K&M Edek

indywidualne relacje z budowy uczestników projektu Karl und Marie
Awatar użytkownika
marekk
Posty: 67
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Odp:K&M Edek

Post autor: marekk »

Jeżeli się mylę, to z góry przepraszam - nigdy sosna ani cos iglastego.
W roku 1985 otrzymałem za pchnięcie kulą na obozie w NRD zestaw - w tej chwili nie pamietam nawet nazwy żaglowca, cos w rodzaju "Daru Młodzieży". Szkielet wykonałem chyba dobrze, na poszycie były dane listewki z sosny. Nie pamiętam nazwy gdyz po około dwóch tygodniach wyrzuciłem to śmietnik, dziury były większe od srednicy zapałek (po wyschnięciu), listwek mi zabrakło, a jedyna zaletą zostało mi troche plastiku do chwili obecnej (szalupy, koło sterowe i inne)

Teraz przeprosze po raz drugi, może tez sie mylę, zostala użyta nazwa olchy jako drewna "BIAŁEGO" - jeżeli wziąść pod uwagę że jest to drewno odzyskane z drzewa liściastego, to może tak, jeżeli o kolor to nigdy.
W chwili obecnej jestem w posiadaniu sporej ilości drewna olchy w dwóch gatunkach. Oba są sezonowane od ok. 1990-1991 roku. Jeden pochodzi z lasu suchego (las BARŁOGI k. Kurowa woj. lubelskie) jest on jasny, bardzo chłonny na wilgoć, bardzo przydatny do gięcia w niskich promieniach, drugi (PIOTROWICE k. Nałeczowa - tam olchy rosły "po kolana wodzie). To drewwno jest koloru ciemniejszego, zabarwienie zblizone do czereśni (inny odcień), bardzo łatwe w obróbce, przy gięciu nie potrzeba użycia pary, goracej wody, tytlko wystarczy temperatura, ja używałem coś podobne do przyządu Tomka A z łukowatym o zmiennym promieniu zakończeniu lutownicy kolbowej.
i skąd nazwa olchy jako drewna białego ?, Brzoza, akacja TAK.
Pozdrawiam - Marek

marek.kijew@op.pl
Edek
Posty: 36
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Odp:K&M Edek

Post autor: Edek »

OK teraz muszę zająć się wręgami więc troszkę mi to zajmie czasu:) Ale pytania będą i to sporo:D Pozdrawiam
Edek
Posty: 36
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Odp:K&M Edek

Post autor: Edek »

Witam. Muszę dokonać zakupu także mam parę pytań:
1.Jeśli robię poszycie dwuwarstwowe listewki sosnowe się nadają czy moze polecacie inne?
2. Czy wymiary listewek 6x1,5mm można zamienić na 5x1,5mm czy możena większe?:)
3. Nie wiedzialem, ze listewki na nadburcie maja inny wymiar wiec czy jesli zamowie listewki 5mm to mam pomniejszyc rozmiar listewek na nadburcie?
4.Czy ktoś może powiedzieć ile orientacyjnie trzeba tych listewek? Ile np poszło na wasze poszycie?
5. Nastepnie czym polecacie pokryc poklad?
6.I na koncu jakie srednice maja maszty?

Dzieki za odpowiedz
Awatar użytkownika
mirek
Posty: 1879
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Odp:K&M Edek

Post autor: mirek »

Edku ! Przejżyj dokładnie początkowe kroki napisałem tam w jednym z kroków ile listewek jest potrzeba na pokrycie modelu i jakie wymiary .
Napewno odradzałbym uzycie sosny ponieważ jest to materiał dla nas niwezbyt przyjazny . Proponowałbym Abahi, brzoza, olcha na pierwsze pokrycie .
Zobacz posty Zbyszka chyba właśnie Zbyszek zastosował Olchę na pierwsze pokrycie
Pozdrawiam Mirek Rybus
Awatar użytkownika
RomekS
Posty: 3205
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55
Lokalizacja: {"name":"Polska Toru\u0144","desc":"","lat":"","lng":""}

Odp:K&M Edek

Post autor: RomekS »

Edek napisał:
Witam. Muszę dokonać zakupu także mam parę pytań:
1.Jeśli robię poszycie dwuwarstwowe listewki sosnowe się nadają czy moze polecacie inne?
2. Czy wymiary listewek 6x1,5mm można zamienić na 5x1,5mm czy możena większe?:)
3. Nie wiedzialem, ze listewki na nadburcie maja inny wymiar wiec czy jesli zamowie listewki 5mm to mam pomniejszyc rozmiar listewek na nadburcie?
4.Czy ktoś może powiedzieć ile orientacyjnie trzeba tych listewek? Ile np poszło na wasze poszycie?
5. Nastepnie czym polecacie pokryc poklad?
6.I na koncu jakie srednice maja maszty?

Dzieki za odpowiedz

Ad1. Myśle, że mogą by sosnowe jeżeli masz swoje. Przy zakupie wybierz inne..
Ad2. Moim zdaniem 5 mm łatwiej się będą układały, szersze raczej nie....
Ad3. Listewki te trzeba przeciąc na pół lub odpowiednio "pocienic". Krzywizna rufy wyklucza zastosowanie listewek 5 mm i większych.
Ad4. Szerokośc w najszerszym miejscu po obwodzie ok 38 cm. Długosc najdłuższych listewek ok 70 cm.(reszte przelicz...)
Ad5. Listewki brzozowe np. 5 mm szerokie i ...lepiej grubsze niż 1,5 mm bo potem moga się za bardzo "ścienic" przy szlifowaniu. Mogą byc nawet 3 mm grube, cho to trochę przesadzony wymiar...
Ad6. Moje mają 10 i 9 mm przy postawie.

Śmiało pytaj o co chcesz.:) :)
Edek
Posty: 36
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Odp:K&M Edek

Post autor: Edek »

Kolejne pytanie to czy dostanę te wszystkie materiały w sklepiku kogi?:)
Awatar użytkownika
mirek
Posty: 1879
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Odp:K&M Edek

Post autor: mirek »

Tak wszystkie materiały dostaniesz w sklepiku !!
Malo tego mozesz zamówić sobie listwy cięte na zamówienie wg. podanych wymiarów Napewno będą ci potrzebne listwy 2x3 mm i na 100% takowe możesz zamowić w sklepie
Pozdrawiam Mirek Rybus
Edek
Posty: 36
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Odp:K&M Edek

Post autor: Edek »

Mirku a do czego mi takie listewki 2x3mm?:)
Awatar użytkownika
mirek
Posty: 1879
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Odp:K&M Edek

Post autor: mirek »

Nasz kadlub ma dość duże zaokrągłenie burty powyzej odbojnicy czyli nadburcie.
Właśnie tymi listewkami (3x2 mm) będziesz krył całe nadburcie
Nie ma takiej mozliwości aby na takich zaokągleniach dobrze pokryć listwami 6x2 mm jakimi kryjemy resztę kadłuba
Pozdrawiam Mirek Rybus
Edek
Posty: 36
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Odp:K&M Edek

Post autor: Edek »

Dzieki za tak szybkie odpowiedzi:) Teraz już wszystko jasne no moze prawie wszystko. Nie wiem ile tych listewek bedzie potrzebne przeszukiwalem forum ale jakos nie widac podanej liczby oczywiscie tak w zaokragleniu bo wiadomo, ze jesli tak jak ja bede robil listewkami 5mm bedzie potrzeba troszke wiecej. I jesli bede robil listewkami 5 mm to czy listewki na nadburcie maja miec 2,5 czy moga miec 3mm? I jeszcze jaki material moze byc zastosowany na maszty?Czy moze byc buk ?:)
ODPOWIEDZ