Karl und Marie -cdn -emerjan

indywidualne relacje z budowy uczestników projektu Karl und Marie
Awatar użytkownika
Emerjan
Posty: 138
Rejestracja: 13 wrz 2019, 09:03

Re: Karl und Marie -cdn -emerjan

Post autor: Emerjan »

Zrobiłem beczki i szalupkę. To już ostatnie elementy do montażu na pokładzie. Czerpię z KOGI ile się da. Beczki zrobiłem metodami Piotrów, konstrukcję Piotra (Dali) a obręcze Piotra z Ukrainy. Nad szalupą zastanawiałem się czy nie zrobić poszycia diagonalnego ale w końcu wszystkiego trzeba spróbować i zrobiłem na zakładkę. Efekt zobaczcie na fotkach. Pozdrawiam Janek
Załączniki
P1014714.JPG
P1014714.JPG (103.71 KiB) Przejrzano 5682 razy
P1014715.JPG
P1014717.JPG
P1014717.JPG (72.57 KiB) Przejrzano 5682 razy
szalupa gotowa do olejowania
szalupa gotowa do olejowania
P1014706.JPG
Wręgi kleiłem z dwóch warstw forniru 0,5 namoczonego w wodzie klejem rakol na kopytku z bardzo przydatnymi kołnierzami. Uformowane wręgi można potem spokojnie skleić ze stępką i fałszywymi wzdłużnikami
Wręgi kleiłem z dwóch warstw forniru 0,5 namoczonego w wodzie klejem rakol na kopytku z bardzo przydatnymi kołnierzami. Uformowane wręgi można potem spokojnie skleić ze stępką i fałszywymi wzdłużnikami
P1014698.JPG (141.13 KiB) Przejrzano 5682 razy
Wielebny Opój wybrał swoją beczkę bo moje nie mają jeszcze szpontów
Wielebny Opój wybrał swoją beczkę bo moje nie mają jeszcze szpontów
Wielebny Opój ma nosa, zjawił się w samą porę
Wielebny Opój ma nosa, zjawił się w samą porę
P1014693.JPG
Awatar użytkownika
Witek...
Posty: 92
Rejestracja: 16 gru 2016, 15:07
Lokalizacja: {"name":"Polska Zb\u0105szy\u0144","desc":"","lat":"","lng":""}

Re: Karl und Marie -cdn -emerjan

Post autor: Witek... »

Super robota. Bardzo mi się podoba. Szalupa pierwsza klasa, czysto i elegancko.
Pozdrawiam Witek.
Awatar użytkownika
Emerjan
Posty: 138
Rejestracja: 13 wrz 2019, 09:03

Re: Karl und Marie -cdn -emerjan

Post autor: Emerjan »

Dzięki Witku. Ja do końca nie jestem zadowolony bo w planach miałem wykonać całą szalupkę z gruszy. Niestety nie mam forniru z tego drewna i na poszycie użyłem gruszy szwajcarskiej i jest pewna różnica w barwie drewna. Próbowałem na mojej ścierarce na której robię listewki z dokładnością 0,05 mm uzyskać fornir 0,5 ale na skutek temperatury tak cienkie listewki się paczą. Innej metody zrobienia forniru w warunkach modelarni nie znam. Cały model miał być z gruszy, brzozy i buku no ale z konieczności doszła ta gruszka szwajcarska. Pozdrawiam Janek
Awatar użytkownika
Hadżi
Posty: 448
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55
Lokalizacja: {"name":"Polska k\/Olkusza","desc":"","lat":"","lng":""}

Re: Karl und Marie -cdn -emerjan

Post autor: Hadżi »

Witam!

Emerjan pisze: Niestety nie mam forniru z tego drewna i na poszycie użyłem gruszy szwajcarskiej i jest pewna różnica w barwie drewna.


Ja kupiłem forniry i między innymi z gruszy tutaj: http://www.serwisdrzewny.pl

Pod nazwą "Grusza szwajcarska" sprzedawany jest "Jarząb Brekinia" o podobnej strukturze i kolorze do gruszy owocowej. Najlepsza jest grusza polna, ale już sporadycznie spotykana.

Pozdrawiam

"Hadżi"
Na pochylni strajk zakończony: ok. podwod. SIEWIERJANKA, budowa wznowiona.
Nie ma rzeczy niemożliwych, są trudne lub b.trudne.
Myślenie nie boli. Gdyby głupota bolała to nie jeden z bólu by wył.
Awatar użytkownika
Emerjan
Posty: 138
Rejestracja: 13 wrz 2019, 09:03

Re: Karl und Marie -cdn -emerjan

Post autor: Emerjan »

Dzięki Hadżi. Mówię - sprawdzam. Rzeczywiście złożyłem zamówienie i jest szansa że w przyszłym tygodniu będę miał forniry w domu. Na KOGĘ można liczyć. Pozdrawiam Janek
Awatar użytkownika
Emerjan
Posty: 138
Rejestracja: 13 wrz 2019, 09:03

Re: Karl und Marie -cdn -emerjan

Post autor: Emerjan »

Komplet elementów wyposażenia pokładu zamontowałem na klej, na kołki, oczka na wkręty a następnie odkurzyłem, odpyliłem i całość pokryłem olejem. Rezultat dych robót na załączonych zdjęciach. Teraz przyszedł czas na drzewce. Do toczenia przedłużyłem kombajn radziecki i teoretycznie mogę toczyć maszty do 55 cm długości. Piszę teoretycznie bo przy tej długości nie jest już możliwe użycie noża czy dłuta a raczej ścieranie pilnikiem czy papierem ściernym. Obrabiany maszt wchodzi w wibracje i może wypaść z uchwytów. Opisywał to zresztą Piotr(Dali). Do 30 cm długości nie ma tych problemów. Kończy się pewien etap budowy oznaczający koniec pyłu w modelarni. Pozdrawiam Janek
Załączniki
Przedłużona tokarka
Przedłużona tokarka
P1014744.JPG (148.51 KiB) Przejrzano 5032 razy
"głowica tokarska" do masztów to nakrętka M8 z dospawanymi blaszkami z otworami na śrubki M3
"głowica tokarska" do masztów to nakrętka M8 z dospawanymi blaszkami z otworami na śrubki M3
P1014762.JPG (145.95 KiB) Przejrzano 5032 razy
a to efekt toczenia
a to efekt toczenia
P1014764.JPG (146.81 KiB) Przejrzano 5032 razy
P1014783.JPG
P1014781.JPG
P1014768.JPG
szalupka podwieszona prowizorycznie
szalupka podwieszona prowizorycznie
wszystko jest w ośi
wszystko jest w ośi
P1014761.JPG (143.53 KiB) Przejrzano 5032 razy
widok ogólny
widok ogólny
P1014751.JPG (136.85 KiB) Przejrzano 5032 razy
P1014754.JPG
P1014754.JPG (139.98 KiB) Przejrzano 5032 razy
P1014767.JPG
P1014767.JPG (145.64 KiB) Przejrzano 5032 razy
Awatar użytkownika
TomekA
Posty: 386
Rejestracja: 03 paź 2011, 04:04

Re: Karl und Marie -cdn -emerjan

Post autor: TomekA »

Whoa!!! Model-BOMBA!!! Gratulacje!!!
Awatar użytkownika
Emerjan
Posty: 138
Rejestracja: 13 wrz 2019, 09:03

Re: Karl und Marie -cdn -emerjan

Post autor: Emerjan »

Dzięki Tomku. A przy okazji może pomożesz rozwiać pewne wątpliwości dotyczące obsługi żagla mocowanego na noku bukszprytu. Żagle trzeba zmieniać w zależności od potrzeb, od wiatru i tu rodzi się pytanie. Jaka "małpa" na komercyjnej w końcu jednostce wchodziła tam na nok by wypiąć(zapiąć) raksy na sztagu? Chodzi o założenie odpowiedniego okucia na noku bukszprytu. Janek
Awatar użytkownika
wurcelstock
Posty: 267
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Re: Karl und Marie -cdn -emerjan

Post autor: wurcelstock »

Cześć!

Pewnie ganiali najmłodszego ;)
Sam się zastanawiałem, ale z analizy zdjęć w necie wychodzi,
że ktoś jednak biegał po bukszprycie:

https://www.123rf.com/visual/search/16780188

Tomek

P.S.
Super model
t
Awatar użytkownika
Emerjan
Posty: 138
Rejestracja: 13 wrz 2019, 09:03

Re: Karl und Marie -cdn -emerjan

Post autor: Emerjan »

Po bukszprycie to na pewno biegali ale po stendze bukszprytu to już wątpliwe. Ja podejrzewam że drugie okucie licząc od noku było luźne i można je było za pomocą linki przesuwać do przodu lub do tyłu a następnie wybierać sztag już z pokładu. Takie rozwiązania w XIX w można spotkać na francuskich jednostkach (La Cancalaise). Janek
ODPOWIEDZ