Karl und Marie by "Krzysiek_87"

indywidualne relacje z budowy uczestników projektu Karl und Marie
Awatar użytkownika
Krzysiek_87
Posty: 0
Rejestracja: 12 sty 2016, 12:50

Karl und Marie by "Krzysiek_87"

Post autor: Krzysiek_87 »

Witam wszystkich!

Chciałbym przedstawić model K&M, który wykonuje z długimi przerwami od blisko 9 lat. W 2007 roku wykonałem szkielet, a po trzech latach przerwy zrobiłem około 70% poszycia. Następna przerwa była aż do marca zeszłego roku. Od tego czasu poświęcam budowie niemal każdą wolną chwilę. Jest to mój pierwszy model drewniany i w ogóle pierwszy model wykonany od około 15 lat.

Relację rozpoczynam, po części za namową Mirka, któremu wcześniej wysłałem zdjęcia. Poza tym kilka osób rozpoczęło niedawno relację i może dodatkowe zdjęcia pomogą im w przedsięwzięciu. Podczas budowy opierałem się na relacjach RomkaS oraz Prabut. Bez tych wszystkich zdjęć oraz opisów wykonania budowa modelu byłaby dużo cięższa.

Teraz trochę szczegółów o samym modelu. Poszycie jest jednowarstwowe z gruszy, pokład z brzozy a imitacja uszczelnienia to czarny papier. Wyposażenie pokładu to również grusza a wszystkie jasne elementy to listwy lub fornir brzozowy. Maszty wykonane z wałeczków bukowych z marketu. Listwy z gruszy i brzozy oraz kawałek deseczki z gruszy zakupiłem oczywiście u Mirka. Pawęż wykonałem z forniru natomiast koło sterowe, beczki i bulaje zostały zakupione. Od Mirka będą również bloczki, jufersy, knagi, linki i może nagle. W trakcie wykonywania są okucia. Brak jeszcze haczyków, klamek itp.

Miałem sporo problemów z pawężą i niestety nie wyszła tak jak chciałem. Powinien też wbić w poszycie i pokład kilka tysięcy gwoździ. Ale to dopiero przy następnym modelu.
Żmudną częścią budowy było wykonanie poszycia. Myślę, że zajęło mi to najwięcej czasu.

Całość zabezpieczyłem jedną warstwą caponu. Robiłem próby pokostem i olejem 3v3 ale powstawał duży kontrast pomiędzy jasnym i ciemnym drewnem. Efekt mi się nie podobał i wybór padł właśnie na capon. Chyba większość elementów została wykonana sposobami znalezionymi w obszernych zasobach kogi. Dalszą część budowy postaram się dokumentować i zamieszczać w relacji.
Poniżej kilka zdjęć modelu, stan na dzień 19.03.2016.

Pozdrawiam
Krzysiek
Załączniki
KPKM13.JPG
KPKM12.JPG
KPKM11.JPG
KPKM10.JPG
KPKM9.JPG
KPKM7.JPG
KPKM6.JPG
KPKM5.JPG
KPKM4.JPG
KPKM3.JPG
KPKM2.JPG
KPKM1.JPG
Awatar użytkownika
ostry_gl
Posty: 0
Rejestracja: 06 kwie 2015, 22:18

Re: Karl und Marie by "Krzysiek_87"

Post autor: ostry_gl »

No i nie czekałem długo:)
Bardzo fajnie i czysto Ci to wychodzi. Myślę, że u mnie też budowa potrwa długo, ale chętnie będę zaglądał do tej relacji.

Pozdrawiam,

Łukasz
Awatar użytkownika
RomekS
Posty: 3205
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55
Lokalizacja: {"name":"Polska Toru\u0144","desc":"","lat":"","lng":""}

Re: Karl und Marie by "Krzysiek_87"

Post autor: RomekS »

Gratulacje !.
Bardzo ładne wykonanie. Teraz trochę linek....
Czy robisz żagle, czy zostaje na "portowo" ?.
Pozdrowienia.
Awatar użytkownika
mirek
Posty: 1879
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Re: Karl und Marie by "Krzysiek_87"

Post autor: mirek »

Bardzo się ciesze ,że posłuchałeś i założyłeś relacje .
Model pięknie się prezentuje
Pozdrawiam Mirek Rybus
Awatar użytkownika
Krzysiek_87
Posty: 0
Rejestracja: 12 sty 2016, 12:50

Re: Karl und Marie by "Krzysiek_87"

Post autor: Krzysiek_87 »

Bardzo dziękuję za pozytywne komentarze!

Model powstaje praktycznie od roku. Wcześniej były tylko długie przerwy. Niestety im dłuższa przerwa, tym trudniej wrócić do pracy…

Romku, model będzie wykonany z żaglami. Wg mnie, K&M z żaglami prezentuje się dużo lepiej.
Z linkami pewnie będzie trochę zabawy.

Poniżej kilka zdjęć z budowy masztów oraz bukszprytu. Drzewce to wałeczki z OBI, wstępnie heblowane mini strugiem a następnie szlifowane papierem. Metoda wielokrotnie pojawiała się forum.
Poszczególne elementy wykonałem z gruszy, otwory wierciłem małym wiertłem, a następnie szlifowałem papierem przyklejonym na wałek.

Bardzo pomocnym narzędziem jest szlifierka z wentylatora wg pomysłu Romka z relacji SM. Narzędzie za parę złotych, a bardzo ułatwia pracę.

Pozdrawiam
Krzysiek
Załączniki
Bukszpryt bez okuć
Bukszpryt bez okuć
6.jpg
5.jpg
3.jpg
Szlifierka wg pomysłu RomkaS
Szlifierka wg pomysłu RomkaS
Awatar użytkownika
Krzysiek_87
Posty: 0
Rejestracja: 12 sty 2016, 12:50

Re: Karl und Marie by "Krzysiek_87"

Post autor: Krzysiek_87 »

Witam po krótkiej przerwie!

W ostatnim czasie udało mi się wymęczyć trochę okuć. W większości zrobione są z pasków mosiężnych oraz zszywek do pakowania paczek. Następnie czernione w zakupionej miksturze. Pomysł użycia zszywek jak i metody wykonania okuć zaczerpnięte z relacji Wurcelstocka.

Poniżej zdjęcia.
Pozdrawiam
Krzysiek
Załączniki
Pasek mosiężny oraz małe gwoździe mosiężne.
Pasek mosiężny oraz małe gwoździe mosiężne.
Kawałek zszywki, mosiężne gwoździe oraz haczyk wykonany z szpilki. Wszystko czernione.
Kawałek zszywki, mosiężne gwoździe oraz haczyk wykonany z szpilki. Wszystko czernione.
Mocowanie łańcucha wykonane z wspomnianej zszywki.
Mocowanie łańcucha wykonane z wspomnianej zszywki.
Okucia noku bukszprytu. Wykonane z czernionych pasków mosiężnych.
Okucia noku bukszprytu. Wykonane z czernionych pasków mosiężnych.
Elementy wykonane z pasków mosiężnych. Sam słupek to drut mosiężny 1,5mm wyklepany na końcu. Dwa małe pierścienie znajdujące się w połowie wysokości słupka zostały wykonane z drutu mosiężnego 0,5mm. Wszystko lutowane i czernione.
Elementy wykonane z pasków mosiężnych. Sam słupek to drut mosiężny 1,5mm wyklepany na końcu. Dwa małe pierścienie znajdujące się w połowie wysokości słupka zostały wykonane z drutu mosiężnego 0,5mm. Wszystko lutowane i czernione.
Przygotowanie okuć.
Przygotowanie okuć.
Dla przypomnienia. Podczas wykonywania okuć korzystałem z tej instrukcji. Obrazek zaczerpnięty z relacji Wurcelstocka.
Dla przypomnienia. Podczas wykonywania okuć korzystałem z tej instrukcji. Obrazek zaczerpnięty z relacji Wurcelstocka.
9525163519.jpg (55.52 KiB) Przejrzano 10030 razy
Awatar użytkownika
TomekA
Posty: 386
Rejestracja: 03 paź 2011, 04:04

Re: Karl und Marie by "Krzysiek_87"

Post autor: TomekA »

Sama przyjemnosc w ogladaniu zdjec z budowy tego modelu!!! Gratulacje!
Awatar użytkownika
ostry_gl
Posty: 0
Rejestracja: 06 kwie 2015, 22:18

Re: Karl und Marie by "Krzysiek_87"

Post autor: ostry_gl »

Faktycznie jest się na kim wzorować - świetna robota:)

Pozdrawiam,

Łukasz
Awatar użytkownika
Krzysiek_87
Posty: 0
Rejestracja: 12 sty 2016, 12:50

Re: Karl und Marie by "Krzysiek_87"

Post autor: Krzysiek_87 »

Bardzo dziękuję za pozytywne opinie! Cieszę się, że model się podoba i mam nadzieje, że komuś przydadzą się te zdjęcia.
Wakacje nie sprzyjają pracy ale coś tam udało się wydłubać.
Poniżej kilka zdjęć.

Do zobaczenia w Tczewie!
Pozdrawiam,
Krzysiek
Załączniki
Brak jeszcze okuć oraz czarnych koralików.
Brak jeszcze okuć oraz czarnych koralików.
Brakuje knag oraz okuć
Brakuje knag oraz okuć
3.jpg
2.jpg
Łańcuszki już wiszą. Jeszcze szekle i linki
Łańcuszki już wiszą. Jeszcze szekle i linki
Awatar użytkownika
Krzysiek_87
Posty: 0
Rejestracja: 12 sty 2016, 12:50

Re: Karl und Marie by "Krzysiek_87"

Post autor: Krzysiek_87 »

Witam ponownie!
Nie było mnie już jakiś czas. Niewiele mam czasu na model ale prace powoli posuwają się do przodu. Ostatnio pogoda zaczęła sprzyjać pracy przy modelu.

Wykonałem okucia bloczków oraz olinowanie steru. Sposób wykonania taki jak w relacji SM Romka. Ja użyłem drutu mosiężnego ponieważ akurat taki miałem. Wszystkie linki niestety kupne. Bloczki i jufersy są od Mirka.
1.jpg

2.jpg


Odciągi starałem się zrobić wg metody Wurcelestocka. Wykorzystałem te same materiały. Wyszły jak wyszły ;)
Wiem, że okucia powinny przebiegać pod ostatnią listwą. Nie chce jej już odrywać ponieważ mógłbym zrobić trochę szkód. O tych okuciach trzeba pomyśleć dużo wcześniej. Tym którzy teraz zaczęli budowę modelu polecam wykonanie odciągów wcześniej.
3.jpg

4.jpg


Knagi zrobione z listwy z gruszy
5.jpg


Skończyłem również okucia drzwi oraz przykleiłem nagle. Nagle również zostały zakupione w sklepie.
6.jpg

8.jpg


Na koniec trochę linek bukszprytu.
7.jpg


Pozdrawiam
Krzysiek
ODPOWIEDZ