galeas karol & maria

indywidualne relacje z budowy uczestników projektu Karl und Marie
Awatar użytkownika
marek_p.
Posty: 15
Rejestracja: 05 lis 2018, 16:29

Re: galeas karol & maria

Post autor: marek_p. »

ataman pisze:
węzeł też się tak nazywa, ale też: Wyblinka (drablina) – na żaglowcu krótka linka poziomo łącząca sąsiednie wanty. W ten sposób powstają szczeble drabiny przeznaczonej do wspinania się na maszt. Wanty z wyblinkami tworzą charakterystyczny element wyglądu dużych żaglowców.
(zródło np: https://pl.wikipedia.org/wiki/Wyblinka_(lina) )
Drażni mnie trochę używanie angielskich określeń na to, na co mamy używane powszechnie polskie odpowiedniki


Witam

możemy znaleźć wiele cytatów w rej kwestii i okopywać się nimi, myślę że lepiej by było gdyby kolega powiedział - słuchaj stary, to a to zrobiłeś w swoim modelu dobrze, natomiast to spieprzyłeś więc popraw.
i taka dyskusja wg.mnie ma większy sens.

ps.
mnie też wiele rzeczy wkurza, ale idę do przodu
Pozdrawiam
Marek
.................................................
w stoczni
Soleil Royal - deAgostini
w porcie
Karol & Maria
Vasa - deAgostini
.................................................
Awatar użytkownika
gdas
Posty: 53
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Re: galeas karol & maria

Post autor: gdas »

myślę że lepiej by było gdyby kolega powiedział - słuchaj stary, to a to zrobiłeś w swoim modelu dobrze, natomiast to spieprzyłeś więc popraw.
i taka dyskusja wg.mnie ma większy sens.

Według mnie to najlepsza droga , i tą powinna dążyć Koga do rzeczowych i bez zgrzytnych odpowiedzi
Awatar użytkownika
Mumin
Posty: 1
Rejestracja: 11 maja 2015, 12:56

Re: galeas karol & maria

Post autor: Mumin »

marek_p. pisze: Wyblinka - Używany jest do zawiązywana linki na linie lub przedmiocie o większej średnicy lub obwodzie. Typowe zastosowanie to wiązanie wyblinek (linowych szczebli) na wantach.


No sam zacytowałeś :)
Awatar użytkownika
Karrex
Posty: 1194
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Karl und Marie

Post autor: Karrex »

Zanim przejdę do ostatniej kwestii poruszę wcześniejsze dwa zagadnienia:

marek_p pisze:...
i winda kotwiczna (kabestan poziomy?):
...

Krótko:
kołowrót, wciągarka, winda kotwiczna.

Szerzej:
W związku z błędnym użyciem nazwy "kabestan poziomy" w jednym z zeszytów wydawnictwa DeA kolekcji Vasa, zwróciłem się do p. Krzysztofa Gerlacha (autora wielu artykułów dot. ery żaglowców) o wyjaśnienie tej kwestii.
Krzysztof Gerlach napisał:
    ...Nie da się natomiast obronić użycia słowa "kabestan" dla opisania poziomego kołowrotu, ponieważ tę kwestię rozstrzygnięto już dawno (oczywiście w ramach uzusu) we wszystkich językach posługujących się podobnymi określeniami: z dwóch podstawowych typów wciągarek, o osi poziomej i osi pionowej, tylko ta o pionowej osi obrotu jest kabestanem, i kropka.

    Lecz co do "wciągarki" sprawa przedstawia się inaczej. To termin uniwersalny (w tym znaczeniu) i powszechnie w Polsce stosowany (zastępuje niby niezalecaną, ale też często spotykaną "windę"). Pisanie o wciągarce jest więc całkiem prawidłowe, zarówno względem urządzenia o pionowej, jak poziomej osi obrotu. Tu nie ma błędu, jeśli się nie założy z góry - jak niesłusznie przyjął tłumacz - położenia poziomego. Lepiej jednak używać terminu "kołowrót" (angielskie "windlass"), ponieważ: 1) wskazuje od razu na historyczność mechanizmu i odróżnia go od wciągarek/wind (np. z napędem elektrycznym) ze współczesnych okrętów czy statków; 2) czyni zbędnym dodawanie długawej przydawki "o poziomej osi obrotu", jako iż wciągarki mogły i mogą być rozmaite, a historyczny kołowrót wykorzystywany w tym celu (bywały inne) miał praktycznie zawsze poziomą oś obrotu.
    Pewnie, że występuje tu pewna doza sztuczności, jak w wielu innych przypadkach. Jednak już przyjęte terminologie warto szanować, jeśli nie niosą za sobą fałszu lub ryzyka pomyłki, i z tym się całkowicie zgadzam.
    Pozdrawiam, Krzysztof Gerlach
    ...
http://www.timberships.fora.pl/kacik-hu ... html#12975

Jest to też opisane na Kodze w grupie Vasa
w temacie
Zeszyt 66 / Łodzie pokładowe / Błędy w tłumaczeniu
http://www.koga.net.pl/grupy/viewdiscus ... groupid=39



Druga kwestia to pytanie Adama - do tej pory bez odpowiedzi :(
viewtopic.php?f=517&t=47047&start=20#p82984

oksal pisze:...
Mam pytanie do bulaja. Imitacja szkła jest zrobiona z...?
...


I ostatnia kwestia - WYBLINKI.
Zupełnie nie rozumiem tego bicia piany. Na forum dbamy (każdy, a moderator w szczególności :!: ) o poprawność nazewnictwa - niestety nasz język jest bardzo ubogi jeśli chodzi o nomenklaturę morską, szkutniczą itd. i tam gdzie nie ma polskiego określenia stosujemy oryginalne (niemieckie, angielskie czy inne), a gdzie jest polskie określenie to je stosujemy. Bogdan (ataman - moderator forum), słusznie zwrócił uwagę, że detal, który nam pokazałeś to wyblinka (węzeł jak i linka łącząca wanty) i nie ma o co kruszyć kopii ;).
Cechuje cię jakaś niekonsekwencja - w tytule (pomijam fakt pisowni nazw własnych z małej litery, do tego imion - zwłaszcza, że dotyczy imienia Karol) spolszczyłeś nazwę jednostki, a tu nie chcesz przyjąć polskiej nazwy :?: Gdyby to był twój osobisty blog, to używaj sobie nazw jakie uważasz za stosowne (nawet "krowi sznurek" ;)), ale udzielasz się na forum ogólnodostępnym, więc dostosuj się do panujących tu zasad.

Polecam Regulamin forum punkt 12 "... Nawet w przypadku, gdy użytkownik forum nie zgadza się z decyzją moderatora, musi ją uszanować i zaakceptować. ..."

i Zasady moderacji "...- moderatorzy nie są wrogiem - wręcz przeciwnie. Mają pomagać nam w prowadzeniu merytorycznych dyskusji i pilnować, aby twój wątek nie został zasypany wieloma bezsensownymi wypowiedziami. Z tego powodu pomagajmy moderatorom w wypełnianiu ich pracy i nie odpisujmy na głupie posty a zgłaszajmy posty do moderacji...."

Powodzenia i pozdrawiam z Gdyni
Pozdrawiam
Karol

W stoczni: Santa Maria, San Juan Bautista, Santisima Trinidad, L'Ambitieux

Pozłotnictwo


Obrazek
Awatar użytkownika
marek_p.
Posty: 15
Rejestracja: 05 lis 2018, 16:29

Re: galeas karol & maria

Post autor: marek_p. »

Witam

do karrex
w kwestii zarzutu braku udzielenia odpowiedzi - wysłałem do "oksala",
w kwestii stosowania słownictwa związanego z tematyką staram się, lecz nie zawsze się udaje,a piany nie zamierzam bić; a tak na marginesie zwrot kabestan poziomy użyłem w nawiasie i ze znakiem "?" co może sugerować niepewność w stosowaniu tego zwrotu,

zamykając ten wątek dyskusji prezentuję kilka zdjęć kolejnej wciągarki zainstalowanej na pokładzie K&M
;
winda-1b.jpg

winda-1a.jpg
Pozdrawiam
Marek
.................................................
w stoczni
Soleil Royal - deAgostini
w porcie
Karol & Maria
Vasa - deAgostini
.................................................
Awatar użytkownika
Hadżi
Posty: 448
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55
Lokalizacja: {"name":"Polska k\/Olkusza","desc":"","lat":"","lng":""}

Re: galeas karol & maria

Post autor: Hadżi »

Witam!

w kwestii zarzutu braku udzielenia odpowiedzi - wysłałem do "oksala",


O ile pamiętam, to pytanie o bulaje zostało zadane na tym forum.
Z tego cytatu wynika, że odpowiedzi udzieliłeś "oksalowi" na priva. Czyli przed innymi użytkownikami KOGI zachowałeś, to wyjaśnienie w tajemnicy. To forum istnieje po to, aby się dzielić z innymi swoimi doświadczeniami.

Pozdrawiam

"Hadżi"
Na pochylni strajk zakończony: ok. podwod. SIEWIERJANKA, budowa wznowiona.
Nie ma rzeczy niemożliwych, są trudne lub b.trudne.
Myślenie nie boli. Gdyby głupota bolała to nie jeden z bólu by wył.
Awatar użytkownika
marek_p.
Posty: 15
Rejestracja: 05 lis 2018, 16:29

Re: galeas karol & maria

Post autor: marek_p. »

Witam

Hadżi pisze:Witam!

w kwestii zarzutu braku udzielenia odpowiedzi - wysłałem do "oksala",


O ile pamiętam, to pytanie o bulaje zostało zadane na tym forum.
Z tego cytatu wynika, że odpowiedzi udzieliłeś "oksalowi" na priva. Czyli przed innymi użytkownikami KOGI zachowałeś, to wyjaśnienie w tajemnicy. To forum istnieje po to, aby się dzielić z innymi swoimi doświadczeniami.

Pozdrawiam

"Hadżi"


Bulaje są kupne, w komplecie jest też szybka wykonana wg, mnie z pleksiglasu
Pozdrawiam
Marek
.................................................
w stoczni
Soleil Royal - deAgostini
w porcie
Karol & Maria
Vasa - deAgostini
.................................................
Awatar użytkownika
Hadżi
Posty: 448
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55
Lokalizacja: {"name":"Polska k\/Olkusza","desc":"","lat":"","lng":""}

Re: galeas karol & maria

Post autor: Hadżi »

Witam!

Bulaje są kupne, w komplecie jest też szybka wykonana wg, mnie z pleksiglasu


I o taką odpowiedź chodziło. A ktoś, kto będzie zainteresowany zapyta na priva gdzie to można kupić.

Pozdrawiam

"Hadżi"
Na pochylni strajk zakończony: ok. podwod. SIEWIERJANKA, budowa wznowiona.
Nie ma rzeczy niemożliwych, są trudne lub b.trudne.
Myślenie nie boli. Gdyby głupota bolała to nie jeden z bólu by wył.
Awatar użytkownika
marek_p.
Posty: 15
Rejestracja: 05 lis 2018, 16:29

Re: galeas karol & maria

Post autor: marek_p. »

Witam
wiązanie wyblinek na wantach jest nużące, jako przerywnik zabrałem się za oba bomy

przygotowanie elementów szpony obu bomów

przygotowanie elementów szpony
przygotowanie elementów szpony

szpona-2.jpg

szpona-6.jpg


szpony na bomach

bom-4.jpg

bom-2.jpg


okuwanie bomów

bom-okucie-1.jpg

bom-okucie-3.jpg

bom-okucie-4.jpg

bom-okucie-5.jpg

bom-okucie-7.jpg

bom-okucie-9.jpg


przymiarka bomu

bom-przymiarka-1.jpg
Pozdrawiam
Marek
.................................................
w stoczni
Soleil Royal - deAgostini
w porcie
Karol & Maria
Vasa - deAgostini
.................................................
Awatar użytkownika
marek_p.
Posty: 15
Rejestracja: 05 lis 2018, 16:29

Re: galeas karol & maria

Post autor: marek_p. »

Witam po świątecznej przerwie

Zamontowałem paduny na kolumnie grotmasztu:

20181225_170227.jpg

20181225_172435.jpg

20181225_172449.jpg

20181225_172934.jpg

20181225_172951.jpg

20181225_172958.jpg


niestety, po skończonej robocie zorientowałem się, że linki padunów powinny być zawiązane knagach a nie na naglach; poniżej zdjęcia z poprawionego wiązania linek padunów do knag

20181226_145438.jpg

20181226_145503.jpg

20181226_145530.jpg

20181226_145545.jpg
Pozdrawiam
Marek
.................................................
w stoczni
Soleil Royal - deAgostini
w porcie
Karol & Maria
Vasa - deAgostini
.................................................
ODPOWIEDZ