kolejny K&M - ralfee

indywidualne relacje z budowy uczestników projektu Karl und Marie
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
dali
Posty: 84
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Re: kolejny K&M - ralfee

Post autor: dali »

Spróbuj zrobić jeszcze jedną próbę z jakimś olejem np. lnianym, będzie to kompromis pomiędzy kaponem a pokostem . Olej lniany kupisz za parę groszy w każdym sklepie papierniczym lub dla plastyków. Dobrze też mieć np. olej twardy leinos lub jakiś podobny. Można też sobie utrudnić i zrobić słynną miksturę Mirka do impregnacji lin, ona jest na bazie wosku pszczelego, ale też nadaje się do impregnacji drewna a efekt jest fantastyczny.

Pozdrawiam Piotrek
Awatar użytkownika
ralfee3
Posty: 152
Rejestracja: 25 wrz 2017, 22:52

Re: kolejny K&M - ralfee

Post autor: ralfee3 »

Dzięki Dali, mam w okolicy sklep dla plastyków, to pewnie będą mieli olej lniany.

Znalazłem dziś wreszcie trochę czasu i wydłubałem kilka kolejnych elementów. Użyłem też pierwszy raz swojej tokareczki z Chin :-)

pozdrawiam,
Rafał
Załączniki
Elementów wyposażenia przybywa :-)
Elementów wyposażenia przybywa :-)
To urobek ostatniego tygodnia.
To urobek ostatniego tygodnia.
Tą podstawę steru robiłem dwa razy. Za pierwszym chyba zbytnio się śpieszyłem i wyszło nierówno ...
Tą podstawę steru robiłem dwa razy. Za pierwszym chyba zbytnio się śpieszyłem i wyszło nierówno ...
IMG_5573.jpg
IMG_5572.jpg
Otwory w małych elementach wiercę na wiertarce kolumnowej, przystawka Dremela, ta do wiercenie, ma tak słabe mocowanie, że wiertło pływa jak chce. Ale kołkowanie pokrywy ładowni robiłem na Dremelu, tylko tam było wiertło 0,5 mm.
Otwory w małych elementach wiercę na wiertarce kolumnowej, przystawka Dremela, ta do wiercenie, ma tak słabe mocowanie, że wiertło pływa jak chce. Ale kołkowanie pokrywy ładowni robiłem na Dremelu, tylko tam było wiertło 0,5 mm.
IMG_5570.jpg
Znów nowe odkrycie :-) toczona grusza wygląda pięknie :-)
Znów nowe odkrycie :-) toczona grusza wygląda pięknie :-)
Tokarka spisuje się bardzo dobrze. Muszę wymyślić coś, żeby ją przedłużyć. Muszę poszukać jakiegoś sklepu z dużym wyborem profili aluminiowych.
Tokarka spisuje się bardzo dobrze. Muszę wymyślić coś, żeby ją przedłużyć. Muszę poszukać jakiegoś sklepu z dużym wyborem profili aluminiowych.
pozdrawiam,
Rafał
--------------------------------------------
w porcie: K&M
w stoczni: HMS Enterprize 1774
Awatar użytkownika
piter56
Posty: 4
Rejestracja: 11 mar 2013, 13:22

Re: kolejny K&M - ralfee

Post autor: piter56 »

Rafał, w aptece musi być olej lniany. Kupiłem w aptece.

Photo0082_800.jpg


pozdrawiam,
Petro
Awatar użytkownika
ralfee3
Posty: 152
Rejestracja: 25 wrz 2017, 22:52

Re: kolejny K&M - ralfee

Post autor: ralfee3 »

Witam,

Dzięki Piter56, do apteki faktycznie mam bliżej :-)

Zainspirowany beczkami Daliego, postanowiłem uczynić również sztuk 3 do mojego K&M. Piotrze, nie wiem skąd masz tę technologię. Jest genialna.

zapraszam i pozdrawiam,
Rafał
Załączniki
Kupne będę musiał odsprzedać.
Kupne będę musiał odsprzedać.
IMG_5593.jpg
Trzeba będzie jeszcze dopieścić i zrobić okucia.
Trzeba będzie jeszcze dopieścić i zrobić okucia.
Wnętrze szlifuję na Dremelu.
Wnętrze szlifuję na Dremelu.
Otwór/wnętrze beczki wierciłem wiertłem 10 mm, tak aby później zmieścił się tam mniejszy krążek ścierny Dremela.
Otwór/wnętrze beczki wierciłem wiertłem 10 mm, tak aby później zmieścił się tam mniejszy krążek ścierny Dremela.
Poodcinane z tokareczki.
Poodcinane z tokareczki.
IMG_5588.jpg
Papier ścierny do kształtowania to 80, potem wygładzałem 180.
Papier ścierny do kształtowania to 80, potem wygładzałem 180.
Wałek wrócił na tokarkę.
Wałek wrócił na tokarkę.
IMG_5585.jpg
Trzeba było dość szybko kleić, żeby nie zaschło.
Trzeba było dość szybko kleić, żeby nie zaschło.
Dali robił bejcą, ja użyłem czarnego akrylu.
Dali robił bejcą, ja użyłem czarnego akrylu.
IMG_5582.jpg
IMG_5581.jpg
Wytoczyłem wałek z sosny, tak jak w planach fi 14.
Wytoczyłem wałek z sosny, tak jak w planach fi 14.
Listwa po fazowaniu. Wykorzystałem olchę. Mam kilka sztachet, każda w innym kolorze lub odcieniu. Ta do beczek ma bardzo podobny kolor do gruszy.
Listwa po fazowaniu. Wykorzystałem olchę. Mam kilka sztachet, każda w innym kolorze lub odcieniu. Ta do beczek ma bardzo podobny kolor do gruszy.
Przed fazowaniem listew, przygotowałem piłę. Nachylona tarcza wymaga szerszego otworu, do którego fazowana listwa mogłaby "zanurkować".
Przed fazowaniem listew, przygotowałem piłę. Nachylona tarcza wymaga szerszego otworu, do którego fazowana listwa mogłaby "zanurkować".
U mnie kąt wyszedł 12 stopni, przy 15 listewkach -> 360/15/2.
U mnie kąt wyszedł 12 stopni, przy 15 listewkach -> 360/15/2.
pozdrawiam,
Rafał
--------------------------------------------
w porcie: K&M
w stoczni: HMS Enterprize 1774
Awatar użytkownika
Kazek
Posty: 717
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Re: kolejny K&M - ralfee

Post autor: Kazek »

Znakomicie sobie radzisz z budowa modelu pełny profesjonalizm widać że wiesz co robisz sama przyjemność oglądać twoją relacje . Beczki pierwsza klasa :D
Pozdrawiam Kazik :)
Awatar użytkownika
Killim
Posty: 162
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Re: kolejny K&M - ralfee

Post autor: Killim »

Witam, całkowicie zgadzam się z Kazikiem znakomicie radzisz sobie z obrabianym materiałem wykonywane przez Ciebie elementy są estetyczne i niezwykle dokładne. Kibicuję i czekam na kolejne wpisy.
W Stoczni:
Santa Leocadia
W Porcie:
Szmaka
Santa Maria


Kamil
Awatar użytkownika
ralfee3
Posty: 152
Rejestracja: 25 wrz 2017, 22:52

Re: kolejny K&M - ralfee

Post autor: ralfee3 »

Dzięki Panowie, jednak czerwonej koszuli nie odważę się założyć jeszcze bardzo długo :-)

pozdrawiam,
Rafał
pozdrawiam,
Rafał
--------------------------------------------
w porcie: K&M
w stoczni: HMS Enterprize 1774
Awatar użytkownika
ralfee3
Posty: 152
Rejestracja: 25 wrz 2017, 22:52

Re: kolejny K&M - ralfee

Post autor: ralfee3 »

Cześć Kodze,

Ferie, narty, praca i na końcu modelarnia ... mam nadzieję, że w najbliższych dniach kolejność się zmieni :-)
Wchodząc coraz dalej w świat szkutnictwa :-) wiem już, że praca z metalem nie będzie moją najbardziej ulubioną częścią prac modelarskich :-) Bednarka beczek, okucia drzwi ... koszmar! :-) Czasem zastanawiam się jak dajecie sobie radę z tymi maleńkimi elementami z mosiądzu, miedzi czy też stali, jak im nadać właściwy kształt, jak scalać z pozostałymi elementami (klej do drewna czy CA)... Mam za sobą wiele prób i sporo wyrzuconej blachy mosiężnej :-) szlifowanie, polerowanie, nadawanie kształtów, lutowanie itd.

W kolejnych etapach "zabawy" dokończyłem beczki i zrobiłem zejściówkę.

pozdrawiam i zapraszam,
Rafał
Załączniki
Tyle już jest na pokładzie, jeszcze tylko kabestan i zabieram się za końcową cyklinę pokładu, "kaponowanie" i nadburcia.
Tyle już jest na pokładzie, jeszcze tylko kabestan i zabieram się za końcową cyklinę pokładu, "kaponowanie" i nadburcia.
IMG_5602.jpg
Klamki i okucia średnio mi się podobają, ale już zaczyna brakować mi cierpliwości:-) a mimo, że nie należy się śpieszyć, chciałbym skończyć ten model w tym roku :-)
Klamki i okucia średnio mi się podobają, ale już zaczyna brakować mi cierpliwości:-) a mimo, że nie należy się śpieszyć, chciałbym skończyć ten model w tym roku :-)
Myślę, że to najdłużej wykonywane beczki na Kodze :-), 90% czasu to bednarka. Ostatecznie, wykonana z blachy z puszki po kawie, taka blacha dobrze się lutuje i oksyduje. Do lutowania użyłem palnika Dremel i pasty Bisan.
Myślę, że to najdłużej wykonywane beczki na Kodze :-), 90% czasu to bednarka. Ostatecznie, wykonana z blachy z puszki po kawie, taka blacha dobrze się lutuje i oksyduje. Do lutowania użyłem palnika Dremel i pasty Bisan.
Znalazłem w swych zasobach fajne stalowe gwoździe z zaokrąglonymi łbami.
Znalazłem w swych zasobach fajne stalowe gwoździe z zaokrąglonymi łbami.
IMG_5598.jpg
IMG_5597.jpg
Masakra :-)
Masakra :-)
Zejściówka z gruszy.
Zejściówka z gruszy.
pozdrawiam,
Rafał
--------------------------------------------
w porcie: K&M
w stoczni: HMS Enterprize 1774
Awatar użytkownika
ralfee3
Posty: 152
Rejestracja: 25 wrz 2017, 22:52

Re: kolejny K&M - ralfee

Post autor: ralfee3 »

Cześć Kodze!

Zabrałem się dziś za windę ładowni. W cały wieczór udało mi się zrobić to co widać poniżej.

zapraszam i pozdrawiam,
Rafał
Załączniki
IMG_5626.jpg
Zębatkę musiałem trochę doszlifować.
Zębatkę musiałem trochę doszlifować.
Łączenie robię na wykałaczkę.
Łączenie robię na wykałaczkę.
Otwory łącznikowe fi 2mm tak aby wykałaczka będąca łącznikiem ciasno wchodziła.
Otwory łącznikowe fi 2mm tak aby wykałaczka będąca łącznikiem ciasno wchodziła.
Wiercenie precyzyjne :-)
Wiercenie precyzyjne :-)
IMG_5621.jpg
Trasowanie otworu na wałek.
Trasowanie otworu na wałek.
Szlifowanie powierzchni bocznej.
Szlifowanie powierzchni bocznej.
Szlifowanie podstawy pod kątem prostym.
Szlifowanie podstawy pod kątem prostym.
Montaż w jigu :-)
Montaż w jigu :-)
Czy są równe? ... chyba tak...
Czy są równe? ... chyba tak...
Zmiana formatu szlifierki bębnowej :-)
Zmiana formatu szlifierki bębnowej :-)
Starczy tego toczenia :-)
Starczy tego toczenia :-)
Gdzie, jaki wymiar i na tokarkę.
Gdzie, jaki wymiar i na tokarkę.
To chyba nie jest idealny środek...
To chyba nie jest idealny środek...
Nie mogłem się przeć i kupiłem Parksida w Lidlu :-D
Nie mogłem się przeć i kupiłem Parksida w Lidlu :-D
Pomiar kąta górnej powierzchni beli pionowej.
Pomiar kąta górnej powierzchni beli pionowej.
IMG_5607.jpg
Taką oto sprawiłem sobie szlifireczkę na wiertarce kolumnowej. Bardzo dobrze się sprawuje, takiej mi brakowało. Oksal kiedyś podawał linka do Uni-maxa tam są fajne wałki, ale komplet kosztuje 84 PLN, trochę drogo.
Taką oto sprawiłem sobie szlifireczkę na wiertarce kolumnowej. Bardzo dobrze się sprawuje, takiej mi brakowało. Oksal kiedyś podawał linka do Uni-maxa tam są fajne wałki, ale komplet kosztuje 84 PLN, trochę drogo.
Kupiłem dziś komplet zębatek. 64 sztuki, jest w czym wybrać. Będę musiał kupić czarny lakier w spray-u i pokryć kilkoma warstwami. To do roboty :-)
Kupiłem dziś komplet zębatek. 64 sztuki, jest w czym wybrać. Będę musiał kupić czarny lakier w spray-u i pokryć kilkoma warstwami. To do roboty :-)
pozdrawiam,
Rafał
--------------------------------------------
w porcie: K&M
w stoczni: HMS Enterprize 1774
Awatar użytkownika
dali
Posty: 84
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Re: kolejny K&M - ralfee

Post autor: dali »

ralfee3 pisze:Kupiłem dziś komplet zębatek. 64 sztuki, jest w czym wybrać. Będę musiał kupić czarny lakier w spray-u i pokryć kilkoma warstwami.


Cześć Rafał. Do elementów, które nie da się poczernić proponuje czarną matową farbę akrylową w sprayu. Polecam Ferrario "Artist Graphic Spray” czarny mat lub Renesans "Art Graphic Spray” czarny mat.

artist-graphic-spray-200_1323.jpg
artist-graphic-spray-200_1323.jpg (40.74 KiB) Przejrzano 4983 razy


Super relacja, dużo i duże zdjęcia. Pozdrawiam.
ODPOWIEDZ