Karl und Marie by "prabut"

indywidualne relacje z budowy uczestników projektu Karl und Marie
Awatar użytkownika
prabut
Posty: 50
Rejestracja: 04 kwie 2011, 16:39

Karl und Marie by "prabut"

Post autor: prabut »

Witam ponownie po długiej przerwie.
Myślałem, że będę musiał się pożegnać z modelarstwem, ale chyba jeszcze nie teraz.
Ponieważ nie znoszę bezczynności to zabrałem się za model Karl und Marie gdyż jest dość prosty i nie wymaga dużego nakładu pracy. Relacji nie zakładałem bo wydawało mi się, że nie będę w stanie go skończyć. Ale pracując, tak jak zdrowie pozwalało, codziennie od pól do godziny, ku mojemu zadowoleniu model jest prawie skończony.
Oprócz planów opierałem się głównie na relacji RomkaS i wurcelstocka oraz posiłkując się zdjęciami zamieszczonymi http://www.modelships.de/Karl_und_Marie/Karl-und-Marie_eng.htm. Przy budowie kadłuba wykorzystałem „patent” Zbyszka.
Miałem trochę kłopotów z pawężą
Pokład wykonałem z listewek uzyskanych z deski do krojenia. Miała być brzozowa, ale była produkcji chińskiej i chyba było inne drewno.
Kadłub wykonany jest z olchy a wszystkie nadbudówki z listewek z topoli i pomalowane bejcą olcha.
Nadbudówki zrobione są na bazie szkieletu i oklejone listewkami.
Przekładnie zębate windy kotwicznej i ładunkowej zrobiłem z ryflowanych kołków bukowych Zęby wypiłowałem trójkątnym iglakiem Bulaje i koło sterowe zostały zakupione.
Dalszy ciąg prac będę już dokumentował i zamieszczał zdjęcia w relacji.
Teraz trochę zdjęć efektów mojej pracy.
Pozdrawiam Sławek
Załączniki
_MG_9973.jpg
_MG_9974.jpg
_MG_9975.jpg
_MG_9976.jpg
_MG_9977.jpg
_MG_9978.jpg
_MG_9979.jpg
_MG_9980.jpg
_MG_9982.jpg
_MG_9983.jpg
_MG_9984.jpg
_MG_9985.jpg
_MG_9986.jpg
_MG_9988.jpg
_MG_9990.jpg
_MG_9992.jpg
_MG_9993.jpg
Ostatnio zmieniony 16 paź 2013, 08:06 przez prabut, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
bartes123
Posty: 759
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Re: Karl un Marie by "przbut"

Post autor: bartes123 »

Kwintesencja modelarstwa!!!!
Z całego serca gratuluję koledze, pięknie wykonany model.
bar0sh
Posty: 3
Rejestracja: 24 lut 2012, 22:47

Re: Karl und Marie by "prabut"

Post autor: bar0sh »

Nonono jaki mały i prosty a zarazem jaki piekny model, można tylko pogratulowac :D
myszor
Posty: 1061
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Re: Karl und Marie by "prabut"

Post autor: myszor »

Bardzo ładny model.
Gratuluje wytrwałości i uporu .
Życzę dużo zdrowia i wielu jeszcze modeli .
Pozdrawiam . Andrzej :)

Drewno to surowiec , który od niepamiętnych czasów odgrywał wielką role w życiu człowieka , dlatego też powinno być traktowane z należytą atencją .
Awatar użytkownika
mjk
Posty: 55
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Re: Karl und Marie by "prabut"

Post autor: mjk »

Tak trzymaj.
W szczególny podziw wprawiły mnie okucia na noku bukszprytu. Szekla mocująca watersztagi to istne cudo!!! Jak i z czego ją wykonałeś??
Pozdrawiam
Marek Kasprzak
Awatar użytkownika
prabut
Posty: 50
Rejestracja: 04 kwie 2011, 16:39

Re: Karl und Marie by "prabut"

Post autor: prabut »

Witam
Dzięki za miłe słowa o modelu
Okucia noku bukszprytu wykonałem z blaszki miedzianej 0,5 mm, a sposób wykonania jest na tym skanie.
Jeżeli chodzi o szekle to próbowałem je zrobić z blaszki miedzianej ale nie spełniały mych oczekiwań. \były za duże. Kolejną próbowałem robić z rozklepanego drutu miedzianego o,6 mm, ale też szekla nie wyglądałe zbyt dobrze. Przeszukując zasoby znalazłem kilka szekli zestawu Mamoli, ktłre otrzymałem od mego włoskiego zięcia. ( budował żaglowiec Amerigo Vespucci, ale sknocił go i zrezygnował).
Załączniki
Sposób wykonania okuć.
Sposób wykonania okuć.
mxcp9525163519.jpg (55.52 KiB) Przejrzano 10670 razy
Szekle zestawu Mamoli otgrzymane w prezencie.
Szekle zestawu Mamoli otgrzymane w prezencie.
Awatar użytkownika
prabut
Posty: 50
Rejestracja: 04 kwie 2011, 16:39

Re: Karl und Marie by "prabut"

Post autor: prabut »

Witam

Nadszedł czas na szycie żagli. Zmarnowałem trochę materiału i czasu zanim żagle w miarę przyzwoicie wyszły.
W pierwszej wersji użyłem materiału podobnego do batystu, ale w modelu przy tej skali okazał się zbyt delikatny.
Następne to jest płótno bawełniane zabarwione herbatą. Krawędzie aby się nie strzępiły próbowałem posmarować PATEXEM i przykleić liklinę. Nie wychodziło to zbyt dobrze.
Kolejna próba to nasączenie żagli Caponem. Ta metoda jest dobra do żagli rejowych. Można je wtedy ładnie uformować. Przy dużych żaglach gaflowych wyglądały one jak z kartonu. Ostatecznie krawędzie żagli powinąłem i obszyłem na maszynie. Liklinę przyszyłem na okrętkę Wykonanie na miarę moich umiejętności krawieckich (czyli prawie żadne).
Załączniki
_MG_0012.jpg
_MG_0011.jpg
_MG_0008.jpg
_MG_0006.jpg
Ten materiał okazał się zbyt  delikatny.
Ten materiał okazał się zbyt delikatny.
Awatar użytkownika
prabut
Posty: 50
Rejestracja: 04 kwie 2011, 16:39

Re: Karl und Marie by "prabut"

Post autor: prabut »

Witam
Kilka kolejnych fotek postępu prac.
Trochę nietypowy sposób wykonywania olinowania, ale po doświadczeniach z Cutty Sark stwierdziłem, że tak będzie łatwiej. Powiesiłem żagle i zrobiłem olinowanie ruchome bez mocowania lin na stałe. Olinowanie stałe jest tylko wiązane do masztów.
Teraz będę naprężał linki i wiązał je na stałe. Kolejność będzie taka aby naprężone liny nie przeszkadzały w wiązaniu innych.. Wanty i wyblinki wykonywał będę metodą jak przy Cutty Sark..
Białe nagle widoczne na jednym zdjęciu są już zabejcowane
Pozdrawiam Sławek
Załączniki
_MG_0029.jpg
_MG_0028.jpg
_MG_0027.jpg
_MG_0025.jpg
_MG_0024.jpg
_MG_0023.jpg
_MG_0021.jpg
_MG_0018.jpg
_MG_0017.jpg
_MG_0016.jpg
Awatar użytkownika
prabut
Posty: 50
Rejestracja: 04 kwie 2011, 16:39

Re: Karl und Marie by "prabut"

Post autor: prabut »

Witam
Olinowanie prawie zrobione. Pozostało powiesić pozostałe żagle i z linkami będzie koniec.
Pozdrawiam Sławek.
Załączniki
_MG_0082.jpg
_MG_0079.jpg
_MG_0077.jpg
_MG_0076.jpg
_MG_0075.jpg
_MG_0034.jpg
Awatar użytkownika
prabut
Posty: 50
Rejestracja: 04 kwie 2011, 16:39

Re: Karl und Marie by "prabut"

Post autor: prabut »

Witam
Budowa prawie dobiegła końca . Została tylko do wykonania szalupa i powieszenie bandery.
Kopyto do szalupy już zrobione.
Pozdrawiam Sławek
Załączniki
_MG_0084.jpg
_MG_0098.jpg
_MG_0094.jpg
_MG_0093.jpg
_MG_0091.jpg
_MG_0090.jpg
_MG_0089.jpg
_MG_0087.jpg
ODPOWIEDZ