Karl und Marie by Ejdzej

indywidualne relacje z budowy uczestników projektu Karl und Marie
ODPOWIEDZ
Ejdzej
Posty: 0
Rejestracja: 06 kwie 2017, 15:00

Karl und Marie by Ejdzej

Post autor: Ejdzej »

Cześć,
przyłączam się do zabawy. :D
Dla mnie jest to powrót do hobby po kilku latach przerwy. Kiedyś jeszcze w czasach LO i studiów zbudowałem dwa żaglowce z zestawów. Teraz postanowiłem zbudować coś podstaw. Mam nadzieję, że ogromna baza wiedzy, jaką jest to forum wspomoże moje wysiłki. :)

Zacząłem standardowo od wycięcia wręg:
23131064_749808828539739_1909487997_o.jpg


Wycinam piłą włosową, brzeszczoty jakie zakupiłem to proxxon supercut. Tnie się łatwo i przyjemnie można chyba przy większej wprawie przyciąć wręgi na gotowo. Ja niestety dopiero się uczę i po kilku próbach postanowiłem zostawić trochę naddatku, by zeszlifować go ręcznie, bo strasznie łatwo na krzywiznach "wjechać" za głęboko we wręgę.

Co do materiałów. Bank drzewny zacząłem budować kilka lat temu, bo wiedziałem, że kiedyś podejmę się budowy "drzewnianego" modelu, a przynajmniej spróbuję. :lol:

Stępkę niestety będę składał z 3 elementów, bo sklejkę przechowuję w wielu rozmiarach w arkuszach A4. No byłem kiedyś na tyle głupi, że wszystkie płyty pociąłem właśnie na taki format, a często były to dla kogoś odpady, a dla mnie materiał pod przyszły model. :)

Resztę planuję wykonać głównie z gruszy i olchy. W magazynie mam jeszcze trochę lipy, dębu, wenge i kilka innych egzotyków, które raczej mi się nie przydadzą w tej budowie. Materiał jeszcze nie pocięty ale już ładnie wysezonowany. Mam tego po 0,2 m3 także powinno wystarczyć :)
23112865_749816555205633_2023169780_o.jpg

Dobra na ten tydzień starczy, mam nadzieję, że w przyszłym tygodniu poskładam szkielet.
Awatar użytkownika
ostry_gl
Posty: 0
Rejestracja: 06 kwie 2015, 22:18

Re: Karl und Marie by Ejdzej

Post autor: ostry_gl »

Cześć,
Cieszę się, że powstaje kolejna K&M.
Trzymam kciuki i kibicuję.
Pozdrawiam,
Łukasz
Awatar użytkownika
PanLipazMiodem
Posty: 357
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Re: Karl und Marie by Ejdzej

Post autor: PanLipazMiodem »

Witaj.
Mam nadzieję, że pierwsze ładne zdjęcie z ładnym sprzętem i ładnie wyciętymi wręgami nie jest przypadkiem. Jeśli relacja będzie wyglądać jak pierwsza fotka i druga na "niebowym" tle to można być spokojnym.
Powodzenia przy budowie.

Pozdrawiam.
Przemek
Awatar użytkownika
ralfee
Posty: 0
Rejestracja: 12 maja 2017, 15:36

Re: Karl und Marie by Ejdzej

Post autor: ralfee »

Cześć,

Fajnie, że K&M odżywa, miejmy nadzieję, że ją wszyscy skończymy, było by co oblewać;-) Może jakąś grupę stworzymy dla płynniejszej wymiany doświadczeń bieżących.
Życzę powodzenia!
Rafał
Awatar użytkownika
ostry_gl
Posty: 0
Rejestracja: 06 kwie 2015, 22:18

Re: Karl und Marie by Ejdzej

Post autor: ostry_gl »

Grupa już jest, ale nie bardzo "żywa":)
Awatar użytkownika
ralfee
Posty: 0
Rejestracja: 12 maja 2017, 15:36

Re: Karl und Marie by Ejdzej

Post autor: ralfee »

No to trzeba ją ożywić, sama się nie ożywi :-))
Ejdzej
Posty: 0
Rejestracja: 06 kwie 2017, 15:00

Re: Karl und Marie by Ejdzej

Post autor: Ejdzej »

Jak na złość ostatnio wyskakuje mi milion rzeczy, które nie pozwalają przysiąść i budować w spokoju model. Stwierdziłem, że zarówno w pracy jak i przy budowie modelu przyda mi się szlifierka talerzowa. Wybór był prosty, bo biednych ludzi jak ja nie stać na tanie rzeczy, więc wziąłem Proxxona TG 125/E. Dziś o 15 skończyłem obowiązki zawodowe i po godzinie dzwoni kurier, że ma moją szlifierkę. No i git 5 godzin na modelarstwo!
Wyjmuję szlifierkę, zakładam tarcze, próbuję zamontować stół i...........lipa
Urządzenie spartolone fabrycznie. Nakrętka, która trzyma stół ma zwalony gwint i śruba wchodzi po skosie. Efekt jest taki, że stołu przykręcić się nie da. Naprawić to można pewnie w 10 minut, ale oczywiście maszynki nie mogę rozkręcić, bo jest zaplombowana i na gwarancji.
Co za czasy człowiek chce kupić coś co ma gwarantować wysoką jakość, bo nie lubię półśrodków, a szczególnie narzędzi kiepskiej jakości, a dostaje gniota, który nie powinien de facto przejść kontroli jakości, bo dotarł do mnie nie złożony w całości, bo tej śruby nigdy nie szło dokręcić.
23600737_756817137838908_782015842_o.jpg

Różnych elektronarzędzi Proxxona mam już 10. Zawsze myślałem, że to firma gwarantująca jakość, a tu taki psikus. Dobra na dzisiaj koniec wkurzania się. Trefny towar odsyłam jak wróci naprawiony/nowy zabieram się za pracę. :)
Awatar użytkownika
ataman
Posty: 966
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Re: Karl und Marie by Ejdzej

Post autor: ataman »

No to widzę, że Proxxon jest przereklamowany... Ja miałem problem z KS 230 . prowadnica z zestawu nie daje się przykręcić równolegle do piły, na końcu piły jest bliżej niej, niż na początku, co powodowało zacięcia, przegrzewanie się maszynki, nierówne cięcie. Pomogło przełożenie prowadnicy z wyrzynarki Proxxona (tam prowadnicy nie używam), ta daje się przykręcić równolegle
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Mirek77
Posty: 537
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Re: Karl und Marie by Ejdzej

Post autor: Mirek77 »

Ja w wiertarce stołowej Proxxon tbm, mam krzywy blat, więc jak widać buble trafiają się dość często.
Powodzenia w budowie.
ODPOWIEDZ