Mahoniowa "Jaskólka"

Czyli forum RC.
Awatar użytkownika
szmyk
Posty: 22
Rejestracja: 14 paź 2011, 22:54

Mahoniowa "Jaskólka"

Post autor: szmyk »

Witam.
Na poczatku roku troszke mnie zauroczyly lodzie motorowe z mahoniu (Chris Craft, Van Dam i inne).
W marcu zaczalem zabawe w programie do projektowania kadlubow DelftShip, no i wyszedl z tego jakis kadlub. :D Pozostalo przeniesc linie do Adobe Illustratora zeby wyznaczyc wregi i rozrysowac wszystko zeby ladnie pasowalo. Postanowilem ze bedzie pod ciecie laserem (20 wreg).
No i takk sie param z moja lodka od 28 marca kiedy to odebralem komplet wreg wycietych laserem ze sklejki 3mm.
Ponizej kilka zdjec z poczatku budowy.
Pozdrawiam serdecznie.
Mariusz

Rzuty kadluba
Rzuty kadluba

profil
profil

to co tygrysy lubia najbardziej.:)
to co tygrysy lubia najbardziej.:)

...a tak to sie zaczelo...
...a tak to sie zaczelo...
Awatar użytkownika
Romanov
Posty: 209
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Re: Mahoniowa "Jaskólka"

Post autor: Romanov »

Witaj
Czy aby te wręgi nie są zbyt delikatne ? znaczy się za cienka sklejka ?
Rozumiem ze ma to byc "łódż motorowa" ? i bedzie RC ?

z tego co widze to z takim spodem bedzie mało sterowny, mam na myśli płaskodenny.
Wydaje mi się (moge sie mylić) ze będą potrzebne listwy (płetwy ) aby poprawić sterowność łodzi.
Jesli jestem w błędzie niche mnie ktoś zprostuje.

Pozdrawiam
DKM "Wodnik" www.rcmodel.com.pl
Awatar użytkownika
szmyk
Posty: 22
Rejestracja: 14 paź 2011, 22:54

Re: Mahoniowa "Jaskólka"

Post autor: szmyk »

Witaj.
Wreg jest 20 w odstepach co 5,5cm a calosc ma 1,2m, mysle ze spokojnie wystarcza 3mm sklejka lotnicza.
Lodka jest wzorowana na starszych konstrukcjach i buduje prototyp zeby sprawdzic plywalnosc.
Pomysl jest taki ze to ma byc lodka wyscigowa bardziej niz do krecenia baczkow wiec pewnie bedzie mniej zwrotna, ale sie zobaczy na wodzie.:)) nie moge sie doczekac.:)
Silnik tymczasowo Speed600.
Kolejne zdjecia:
rosnie
rosnie

widok z przodu
widok z przodu

pierwsza warstwa- Abachi
pierwsza warstwa- Abachi
Awatar użytkownika
jerry_bee
Posty: 922
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Re: Mahoniowa "Jaskólka"

Post autor: jerry_bee »

ciekawy pomysł z tym diagonalnym poszyciem, myślę że pomimo dość cienkich żeber sztywność powinna być dobra. trochę gorzej widzę to drewno, jest bardzo porowate. przynajmniej to abachi, które ja widziałem takie było. będziesz kadłub laminował? czy uszczelnisz go inaczej?
--------------------------
pozdrawiam, jerry_bee
Awatar użytkownika
Motyl
Posty: 53
Rejestracja: 29 sie 2011, 20:40

Re: Mahoniowa "Jaskólka"

Post autor: Motyl »

Sklejka 3 mm wystarczy w zupełności, uszczelnienie proponuje żywiczne, bo na laminatowe to sklejka mogła by być o połowę mniejsza a chodzi o wagę (o ile ma to być łódź wyścigowa). Jeśli ma być napędzane 1 śrubą to ster musi być przynajmniej 3 krotnie większy, co do twoich planów, ale sam zobaczysz wszystko wyjdzie w wodzie 8-) )
Narazie praca OK :D
Awatar użytkownika
szmyk
Posty: 22
Rejestracja: 14 paź 2011, 22:54

Re: Mahoniowa "Jaskólka"

Post autor: szmyk »

Witam.
Budowa juz jest na dalszym etapie, chce tylko "nadgonic" z opisem do momentu w ktorym jestem teraz.
Abachi nie bylo takie porowate, powiem ze nawet lepiej mi sie z tym drewnem pracowalo niz sie spodziewalem. Pierwsza warstwa zapuszczona lakierem i na Abachi przyszly klepki mahoniowe 1,5x6mm.
Najtrudniejsze byly krzywizny przejscia z burty w poklad, czego sie najbardziej obawialem..
Poradzilem sobie listwami 1,5x1,5mm oraz 1,5x2mm.
Poklad jest z klepek Red Paduc z przekladkami z polistyrenu (ramka 1mm i poprzeczki 0,5mm)
Jesli chodzi o wymiar steru to to byla tylko przymiarka na planie ster jest wiekszy i to sporo.
przymiarka mosiadzu...
przymiarka mosiadzu...

dziobek
dziobek

pierwsze klepki
pierwsze klepki

powolne zapoznawanie ze srodowiskiem:)
powolne zapoznawanie ze srodowiskiem:)

No i poklad czas zaczac:)
No i poklad czas zaczac:)

rufa
rufa

Pozdrawiam.
Mariusz
Awatar użytkownika
szmyk
Posty: 22
Rejestracja: 14 paź 2011, 22:54

Re: Mahoniowa "Jaskólka"

Post autor: szmyk »

Witam.
Kilka nastepnych zdjec, wlasciwie to juz etap na ktorym teraz jestem.
Szlofowanie, szlifowanie, szlifowanie... Aktualnie zajmuje sie lukiem silnika i drobnymi robotkami np.malowanie mapisu na rufie.
Kadlub impregnowany od wewnatrz lakierem poliuretanowym i farba o kolorze "racing red".
Przymiarka obudowy lamp pozycyjnych
Przymiarka obudowy lamp pozycyjnych

Kadlub oklejony Mahoniem i Paduc w 100%
Kadlub oklejony Mahoniem i Paduc w 100%

Kadlub po 3 warstwach lakieru poliuretanowego, szlifowanie papierkiem 600 i znow malowanie.
Kadlub po 3 warstwach lakieru poliuretanowego, szlifowanie papierkiem 600 i znow malowanie.

Uwielbiam ten kolorek
Uwielbiam ten kolorek

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
rychenko
Posty: 677
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Re: Mahoniowa "Jaskólka"

Post autor: rychenko »

Witam kadłub pięknie się prezentuje , wyglancowałeś to nie źle :shock: , ciekaw jestem jak ten silnik klasy 600 będzie sobie radził będzie chłodzony wodą?
Pozdrawiam Ryszard
Tu zaopatruję się w polistyren i inne materiały
http://www.swiatmodeli.eu/
Awatar użytkownika
szmyk
Posty: 22
Rejestracja: 14 paź 2011, 22:54

Re: Mahoniowa "Jaskólka"

Post autor: szmyk »

rychenko pisze:Witam kadłub pięknie się prezentuje , wyglancowałeś to nie źle :shock: , ciekaw jestem jak ten silnik klasy 600 będzie sobie radził będzie chłodzony wodą?


Witam i dziekuje, ciesze sie ze sie podoba..ale zobaczymy co bedzie na wodzie.
Wlasnie sie zastanawiam czy w ogole chlodzic silnik, to sie okaze po pierwszym plywaniu.
Jak bedzie sie grzal to dorobie mu chlodzenie, to jest na razie silnik do testowania, jak bedzie wszystko gralo i plywalo to mysle nad bezszczotkowym chlodzonym woda.
W zasadzie to musze jeszcze "zrobic" linie wodna i bede sie koncentrowal nad napedem zeby ja zwodowac, nawet bez gotowych pokryw silnika.:)
Pozdrawiam
Oslony rur wydechowych ze stali nierdzewnej.
Oslony rur wydechowych ze stali nierdzewnej.
Awatar użytkownika
mati
Posty: 554
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56
Lokalizacja: {"name":"","desc":"Sosnowiec,G\u00f3rno\u015bl\u0105sko-Zag\u0142\u0119biowska Metropolia,wojew\u00f3dztwo \u015bl\u0105skie,Polska,pl","lat":"50.2780834&am

Re: Mahoniowa "Jaskólka"

Post autor: mati »

Witaj,
Jak dla mnie to co pokazujesz to mistrzostwo... pełen podziw dla twojej pracy!!
Piękna robota i tyle... mnie się zawsze podobały takie łodzie... pięknie się prezentują.
Jeśli to możliwe daj zbliżenie na przejście burt w pokład... może wtedy moje ślepia nacieszą się widokiem tej precyzji :P

Mam jednak pytanie... o osłony tych rur...
Gdzie Ci takie detale wykonali i jakie koszty?
Bo skoro to jest wycięte z blachy nierdzewnej to domyślam się, że w domu tego nie zrobiłeś :P
No i pochwal się kolejnymi blachami bo ta pokazana przez Ciebie nosi zdaje się nr 1 z 10? :)

Pozdrawiam
Mateusz
The world is yours...
ODPOWIEDZ