Knagi

Tu pacujemy nad poradnikiem
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Siberian
Posty: 63
Rejestracja: 11 sty 2014, 20:58

Knagi

Post autor: Siberian »

Jednym z trudniejszych elementów wyposażenia modelu żaglowca jest z pewnością knaga. Dość skomplikowany kształt, przy niewielkich rozmiarach i dość duża ilość, a co się z tym wiąże powtarzalność, czynią knagę trudnym detalem.
Poniżej pozwolę sobie przytoczyć swoje metody. Nie jest to nic odkrywczego (podobną metodę przedstawił Adam (Oksal), na swojej świetnej stronie).

Zacząłem od wycięcia kilku listewek, o rozmiarach obrysu knagi. Ważne, by słoje drewna biegły w poprzek listewki. Zastosowałem gruszę, ale inne drewno drzew owocowych też się z pewnością nada.
kn1.jpg
Frezem walcowym wykonałem pierwsze rowki.
kn2.jpg
Jedną stronę rowka poprawiłem frezem stożkowym.
kn3.jpg
Na małej ścierarce wrzecionowej, wykonałem wgłebienie, które będzie grzbietem knagi.
kn4.jpg
Z racji niewystarczającej wysokości wrzeciona, środkową część listewki zeszlifuję po odcięciu kilku plasterków.
kn5.jpg
kn6.jpg
Frezem piłkowym ostrożnie tnę listewkę na plasterki.
kn7.jpg
W dolnej części wiercę otwory 0,5mm, które posłużą do mocowania knagi w prostym uchwycie.
I teraz zaczyna się najbardziej żmudna część pracy, czyli nadanie ostatecznego kształtu każdej knagi z osobna.
Tą czynność można wykonać pilnikami i papierem ściernym, ja użyłem małej grawerki.
kn8.jpg
Od knag, mocowanych bezpośrednio do pokładu, nadburcia, bądź masztu, odcinam nożykiem dolne części i wiercę otwór w środkowej części. Kawałek stalowego, bądź mosiężnego pręta, będzie gwoździem mocującym.
Knagi, wiązane na masztach, mają wyżłobiony półokrągły rowek, odpowiadający średnicy wanty.
kn9.jpg
Użycie frezarki nieco ułatwia i przyśpiesza cały proces, jednak główną część pracy i tak trzeba wykonać ręcznie.
Pozdrawiam, Wojtek.
Awatar użytkownika
oksal
Posty: 1879
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Re: Knagi

Post autor: oksal »

To muszę zapamiętać:)

syberianKnaga.jpg
syberianKnaga.jpg (81.61 KiB) Przejrzano 3632 razy


Świetny patent
ODPOWIEDZ