaokrągleniach paski 4 - 5 mm. Całość trzeba będzie szpachlować i wyszlifować.
DSC01803.JPG

DSC01802.JPG
Pozdrawiam Wszystkich
Bogdan
Awatar użytkownika
Andrzej1
Posty: 1568
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56
Lokalizacja: {"name":"Polska Szczecin","desc":"","lat":"","lng":""}

Re: Trawler Przetwórnia REGULUS, skala 1/100

Post autor: Andrzej1 »

Dziędobry

Tera to ja się czepnę. Wytłumacz mi, Bogdanie, dlaczemu ten HIPS a nie sama szpachlówka ?
Kolejna warstwa materiału o innych właściwościach niż poprzednie. Czuję przez swoją grubą skórę,
że to tylko źródło kłopotów może być.
I jeszcze ten HIPS też trzeba będzie spachlować.

Z ukłonami
Andrzej Korycki
Awatar użytkownika
jeskom
Posty: 269
Rejestracja: 26 paź 2011, 23:07

Re: Trawler Przetwórnia REGULUS, skala 1/100

Post autor: jeskom »

zgadzam się z Andrzejem1. mogłeś w sumie zamiast tego polistyrenu narzucić płachtę maty szklanej zalaminować i było by to lepszym rozwiązaniem niż paski z polistyrenu które są niepewne.
Awatar użytkownika
Bogdan59
Posty: 0
Rejestracja: 20 lip 2014, 20:25

Re: Trawler Przetwórnia REGULUS, skala 1/100

Post autor: Bogdan59 »

Zgadzam się i z Andrzejem1 i z Jeskomem.
Wypadało by odnieść się do ich wpisów. Powiem tak: mam talent, do komplikowania sobie roboty.
Pozdrawiam Wszystkich
Bogdan
Awatar użytkownika
jeskom
Posty: 269
Rejestracja: 26 paź 2011, 23:07

Re: Trawler Przetwórnia REGULUS, skala 1/100

Post autor: jeskom »

I to mocno sobie komplikujesz robotę. Przede wszystkim źle układasz paski polistyrenu, przez co wystarczy lekkie puknięcie i po kadłubie. Popatrz jak ja to robiłem w moim modelu IRA - paski na zakładkę tak jak murarz kładzie cegły
ODPOWIEDZ