Holownik rzeczny

Relacje z budowy tych jednostek
Awatar użytkownika
Joker 2
Posty: 80
Rejestracja: 22 wrz 2011, 23:43

Holownik rzeczny

Post autor: Joker 2 »

Chce pobawić się modelem holownika rzecznego . Jest to model zestawu firmy
„ Modelarstwo BORA „ z Kielc produkcja jeszcze z 2002 roku . Z oryginalnego zestawu dostałem jedynie kadłub wykonany z włókna szklanego , ale bez pokładu oraz jeden arkusz rysunków . Wygląda to tak ;

Calosc.jpg


5.jpg


15.jpg


Holowniki te , o ile mi wiadomo były budowane we Wrocławiu do Chile . Kilka sztuk musiało zostać w europie bo znalazłem parę zdjęć tych holowników . To co mam to trochę mało ale liczę na pomoc kolegów .
Pomysł na ten model wziął się z chęci wypróbowania techniki cięcia i obróbki elementów laserem .
Zrobiłem próbę drzwi do sterówki łącznie z imitacją desek , wyszło to tak ;

drzwi.jpg


Drzwi wypaliłem z polistyrenu 1,5 mm . Wgłębienia mają 0,4 mm .
Myślę że po pomalowaniu i przetarciu suchym pędzlem będzie wyglądało dobrze . Tego typu jednostki ciężko pracowały i były bardzo z fatygowane . Przyjąłem że powierzchnie drewniane poza pokładem były malowane farbą .
Prace rozpocząłem od zlecenia wycięcia elementów z polistyrenu o grubości 2 mm .
Wyszło to tak ;

6.jpg


7.jpg


Elementów jest trochę więcej bo równolegle robię kadłub modelu żaglowego .
Na razie skleiłem i wstępnie zaszpachlowałem nadbudówkę .Oraz mały pokład rufowy , który w oryginale jest metalowy przykryły gretingiem .

2.jpg


3.jpg


Kadłub żaglówki nabrał kształtów ;

13.jpg


Tyle na dziś , pozdrowienia Edward
myszor
Posty: 1061
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Re: Holownik rzeczny

Post autor: myszor »

Witam .
Trzeba było tak od razu a nie teoretyzować !
Świetny ten holowniczek . Bardzo lubię holowniki ale nie umie ich budować .
No to do dzieła i pokazuj jak powstaje ten śliczny holowniczek .
Powodzenia .
Pozdrawiam . Andrzej :)

Drewno to surowiec , który od niepamiętnych czasów odgrywał wielką role w życiu człowieka , dlatego też powinno być traktowane z należytą atencją .
Awatar użytkownika
ryszardw
Posty: 898
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Re: Holownik rzeczny

Post autor: ryszardw »

Przesympatyczny holownik.Szkoda tylko ze tak mało materiałów.Może masz jakieś bliższe informacje.W jakich latach budowany i jaki symbol jednostki.Ze skanu trudno odczytać.Gdzieś powinny być jego plany.R
Awatar użytkownika
Romanov
Posty: 209
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Re: Holownik rzeczny

Post autor: Romanov »

Witam tak nie co przy okazji pytanie:
Czy daje sie bez problemu wycinać laserem hipsa ?, czy po wypalaniu krawędzie są w miare gładkie czy tez nadtopione ? Sam mam okazje korzystać z cięcia laserem ale ostrzegano mnie że przy precyzyjnych detalach hips sie topi i deformuje. Będę wdzięczny za wszelkie info w tym temacie.
DKM "Wodnik" www.rcmodel.com.pl
Dziadek
Posty: 339
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Re: Holownik rzeczny

Post autor: Dziadek »

Proponuje porozumieć się z tą firmą - chyba robią tego holowniczka - mogą pomóc. Pan Machała jest nader życzliwy http://www.modelmast.com/oferta_pol_redukcje.htm
Wietrzny Bosman
Awatar użytkownika
rychenko
Posty: 677
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Re: Holownik rzeczny

Post autor: rychenko »

Witam
Bardzo ładny model się zapowiada jestem wielkim fanem Holowników zwłaszcza tych starych im większa” pokraka” :lol: tym bardziej mi się podoba , szkoda ze masz takie tylko plany bez żadnej innej dokumentacji .
Pozdrawiam Ryszard
Tu zaopatruję się w polistyren i inne materiały
http://www.swiatmodeli.eu/
Awatar użytkownika
jeskom
Posty: 269
Rejestracja: 26 paź 2011, 23:07

Re: Holownik rzeczny

Post autor: jeskom »

nono ładnie to wyszło :)...ktoś ci wyciął to laserem czy masz własny sprzęt?
Awatar użytkownika
Wojtass1818
Posty: 21
Rejestracja: 21 lut 2011, 12:10

Re: Holownik rzeczny

Post autor: Wojtass1818 »

Witam, zapowiada się ciekawa relacja. Odnosząc się do wypowiedzi kolegi dodam, że takie stare trampy mają swój niepowtarzalny urok :) Mam wobec tego prośbę. Udostępni mi ktoś namiary albo udostępni bezpośrednio plany takiego holownika rzecznego ( każdy inny też mile widziany). Dołączy do kolejki modeli na następne lata.

Pozdrawiam serdecznie.
Tutaj robię zakupy: http://izmod.pl/
Awatar użytkownika
Joker 2
Posty: 80
Rejestracja: 22 wrz 2011, 23:43

Re: Holownik rzeczny

Post autor: Joker 2 »

Co do obróbki laserem to faktycznie są podtopienia zwłaszcza od strony wypalania .
Wszystko zależy od siły lasera i prędkości wypalania „ posuwu „ . Pierwsze próby były bardzo nie ciekawe .
Obecnie jakoś to wychodzi .

szczegol.jpg
szczegol.jpg (30.8 KiB) Przejrzano 10002 razy


Załanczam zdjęcie nadbudówki , otwory są poprawione nożem , tok to wychodzi .W przyszłym tygodniu odbieram wypalone elementy sterówki to dokładnie obfotografuje i opisze .
Pozdrowienia Edward
Awatar użytkownika
rychenko
Posty: 677
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Re: Holownik rzeczny

Post autor: rychenko »

Witam
Moim zdaniem ta metoda nie daje porzadanego efektu i wręcz sprawia ze wykonanie elementów wyciętych laserem tylko przysparza dodatkowej pracy chociażby ze szpachlowaniem łączy, polistyren na tyle dobrze daje się ciąć i obrabiać zwykłym nożykiem Olfa ze chyba bez sensu jest konieczność dawania gdzieś tego do wycięcia sporządzania dodatkowych rysunków jak i płacenie za ta obróbkę.
Pozdrawiam Ryszard
Tu zaopatruję się w polistyren i inne materiały
http://www.swiatmodeli.eu/
ODPOWIEDZ