ORP GROM

Czyli forum RC.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
taganc
Posty: 37
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Re: ORP GROM

Post autor: taganc »

Witam.
Ciąg dalszy szalup. Całe szczęście że pozostało zamontować okucia na zewnątrz i malowanie. Środki gotowe, za radą Kazimierza elementy nie malowane zagruntowane pokostem. W późniejszym czasie do środka przyjdą jeszcze wiosła,a na motorówce brezentowe składane budy.
Załączniki
na pawężach zamontowane zawiasy do steru, imitacje wydechów i ograniczniki kąta steru, na rufie motorówki roboczej mosiężne knagi.
na pawężach zamontowane zawiasy do steru, imitacje wydechów i ograniczniki kąta steru, na rufie motorówki roboczej mosiężne knagi.
142.jpg
tu widać imitacje mosiężnych dulek i knagi w szalupie wiosłowej
tu widać imitacje mosiężnych dulek i knagi w szalupie wiosłowej
komplet trzech: szalupa wiosłowa, motorówka oficerska i motorówka robocza.
komplet trzech: szalupa wiosłowa, motorówka oficerska i motorówka robocza.
Pozdrawiam Tadeusz
Awatar użytkownika
rychenko
Posty: 677
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Re: ORP GROM

Post autor: rychenko »

Witam
Tadeusz super wyszły te szalupy ,trzeba pamiętać jeszcze w jakiej są skali !!!!extra
Pozdrawiam Ryszard
Tu zaopatruję się w polistyren i inne materiały
http://www.swiatmodeli.eu/
Awatar użytkownika
taganc
Posty: 37
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Re: ORP GROM

Post autor: taganc »

Witam i oznajmiam, że buduję dalej. Walczyłem dalej z drobnicą do szalup i ogólnie do modelu. W tym momencie przerzuciłem się z pracami na kadłub, żeby w niedługim czasie zwodować go na próbę i sprawdzić napęd, przed przyklejeniem pokładu, zdjęcia wkrótce. Robiąc drobnicę stanąłem przed dylematem jak wykonać w tej skali blokady drzwi, w ilości ponad 160 szt.. Żeby zachować powtarzalność wykonałem do tego celu przyrząd-matrycę.
Pokażę to na zdjęciach, może kiedyś ktoś ten pomysł wykorzysta.
Załączniki
gotowe kształtki, przycięcie na wymiar i do wklejania
gotowe kształtki, przycięcie na wymiar i do wklejania
po zdjęciu górnego stempla,
po zdjęciu górnego stempla,
po założeniu górnej części, dobicie delikatnie małym młotkiem
po założeniu górnej części, dobicie delikatnie małym młotkiem
147.jpg (82.65 KiB) Przejrzano 6485 razy
wstępne dogięcie,
wstępne dogięcie,
włożenie drutu w otwory o tej samej średnicy
włożenie drutu w otwory o tej samej średnicy
przyrząd wykonany z dwóch kawałków aluminium i dwóch prętów prowadzących. Obydwa kawałki są sfrezowane z uwzględnieniem wysokości klamki, a przesunięcie krawędzi o grubość drutu, w moim przypadku 0,3 mm.
przyrząd wykonany z dwóch kawałków aluminium i dwóch prętów prowadzących. Obydwa kawałki są sfrezowane z uwzględnieniem wysokości klamki, a przesunięcie krawędzi o grubość drutu, w moim przypadku 0,3 mm.
Pozdrawiam Tadeusz
Awatar użytkownika
taganc
Posty: 37
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Re: ORP GROM

Post autor: taganc »

Witam,
Pochwalę się kolejnym przyrządem zmajstrowanym na szybko. Zastanawiałem się ostatnio nad łańcuchem kotwicznym do modelu. Te które są dostępne na rynku, w tej skali są bez poprzeczek w ogniwach, więc trzeba było pogłówkować. Narazie można powiedzieć że jest to półfabrykat, ale po lutowaniu i obróbce powinno być lepiej. Też zastanawiam się co będzie lepsze, malowanie czy czernienie. Popróbujemy zobaczymy.
Załączniki
jeszcze kilkadziesiąt ogniw i można lutować
jeszcze kilkadziesiąt ogniw i można lutować
pierwszy fragment i pojedyncze ogniwo do połączenia
pierwszy fragment i pojedyncze ogniwo do połączenia
ogniwo zdjęte ze wzornika
ogniwo zdjęte ze wzornika
drut nawinięty na wzornik
drut nawinięty na wzornik
wzornik ogniwa, wymiary odpowiadają gabarytom ogniwa wewnątrz, a nacięcie to grubość drutu
wzornik ogniwa, wymiary odpowiadają gabarytom ogniwa wewnątrz, a nacięcie to grubość drutu
Pozdrawiam Tadeusz
Awatar użytkownika
jeskom
Posty: 269
Rejestracja: 26 paź 2011, 23:07

Re: ORP GROM

Post autor: jeskom »

pomysł ciekawy ale luknij na to zdjęcie:
Kaga 001_zpszcpsptiy.jpg

Wykonanie może czasochłonne ale za to wygląda bliżej oryginału.
Awatar użytkownika
taganc
Posty: 37
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Re: ORP GROM

Post autor: taganc »

No nieźle to wygląda. Jaki jest wymiar pojedynczego ogniwa i nie mów mi Maciek, że sam to robiłeś :oops: .
Ja swoje zrobię kawałek na próbę i zobaczę po lutowaniu i obróbce. Jak nie będzie zadowalające to wypierdzielę do kosza.
Pozdrawiam Tadeusz
Awatar użytkownika
jeskom
Posty: 269
Rejestracja: 26 paź 2011, 23:07

Re: ORP GROM

Post autor: jeskom »

To jest znalezione w necie. Sam będę robił tak samo niedługo to umieszczę w mojej relacji jak mi wyszło
Awatar użytkownika
taganc
Posty: 37
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Re: ORP GROM

Post autor: taganc »

Postanowiłem spróbować tej metody, choć przy tak małych ogniwach jak moje, miałem obawy. Pierwsze próby były fatalne, ogniwa sklejały mi się pomimo małej ilości pasty. Działo się to w momencie próby zagrzania przeciwległego końca poprzeczki, a przy dłuższym grzaniu rozpływało się sąsiednie ogniwo. Nie wiem na ile starczy mi cierpliwości. :evil: Maciek podpatrzyłem Twój przyrząd, tyle że w mniejszej skali.
Załączniki
pierwszy odcinek już z szeklą
pierwszy odcinek już z szeklą
lutuję tylko na łączeniu, a drugą stronę potraktuję jakimś klejem
lutuję tylko na łączeniu, a drugą stronę potraktuję jakimś klejem
dlaczego mówiłem o cierpliwości ? Ten odcinek robiłem przeszło godzinę, a potrzebuję 10 razy tyle.
dlaczego mówiłem o cierpliwości ? Ten odcinek robiłem przeszło godzinę, a potrzebuję 10 razy tyle.
Pozdrawiam Tadeusz
Awatar użytkownika
Slawek Kromer
Posty: 917
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Re: ORP GROM

Post autor: Slawek Kromer »

Kiedyś na KARTONWORKU znalazłem taką wypowiedź odnośnie łańcuchów-może będzie przydatne
łańcuch kotwiczny.jpg
Awatar użytkownika
taganc
Posty: 37
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Re: ORP GROM

Post autor: taganc »

Dzięki Sławku za artykuł, znam go. Jedno co mnie zastanawia to to , czy te przepisy też obowiązywały przed wojną. Myślę że chyba tak, bo nie zmienia się czegoś co jest sprawdzone. Na dzień dzisiejszy mam zrobione
150 mm łańcucha, wstawiona szekla i ogniwo krętlikowe. Fotki pokażę w komplecie ze stoperami i kotwicami.
Pozdrawiam Tadeusz
ODPOWIEDZ