Motorówka "Monika" - pierwszy model szkutniczy :)

Czyli forum RC.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
dragon_x
Posty: 0
Rejestracja: 02 lip 2019, 00:01

Motorówka "Monika" - pierwszy model szkutniczy :)

Post autor: dragon_x »

Witam wszystkich,
decyzja zapadła, zamiast Baby Bootlegger na pierwszy ogień pójdzie "Monika". W czeluściach internetu znalazłem plany, które nieco zmodyfikowałem, wygładzając kilka krzywych i dodając kilka elementów do formatki
Formatka - Monika
Formatka - Monika


Wykonałem też na szybko render rozmieszczenia większości elementów
render3d.jpg


Motorówka będzie miała ok 600mm długości, szkielet będzie wykonany ze sklejki 4mm.
Formatka wysłana już do wyceny i jak tylko przyjdzie ruszam w budową :)

Z góry dziękuję za pomoc :D
Pozdrawiam
Daniel
Awatar użytkownika
Jakub_RC
Posty: 33
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56
Lokalizacja: {"name":"Warszawa","desc":"","lat":"","lng":""}
Kontakt:

Re: Motorówka "Monika" - pierwszy model szkutniczy :)

Post autor: Jakub_RC »

Cześć.

Jakiej wielkości jest ta formatka? Rozumiem, że wysłałeś do wyceny na laser?

Zastanawia mnie czy Ci nie podbiją ceny za samą wielkość formatki, może się okazać że taniej będzie to zrobić np. na dwóch mniejszych. Kiedyś wycinałem podobną sprawę w plexi i się okazało, że taniej jest to robić na dwóch mniejszych kawałkach.
Pozdrawiam ciepło :)
Jakub z
rcshipyard.com
modelepodwodne.pl
Awatar użytkownika
dragon_x
Posty: 0
Rejestracja: 02 lip 2019, 00:01

Re: Motorówka "Monika" - pierwszy model szkutniczy :)

Post autor: dragon_x »

Jakub_RC pisze:Cześć.

Jakiej wielkości jest ta formatka? Rozumiem, że wysłałeś do wyceny na laser?

Zastanawia mnie czy Ci nie podbiją ceny za samą wielkość formatki, może się okazać że taniej będzie to zrobić np. na dwóch mniejszych. Kiedyś wycinałem podobną sprawę w plexi i się okazało, że taniej jest to robić na dwóch mniejszych kawałkach.


Cześć, za wycięcie z materiałem zapłaciłem 25 zł plus przesyłka,
materiał balso-sklejka 4mm;
w poniedziałek mają wysłać, jak przyjdzie wstawie foto, pierwszy raz w tej firmie zamawiam, ale dobre opinie są jak na razie :)

Formatka ma wymiar 630x250mm
Pozdrawiam
Daniel
Awatar użytkownika
dragon_x
Posty: 0
Rejestracja: 02 lip 2019, 00:01

Re: Motorówka "Monika" - pierwszy model szkutniczy :)

Post autor: dragon_x »

W związku z tym, że to moja pierwsza łódź RC chciabym zapytać szanownych Kolegów modelarzy o części niezbędne do ukończenia modelu. Łódka będzie miała ok 590-600mm długości. Prosiłbym o pomoc w doborze:
- wału,
- steru,
- śruby
i innych części jakie będą potrzebne.
Jeśli chodzi o silniki to mam kilka silników redox i jeden z nich chciałbym wykorzystać, do tego posiadam kontroler, pakiety itd. Dokładne parametry w/w mogę podać jutro lub w poniedziałek, ponieważ teraz nie mam dostępu.
Zastanawiam się też pod jakim kątem wał powinien przechodzić przez kadłub, pod jakim kątem i ile wystawać.
Przepraszam za tyle pytań ale plany nic nie mówią na ten temat a właściwie formatka bo tylko tym dysponuję.
Pozdrawiam
Daniel
rekmak
Posty: 47
Rejestracja: 21 lis 2011, 18:53

Re: Motorówka "Monika" - pierwszy model szkutniczy :)

Post autor: rekmak »

Tytuł obok i masz drugą monikę , ściągawkę z linkiem do innej relacji z budowy. Nie ma sztywnych reguł. Czytaj inne relacje z podobnych modeli i szukaj podobnych planów. Np. wygoogluj Alice.
Awatar użytkownika
dragon_x
Posty: 0
Rejestracja: 02 lip 2019, 00:01

Re: Motorówka "Monika" - pierwszy model szkutniczy :)

Post autor: dragon_x »

rekmak pisze:Tytuł obok i masz drugą monikę , ściągawkę z linkiem do innej relacji z budowy. Nie ma sztywnych reguł. Czytaj inne relacje z podobnych modeli i szukaj podobnych planów. Np. wygoogluj Alice.


Od lektury obu relacji wymienionych powyżej zaczęła się przygoda z budową "Moniki". Jutro powinny przyjść wycięte elementy. Dzisiaj zakupiłem listewki, klej itp. Poszukam Alice oczywiście i innych podobnych modeli, dziękuję bardzo za poradę :)
Pozdrawiam
Daniel
Awatar użytkownika
dragon_x
Posty: 0
Rejestracja: 02 lip 2019, 00:01

Re: Motorówka "Monika" - pierwszy model szkutniczy :)

Post autor: dragon_x »

#1 Formatka

Właśnie przyjechała wycięta formatka (balso-sklejka 4mm) :)
Tak się prezentuje po wstępnym spasowaniu. Krawędzie do obróbki wiadomo ale bardzo ładnie wycięte :)
formatka
formatka


Wstępne spasowanie elementów
spasowanie 1
spasowanie 1

spasowanie 2
spasowanie 2

spasowanie 3
spasowanie 3


listewki kupione, można zaczynać bydowę :)

Jeszcze dwa pytania:
1. posiadam taki klej (UHU HART), czy będzie wystarczający czy jednak kupić Soudala?
klej UHU HART
klej UHU HART


2. Czy płyta OSB będzie odpowiednia jako podstawa pod "stocznię" ?
https://www.castorama.pl/plyta-osb-3-kronobuild-2500-x-1250-x-25-mm-id-1009978.html
Pozdrawiam
Daniel
Awatar użytkownika
tymin5
Posty: 0
Rejestracja: 09 maja 2019, 09:11

Re: Motorówka "Monika" - pierwszy model szkutniczy :)

Post autor: tymin5 »

Witaj. Klej jest ok. Co do podstawy montażowej polecam płytę wiórową najlepiej dwie osiemnastki skręcone razem płyta OSB ma nierówną powierzchnię. Laser zaoszczędził tobie trochę czasu z ręcznym wycinaniem wręg. Ja z moimi i w tej skali walczyłem dwa dni. Powodzenia w budowie.
Pozdrawiam Daniel T.
Awatar użytkownika
dragon_x
Posty: 0
Rejestracja: 02 lip 2019, 00:01

Re: Motorówka "Monika" - pierwszy model szkutniczy :)

Post autor: dragon_x »

tymin5 pisze:Witaj. Klej jest ok. Co do podstawy montażowej polecam płytę wiórową najlepiej dwie osiemnastki skręcone razem płyta OSB ma nierówną powierzchnię. Laser zaoszczędził tobie trochę czasu z ręcznym wycinaniem wręg. Ja z moimi i w tej skali walczyłem dwa dni. Powodzenia w budowie.
Pozdrawiam Daniel T.


Dzięki na odpowiedź,
Twoja Monika nie jest większa? Wydawało mi się, że będzie w okolicach 90cm.
Czy zdradził byś jaki masz wał, pod jakim kątem przechodzi przez spód kadłuba, ile wystaje pod kadłubem, jakiej śruby użyjesz i jaki ster? Szukam bezskutecznie tych informacji.
Z góry dziękuję :)

Ps. Laser oszczędził sporo pracy, tym bardziej, że od razu dorysowałem wzmocnienia spodu kadłuba i tylne elementy trójkątne :)
Pozdrawiam
Daniel
Awatar użytkownika
tymin5
Posty: 0
Rejestracja: 09 maja 2019, 09:11

Re: Motorówka "Monika" - pierwszy model szkutniczy :)

Post autor: tymin5 »

Witam. Mając na myśli "w tej skali" chodziło mi o moją Monikę długości 860 mm. Jak będę na warsztacie to pomierzę kąty wyjścia wału, teraz nie pamiętam co do steru to pewnie będzie jakiś gotowiec ze sklepu.
Śruba? Jeszcze rozważam ale chyba mosiężna trójłopatowa.
Pozdrawiam Daniel T.
ODPOWIEDZ