Klejenie planek na mokro

Tu pacujemy nad poradnikiem
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
columbus
Posty: 44
Rejestracja: 23 sie 2012, 15:42

Klejenie planek na mokro

Post autor: columbus »

Mam pytanie do doświadczonych Kolegów. Czy mogę przyklejać listewki poszycia bezpośrednio po namoczeniu w gorącej wodzie? Używam kleju Pattex Wood Standard.
Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
oksal
Posty: 1879
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Re: Klejenie planek na mokro

Post autor: oksal »

Nie rób tak, chyba że to ma być fałszywe poszycie (ale to tez ryzykowne). Ja robię to inaczej. Gdy listewka jest gruba i łuk o małym promieniu, to po ugotowaniu wyginam na lutownicy kolbowej. Pasuję na kadłubie na którym dosycha i dopiero przyklejam na gotowo. Gdy listewki są cieńsze, to wyginam na sucho na ciepłej lutownicy kolbowej i przyklejam do kadłuba.
Na pewno koledzy mają inne swoje metody, ale nikt nie daje mokrych listew od razu na klej.
Awatar użytkownika
Emerjan
Posty: 138
Rejestracja: 13 wrz 2019, 09:03

Re: Klejenie planek na mokro

Post autor: Emerjan »

Drewno to taki materiał który cały swój żywot "pracuje", latem przy większej wilgotności puchnie a zimą przy niskiej wilgotności kurczy się. Powstają znaczne naprężenia które mogą zdeformować Twój kadłub. Nie wiem czemu miało maiło by służyć klejenie na mokro? Jeśli chodzi o czas to i tak ze szlifowaniem czy cyklinowaniem będziesz musiał poczekać . Ponadto tracisz kontrolę nad ostatecznym kształtem listewki bo mokre w trakcie suszenie jest bardzo podatne na zapadnięcia między wręgami. Czasu nie przeskoczysz.
Pozdrawiam Janek
Awatar użytkownika
columbus
Posty: 44
Rejestracja: 23 sie 2012, 15:42

Re: Klejenie planek na mokro

Post autor: columbus »

Dziękuję, te argumenty w zupełności mnie przekonały.
Awatar użytkownika
TomekA
Posty: 386
Rejestracja: 03 paź 2011, 04:04

Re: Klejenie planek na mokro

Post autor: TomekA »

Zrob tak:
1-najpierw namocz listewki w LETNIEJ wodzie przez kilka minut
2-nastepnie za pomoca goracej kolby do lutowania (ale nie za goracej, by nie spalic drewna! - uzyj kontrolki temperatury) zacznij stopniowo wyginac listewke, jedna reka przesuwajac glowice kolby wzdluz lezacej na stole listewki a druga reka stopniowo unoszac jej drugi koniec, i czesto tez ja przytykajac do kadluba i sprawdzajac jej stopien wygiecia na szkielecie kadluba, gdzie ona ma lezec.
3-wyginanie powinno byc nie tylko boczne (ku dziobowi/rufie), ale i lekko w poprzek, oraz wzdluz osi, (skrecanie listewki) , jesli taka jest koniecznosc
4-wyginaj powoli, z wyczuciem, powtarzajac etapy 1-3 stopniowo tak dlugo, az listewka bedzie sama prawie idealnie, luzno (bez kleju!) lezec na krawedziach wszystkich pod nia wreg/grodzi . Goraco z kolby natychmiastowo wysuszy (wyparuje z wody) listewke. No, prawie...
5-poloz kropelki kleju na krawedziach wreg tam, gdzie listewka bedzie lezec na nich po zamontowaniu
6-posmaruj jedna krawedz (ta ktora bedzie sasiadowac z listewka lezaca obok na kadlubie) takiej listewki klejem, ktory nanies najpierw na palec reki i przesun tym palcem z klejem wzdluz krawedzi listewki. Sprawdz czy cala jej krawedz jest pokryta PLASKA warstwa kleju
7-teraz przyloz listewke do kadluba tak, by lezala na nim CIASNO obok sasiedniej listewki, a obie krawedzie obu listewek idealnie stykaly sie ze soba bez zadnych szpar, wybrzuszen czy wypaczen, a cala listewka przylegala do krawedzi wszystkich wreg/grodzi. Ewentualne nadlewki z kleju usun mokra szmatka, zanim klej wyschnie.
8-jesli wowczas zaistnieje koniecznosc dodatkowego docisniecia listewki w tej pozycji az do wyschniecia kleju (bo np. nieco odstaje ona od szkieletu), delikatnie wbij mloteczkiem (2, 3 stukniecia!) szpilki krawieckie do bokow wreg, ciasno przy dolnej krawedzi (tej bez kleju) listewki, by ciasno ja tam wklinowac. Nie wbijaj szpilek gleboko i przez srodek listewki, bo potem, gdy je usuniesz, bedziesz w tych miejscach mial brzydkie dziury. Wbijaj je we wregi tuz obok tej dolnej krawedzi listewki, niejako przyciskajac ja do sasiadujacej listewki na kadlubie by razem skleily sie w jedna calosc.
Patrz zalacznik.
9-poszywaj naprzemiennnie, po jednej listewce na jednej burcie, w przeciwnym wypadku istnieje niebezpieczenstwo, ze cala burta pokryta takimi wilgotnymi listewkami zacznie wysychac i sie skurczy, wypaczajac na stale kadlub.
Załączniki
Rattlesnake03.jpg
ODPOWIEDZ