Cięcie laserem

Ustalenia, wymiana poglądów itp.
Awatar użytkownika
gdas
Posty: 53
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Cięcie laserem

Post autor: gdas »

Witam , posiadam laser o polu roboczym 726 x 432 mm , chętnych zapraszam na gdas1@wp.pl , mogę również zaprojektować potrzebne elementy , wycena po przesłaniu projektu , cena zależy od czasu pracy lasera
orkan
Posty: 48
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Re: Cięcie laserem

Post autor: orkan »

A można prosić o lepiej sprecyzowaną ofertę, np:
1)Karton 1mm- 1mb cięcia kosztuje ...i tak np. do grubości 5mm
2)Sklejka 1mm- 1mb cięcia kosztuje ... i tak np. do grubości jakiejś tam
3)Metale nie żelazne, itp,itp.
Nie znam się na tym ale wydaje się, że pomijając projekt czas pracy lasera zależy od rodzaju materiału i grubości. Kształt wycinanych elementów nie ma raczej znaczenia. Czy można liczyć na rabaty np; darmowy projekt przy odpowiedniej ilości zamawianych elementów.
Awatar użytkownika
gdas
Posty: 53
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Re: Cięcie laserem

Post autor: gdas »

Tak nie da się wycenić , wbrew pozorom kształt i wielkość elementów ma duży wpływ na czas pracy lasera tak samo jak grubość i rodzaj materiału , dla tego każdy projekt jest wyceniany osobno , na rabaty zawsze można liczyć przy większym zamówieniu
orkan
Posty: 48
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Re: Cięcie laserem

Post autor: orkan »

Sprawa jest jednak bardziej skomplikowana niż myślałem. Najpierw materiał; oczywistym jest karton i sklejka. Tu interesował by mnie przedział grubości cięcia. Takie nie kłopotliwe od-do. Nie wiem jak to się ma do metali- być może bardziej opłacalne (tańsze) jest trawienie. Pozostaje jeszcze polistyren, szeroko stosowany w modelach. W odniesieniu do w/w materiałów ważna była by precyzja. Elementami wycinanymi były by w moim przypadku konstrukcje podpokładowe, ażurowe gretingi i inne ustrojstwa kłopotliwe w wykonaniu.
Awatar użytkownika
gdas
Posty: 53
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Re: Cięcie laserem

Post autor: gdas »

Jeśli chodzi o materiały to dużo można wycinać , sklejka , karton ,polistyren czy plexa to podstawowe , metalu się nie tnie laserem , można znakować - grawerować i to tez niektóre , grubość to do 4 mm sklejka ale trzeba pamiętać ze im grubszy materiał tym jakość cięcia będzie gorsza tz przypalenie krawędzi będzie mocniejsze , to samo będzie przy bardo drobnych , małych detalach . Co do plistyrenu to krawędź będzie ładna ale na brzegu tworzy się delikatny "rant" , efekt temperatury , tego się nie przskoczy
orkan
Posty: 48
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Re: Cięcie laserem

Post autor: orkan »

Jest jeszcze jedna sprawa. Projekt. Rozumiem, że gdy wykonuje Pan projekt zamawianych elementów właścicielem tegoż projektu pozostaje zamawiający. Pytam ponieważ sądzę, że elementy wykonywane będą niszowe a co za tym idzie- nie produkowane masowo.
Awatar użytkownika
gdas
Posty: 53
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Re: Cięcie laserem

Post autor: gdas »

Właścicielem projektu jest ten co go wykonał , nie mylmy praw autorskich z prawami do wykonania na podstawie projektu , przysłane projekty nie są rozpowszechniane bez zgody właściciela , jeśli będę zainteresowany wykorzystaniem go dalej to się zawsze można dogadać , to samo tyczy się projektów wykonanych prze zemnie na zlecenie zamawiającego
orkan
Posty: 48
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Re: Cięcie laserem

Post autor: orkan »

Proszę nie traktować moich wątpliwości jako czepiania się. Nie znam się na prawie autorskim, a chciałbym żeby sytuacja była jasna.
Gdy zamawiam jakiś projekt i za niego płacę wydaje mi się, że jestem jego właścicielem. Autorem pozostaje wykonawca, to oczywiste. Proszę pamiętać też , że inspiracją do wykonania projektu było zamówienie . Będąc autorem ale nie właścicielem projektu w moim rozumieniu autor nie może z niego w żaden sposób korzystać.
Hipotetyczna ale jak najbardziej realna sytuacja. Zamówiony zostaje projekt elementu lub ich grupy wraz z ich wykonaniem. Zamówień takich jest więcej i stanowią spójną całość, dotyczą przecież jednego tematu/modelu. Wszystko opłacił zamawiający . Poniósł koszty ale ułatwił sobie prace. W ofercie wykonawcy pojawiają się natomiast elementy dedykowane do w/w tematu. Projekty są , tylko czekać na zamówienia.
Całkiem inna sytuacja jest wtedy gdy autor projektu sam poniósł jego koszty. Pozostaje jego właścicielem i może z niego korzystać np. czerpiąc zyski ze sprzedaży elementów wykonanych na jego podstawie.
Awatar użytkownika
gdas
Posty: 53
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Re: Cięcie laserem

Post autor: gdas »

Jest różnica pomiędzy sprzedażą projektu a projektowaniem na potrzebę np wycięcia ,

orkan pisze:Całkiem inna sytuacja jest wtedy gdy autor projektu sam poniósł jego koszty. Pozostaje jego właścicielem i może z niego korzystać np. czerpiąc zyski ze sprzedaży elementów wykonanych na jego podstawie.


Dla tego pisałem że jeśli projekt będzie ciekawy to zawsze można się dogadać , nawet sam wyjdę z taką propozycją .
orkan
Posty: 48
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Re: Cięcie laserem

Post autor: orkan »

Nie rozumiemy się. Konkretny przykład. Potrzebuje pokładu łodziowego wraz z elementami podpokładowymi. Przeglądam oferty sprzedawców lub producentów.
1) Znalazłem , kupuje – sprawa zamknięta.
2) Nie znalazłem . Projekt własny więc nikt nie produkuje elementów do tego tematu/modelu. Ponieważ sam nie projektuję szukam więc wykonawcy , który jednocześnie zaprojektuje w/w pokład. Mam jednak swoją koncepcję wykonania tegoż pokładu, którą niejako odgórnie narzucam projektantowi. Projekt jest potrzebny jest do wyceny pokładu z wcześniej wymienionych powodów a rolą projektanta jest narysowanie tego wszystkiego w odpowiedniej do wykonania formie.
- Możliwość pierwsza. Zaprojektowano, wykonano elementy, zapłacono. Kto jest właścicielem projektu ?
- Możliwość druga. Zaprojektowano. Z powodu ceny nie doszło do realizacji . Kto jest właścicielem projektu. Bierzmy pod uwagę fakt, że rysowana była koncepcja zamawiającego i to on był inspiracją do jego wykonania.
- Możliwość trzecia. Zaprojektowano. Z w/w powodów nie doszło do realizacji ale zamawiający zapłacił za projekt. Tu nie ma wątpliwości.
Rozmawiamy o tym kto jest właścicielem projektu stworzonego na potrzeby wycięcia .
Nikomu nie jest potrzebny (prócz zamawiającego) ten konkretny pokład. Sytuacja może ulec jednak zmianie gdy poprzez zamówienie powstanie grupa projektów stanowiących w mniejszym lub większym stopniu wyposażenie danego modelu. Jest to ściśle powiązane z koncepcją produkcji elementów wycinanych laserowo dedykowanych planom jednostek pływających. Przykład. Rysujemy plany jakiejś jednostki. Do tego tworzymy grupy elementów wciętych laserem , może jeszcze trawionych. W mniejszym lub większym stopniu modelarz budujący na podstawie zakupionych planów wykorzysta je do budowy. Ciekawych tematów nie wydanych w żadnej formie jest sporo .
ODPOWIEDZ