USS Constitution

Ustalenia, wymiana poglądów itp.
Awatar użytkownika
Criss
Posty: 26
Rejestracja: 06 mar 2011, 01:00

USS Constitution

Post autor: Criss »

Witam serdecznie

Mam w planach zrobienie USS constitution.
Zmagam sie jednak z kilkoma obawami a może problemami.
Interesuje mnie zrobienie modelu w wersji poźniejszej (miedziowane dno, i czarne burty)
Przegladając forum jak i oferty firm robiących modele nie natrafiłem jeszcze na owy egzemplarz.
I tu Pytanie nr. czy były jakieś wieksze różnice? w wyposażeniu okretu?
Dysponuje jedynie zdjęciami z internetu owej jednostki.niebardzo wiem czy da się i czy jest sens przerabiac w ogóle ten model.
Moze to i zbrodnia ale to tylko teoretycznie. Może da się wykorzystac model plastikowy revela 1:96 i wszystko co sie da zastąpić drewnem.
Musze też powiedzieć że nie dysponuje jakimś wielkim warsztatem :( Mieszkam w bloku i mam 2kę dzieci. Dlatego bardziej interesuje mnie zestaw z pudełka niż struganie w domu. Poprostu brak warunków.
Liczę na waszą pomoc.
Pozdrawiam serdecznie
Krzysiek
Awatar użytkownika
SZKUTNIK
Posty: 135
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55
Lokalizacja: {"name":"","desc":"","lat":"","lng":""}

Re: USS Constitution

Post autor: SZKUTNIK »

Ahoj!
Różnice są i to spore. Szczególnie jeśli idzie o rufę. Kilka razy ją przerabiano. Aby wykonać model kilka fotek z netu nie wystarczy. Z tego co pamiętam firma Blue Jacket wypuściła kiedyś na rynek zestaw z drewna w późniejszym malowaniu.Dobrze jest zaopatrzeć się w książkę z serii Anatomy of the ship...i plany.Na szczęście w Bostonie stoi oryginał, tak więc materiałów jest aż nadto jak na żaglowiec by zbudować model. Śmiało w skali 1:96 możesz startować.
Pozdrawiam
SZKUTNIK
Pozdrawiam SZKUTNIK

szkutnik-model@wp.pl
Awatar użytkownika
Criss
Posty: 26
Rejestracja: 06 mar 2011, 01:00

Re: USS Constitution

Post autor: Criss »

Witaj
Dziekuję za odzew.
Znam te firme BlueJacket. NIestety jeszcze nie natrafiłem na ich model. Dlatego zastanawiałem sie nad modelem revela jako bazą bo ta sama skala. i cała resztą zamiast plastiku zastąpić drewnem. Ale nie wiem czy to dobry pomysł tutaj o tym mówić :)
Co do planów jeszcze. Polecasz jakieś konkretne wydawnictwo?
Pozdr
Krzysiek
Awatar użytkownika
mati
Posty: 554
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56
Lokalizacja: {"name":"","desc":"Sosnowiec,G\u00f3rno\u015bl\u0105sko-Zag\u0142\u0119biowska Metropolia,wojew\u00f3dztwo \u015bl\u0105skie,Polska,pl","lat":"50.2780834&am

Re: USS Constitution

Post autor: mati »

Witam,
Pozwolę sobie wtrącić "słówko"... a może by zastosować jako bazę wycinankę nieistniejącego już wydawnictwa Fly Model... wydali przecież model tej fregaty ;) do nabycia chyba bez większego problemu na aukcjach serwisu na A...
Myślę, że zastosowanie forniru przy waloryzacji tego modelu da ciekawy efekt... sam tak planowałem zrobić... i może jeszcze kiedyś zrobię ;) na razie model leżakuje w szafie i czeka :)
A co do przebudowy tej fregaty na "nowszą wersję" to nie powinno być większych problemów... posługując się zdjęciami bez problemu dostosujesz nowe elementy rufy i dziobu, bo chyba te detale uległy największym zmian... warto wspomóc się wspomnianą Anatomią ;)
Pozdrawiam
Mateusz
The world is yours...
Awatar użytkownika
Criss
Posty: 26
Rejestracja: 06 mar 2011, 01:00

Re: USS Constitution

Post autor: Criss »

Dziekuję.
Książeczkę juz zamowiłem przez internet.
Plany sobie jakieś może znajdę... Chyba że ktoś z tutejszych miłośników dysponuje planami w formie elektronicznej...

Ale znalazłem bardzo ciekawy link. może ktoś widział...
ten starszy pan mnie rozjechał szook

http://www.modelshipbuilder.com/e107_pl ... hp?1405.40
pozdr
Krzysiek
Awatar użytkownika
SZKUTNIK
Posty: 135
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55
Lokalizacja: {"name":"","desc":"","lat":"","lng":""}

Re: USS Constitution

Post autor: SZKUTNIK »

Ahoj!

Co do planów to bez wątpienia najlepsze, najwierniejsze oryginałowi są te wydane przez firmę Shipways oraz plany rysowane przez Smitha wg których zbudowano model dla Muzeum w Waszyngtonie.Ale na te pozycje trzeba wydać troszkę kasy.Co do przeróbki wycinanki - tu bym się zastanawiał. Model ma już swoje lata. Jarek Dzierżawski (autor projektu wycinanki) gdy projektował ten model nie miał w tamtych czasach takich możliwości dotarcia do dokumentacji jakie są obecnie. Póbuję namówić Jarka by na nowo opracował (już komputerowo) USS Constitution w malowaniu black & white, ale jak do tej pory pozostaje nieugięty. Trzeba by sporo przerobić w wycinance. Co do Revella nie wiem jak się ma do oryginału, nie sprawdzałem. To tyle.
Pozdrawiam
SZKUTNIK
Pozdrawiam SZKUTNIK

szkutnik-model@wp.pl
Awatar użytkownika
Tomek Aleksinski
Posty: 410
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Re: USS Constitution

Post autor: Tomek Aleksinski »

Z Twego tekstu wnioskuje ze jestes jednym z poczatkujacych modelarzy i, jak wielu, podniecony jakims bodzcem, rzucasz sie od razu na gleboka wode i chcesz budowac tak skomplikowany model, jakim jest USS Constitution (inna wersja owej historyjki dotyczy modelu HMS Victory).
Jednoczesnie piszesz tez, ze praktycznie nie masz odpowiedniego warsztatu (chodzi glownie o narzedzia, ale i dedykowane pomieszczenie).
Jak wiec praktycznie zamierzasz dokonac tego projektu?
Znam pewnego Kanadyjczyka - niejaki Mike Draper z Whitehorse, ktory, bedac doswiadczonym modelarzem-szkutnikiem, budowal swoj model przez 5 (piec) lat, czesto wytezajac do maksimum swe granice wlasnych doswiadczen i wreszcie ukonczyl go z powodzeniem. Ale, jak powtarza, projekt ow byl dla niego bardzo trudnym i kosztowal go sporo potu!!! Dotyczy to szczegolnie skomplikowanego takielunku okretu.
Mike budowal swoj model USS Constitution na bazie zestawu amerykanskiej firmy modelarskiej Model Shipways. Jest to, o ile mi wiadomo, najlepszy obecnie zestaw z tym modelem; nowsze wersje zestawu sa juz z poprawiona jedna z grodzi (poprzednie zawieraly ow blad). Plany dlan sa wyrysowane przez Bena Lankforda - emerytowanego projektanta szkutniczego marynarki wojennej USA. Ben, zanim wykreslil owe plany, szczegolowo przestudiowal dostepna dokumentacje historyczna i dostosowal ja dla celow modelarskich (niektore szczegoly uproscil, aby byly one wykonalne dla modelarza). Jego wersja modelu przedstawia okret w obecnej konfiguracji, jaki znajduje sie dzis w Charlestown, obok Bostonu.

Sam jestem w posiadaniu tego zestawu (na razie czeka on na rozpoczecie budowy) i mialem okazje szczegolowo przestudiowac ichnie plany, jak i materialy zawarte w zestawie. Moja opinia: przy scislym trzymaniu sie planow i broszurki-instrukcji budowy, mozna wg. nich zbudowac fantastyczny, monumentalny model! Zreszta, widzialem kilka takich wlasnie modeli zbudowanych z w/w zestawu.

Wydaje mi sie, ze przerabianie plastikowego zestawu na drewniany i jednoczesnie budowanie takiego modelu w obecnej konfiguracji, bedzie zadaniem bardzo trudnym, a dla niedoswiadczonego modelarza prawie niewykonalnym. No, ale widzialem w zyciu juz rozne rzeczy, wiec zadania pozornie niewykonalne, bywaja jednak bardzo WYKONALNE... To sa jednakze wyjatki bardzo rzadkie...

PS: I jeszcze jedna sprawa; okret w Bostonie ukazuje szereg bledow - jest to obiekt- mozeum, ktore ciagle jest w (nieustajacym - mogloby sie wydawac), stadium rekonstrukcji i roznych remontow, stad rozne detale sa wykonane prowizorycznie, chwilowo, i sa sukcesywnie zastepowane bardziej permenentnymi rozwiazaniami, historycznie wiernymi do oryginalu. Podobnie rzecz sie ma z innym amerykanskim okretem zaglowym, slupem USS Constellation w Baltimore, Maryland.
Awatar użytkownika
RomekS
Posty: 3205
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55
Lokalizacja: {"name":"Polska Toru\u0144","desc":"","lat":"","lng":""}

Re: USS Constitution

Post autor: RomekS »

Criss pisze:Plany sobie jakieś może znajdę...


Krzysztof !!!
To nie jest jakiś tam sobie model. Pewnie wiesz o tym......
Awatar użytkownika
Criss
Posty: 26
Rejestracja: 06 mar 2011, 01:00

Re: USS Constitution

Post autor: Criss »

Tomku :) Dziękuję ci bardzo za to co napisałeś :)
Miło mi także spotkać się z toba ponownie na tym forum. Bo na innym już mieliśmy mały kontakt :)

Z tym warsztatem to jest tak i może odrazu sprecyzuje. Dysponuje pokojem w bloku. takim warsztatowym. Jeśli chodzi o narzędzie to nie wstawie tam piły stolowej czy bóg wie czego ... Dlatego jak zauważyłeś wolę model z pudła , niż mozolną dłubaninę samemu. Własnie to chciałem powiedzieć, ale nie wszyscy zrozumieli. Napewno Jeszcze ciut czasu minie zanim się za niego zabiorę. Nie posiadam jeszcze tego modelu. Szukam po polskich sklepach z mizernym skutkiem. Zaczołem gromadzić materiały.
Jeśli posiadasz coś co może mi sie sprzydać w przyszłości to jeśli można poproszę na maila Rag_nar@wp.pl
I bardzo się cieszę że cię tu widzę :) Jak i za słowa wtępnej krytyki Victorego zbieram ale nie ruszę go narazie. Padło na kolekcję DEA. poczeka... A co do Constytucji mam czas. Baaa nawet całe życie:)

Romek ja wiem że to niejest jakiś tam zwykły okręt :)

Bardzo szanuję wasze zdanie i to co tu piszecie.
Z wyrazami szacunku
Krzychu
Awatar użytkownika
Tomek Aleksinski
Posty: 410
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Re: USS Constitution

Post autor: Tomek Aleksinski »

Tu masz link do sklepu Model Expo na Florydzie, ktory sprzedaje w USA m.in. zestawy firmy Model Shipways, a takze do w/w zestawu.
http://www.modelexpo-online.com/product ... MNO=MS2040
Jak widac, cena 650 dolcow nie jest niska (a wprost przeciwnie), ale wierz mi, ze zawartosc zestawu tez jest imponujaca. Tak wiec, juz zacznij zbierac szmalczyk.
Model Expo, o ile mi wiadomo, nie wysyla zestawow do Polski (narzekali ze dawniej mieli stamtad nieprzyjemne doswiadczenia, zaginione przesylki itp. wiec zrezygnowali z tego rynku). Gdybys sie jednak zdecydowal na ow zestaw, to musialbys sobie zalatwic prywatny deal z kims jadacym do Stanow, zeby Ci przywiozl toto pudlo (dosc duze i ciezkie, ostrzegam!).

Na Twoj prywatny adres wysylam Ci broszurke z zestawu ze szczegolowa instrukcja budowy ich modelu, zebys sie zorientowal na co chcesz sie porwac, zanim wydasz na to pieniadze. Broszurka owa jest w formacie PDF file, musisz wiec miec w swym komputerze Adobe Readera, zeby ja sobie otworzyc.

Inna alternatywa jest zakup zestawu innej firmy, obawiam sie...
Ostatnio zmieniony 08 mar 2011, 09:37 przez Tomek Aleksinski, łącznie zmieniany 2 razy.
ODPOWIEDZ