Karl und Marie by "Krzysiek_87"

indywidualne relacje z budowy uczestników projektu Karl und Marie
Awatar użytkownika
Krzysiek_87
Posty: 0
Rejestracja: 12 sty 2016, 12:50

Re: Karl und Marie by "Krzysiek_87"

Post autor: Krzysiek_87 »

Witam,
Udało się powiązać kilka linek. Do olinowania stałego użyłem kupnych linek. Jednakże linki beżowe są wg mnie nie do przyjęcia. Postanowiłem ukręcić własne. Aby tego dokonać zbudowałem ropa z klocków LEGO. Widziałem zdjęcia takiego ropa w necie i chyba gdzieś na kodze. pozwolił ukręcić całkiem przyzwoitą linkę :) Olinowanie ruchome będzie z własnych linek. Czarnych nie będę już wycinać.
LEGO Ropewalk :)
1.jpg

2.jpg


Linka ukręcona oraz kupna
3.jpg


Linki już na modelu
4.jpg


Wanty oraz wyblinki. Wiązałem za pomocą papieru milimetrowego w odstępach około 1,5 cm. Stosuje sporo uproszczeń...

5.jpg

6.jpg

7.jpg

8.jpg

9.jpg


Pozdrawiam
Krzysiek
Awatar użytkownika
lkemot
Posty: 156
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Re: Karl und Marie by "Krzysiek_87"

Post autor: lkemot »

No i fajnie linki wyszły - używam lego-ropa już kilka lat i sprawuje się świetnie. Możliwe że widziałeś mojego, ale ja mam drugą część na kółkach i przez to lepiej się przesuwa przy kręceniu linki.
Tak trzymaj, fajna robota...
Pozdrawiam
Tomekl vel lkemot

W stoczni: Victory, Akagi
W porcie: Santa Leocadia, Yamato, Lexington, H.M.S Cleopatra, Le Coureur, Szebeka
Awatar użytkownika
Krzysiek_87
Posty: 0
Rejestracja: 12 sty 2016, 12:50

Re: Karl und Marie by "Krzysiek_87"

Post autor: Krzysiek_87 »

Dzięki Tomku! Faktycznie widziałem u Ciebie tego ropewalka. Dodałem kółka do drugiej części i jest lepiej.

Poniżej mała aktualizacja. Jest trochę pracy z linkami i wiązaniem bloczków.

Bloczki owijam zwykłą nitką. Wiąże supeł na początku i końcu.
1.jpg


Bloczki związane. Ten po prawej został poprawiony i teraz wygląda jak ten po lewej.
2.jpg

4.jpg


Kolejne talrepy
3.JPG


Zaległe okucia. Wykonane z rozklepanego drutu mosiężnego o średnicy 1 mm. Klamka to drut mosiężny 0,5 mm
6.jpg


obejma z oczkiem zrobiona z paska mosiężnego.
5.jpg
5.jpg (22.44 KiB) Przejrzano 8616 razy


Na koniec widok modelu w docelowym miejscu.
7.jpg

8.jpg


Pozdrawiam
Krzysiek
Awatar użytkownika
ostry_gl
Posty: 0
Rejestracja: 06 kwie 2015, 22:18

Re: Karl und Marie by "Krzysiek_87"

Post autor: ostry_gl »

Bardzo fajna i czysta robota. Wychodzi super K&M.
Pozdrawiam,
Łukasz.
Awatar użytkownika
Krzysiek_87
Posty: 0
Rejestracja: 12 sty 2016, 12:50

Re: Karl und Marie by "Krzysiek_87"

Post autor: Krzysiek_87 »

Witam wszystkich,

Trochę czasu minęło od mojego ostatniego wpisu. Budowa cały czas posuwa się do przodu i zbliża się do końca. Udało się wykonać żagle. Materiał, który użyłem to stara poszewka. Została zamoczona w herbacie. Na początku próbowałem moczyć płótno w wiadrze, jednak efekt był taki, że żółknięcie było nierównomierne na zagięciach. Za radą mej lepszej połówki, wlałem herbatę do wanny i tam chwile moczyłem cały kawałek. Efekt był zadowalający – materiał był równomiernie pożółkły.

Na gotowym płótnie przykleiłem papier z narysowanymi żaglami podobnie jak wykonał to Prabut. Niestety użyłem papieru milimetrowego, który jest stosunkowo gruby. Miałem przez to problem z oderwaniem go po przeszyciu. Samo szycie wykonała znajoma krawcowa. Niestety nie posiadam maszyny do szycia. Liklinę przeszyłem ręcznie na okrętkę. Wszystkie żagle są już powieszone i większość linek już zawieszona. Poniżej kilka zdjęć, może komuś się to przyda. Niestety są słabo doświetlone a nie chce używać lampy. Jak będzie słonecznie i znajdę czas to zrobię kilka lepszych zdjęć.
1.jpg
2.jpg
3.jpg
4.jpg
6.jpg
7.jpg
8.jpg


Rozpocząłem budowę szalupy. Kopyto wystrugałem z balsy. Fornir to olcha. Planki przyklejam klejem CA średnio gęstym. Wręgi planowałem przykleić dopiero po wyjęciu z kopyta. Ale już widzę, że brakuje ich na dziobie i rufie. Poza tym za mało zwężałem planki na dziobie i bardzo możliwe, że szalupa wyląduje w piecu :-)
9.jpg
10.jpg
11.jpg


Pozdrawiam
Krzysiek
Awatar użytkownika
dali
Posty: 84
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Re: Karl und Marie by "Krzysiek_87"

Post autor: dali »

Witam, oglądałem zdjęcia z Twojej relacji chyba z godzinę, okucia i elementy metalowe perfekcyjne. Super model Krzysiek.
Pozdrawiam Piotrek
Awatar użytkownika
Krzysiek_87
Posty: 0
Rejestracja: 12 sty 2016, 12:50

Re: Karl und Marie by "Krzysiek_87"

Post autor: Krzysiek_87 »

Witam wszystkich,
Wielkie dzięki Piotrek za miłe słowa! O Twoim modelu mogę powiedzieć to samo. Armaty Ci wyszły rewelacyjnie.

Pomimo wakacji udało mi się skończyć szalupę. Zostało jeszcze dorobić wiosła.

Szalupa klejona w 90% klejem CA. Gdybym robił ją drugi raz, to na kopycie zrobiłbym jednak kilka wręg. Bez nich fornir rozchodzi się i w efekcie szalupa jest nieco szersza niż na planach. Zrobiłem kilka błędów przy rufie ale sporo się nauczyłem :)
1.jpg

2.jpg

3.jpg


Gotowa szalupa:
4.jpg

5.jpg

6.jpg

Pozostało jeszcze wykonać kilka sznurków na zwoje lin. Jak dotąd na olinowanie ruchome (łącznie z próbami) zużyłem szpule 500m nici 120. Pojedyncza lina skręcana jest z sześciu nitek (3x2).
7.jpg


Pozdrawiam
Krzysiek
Awatar użytkownika
Krzysiek_87
Posty: 0
Rejestracja: 12 sty 2016, 12:50

Re: Karl und Marie by "Krzysiek_87"

Post autor: Krzysiek_87 »

Witam,
Wszystko co dobre szybko się kończy. Po praktycznie trzech latach zakończyłem pracę nad modelem. Poniżej kilka zdjęć z efektu końcowego :)

Pozdrawiam
Krzysiek

1.JPG

3.JPG

2.JPG

4.JPG

6.JPG

7.JPG

8.JPG

9.JPG

10.JPG

11.JPG

12.JPG

14.JPG

14a.JPG

16.JPG

DSC01990.JPG

DSC02006.JPG

DSC02032.JPG

DSC02034.JPG

DSC02009.JPG
Awatar użytkownika
ostry_gl
Posty: 0
Rejestracja: 06 kwie 2015, 22:18

Re: Karl und Marie by "Krzysiek_87"

Post autor: ostry_gl »

Gratulacje - kolejna K&M, na której można się wzorować :).

Pozdrawiam,
Łukasz
Awatar użytkownika
dali
Posty: 84
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Re: Karl und Marie by "Krzysiek_87"

Post autor: dali »

To była jedna z moich ulubionych relacji, zbudowałeś naprawdę piękny model, gratuluję Krzysiek.

Pozdrawiam Piotrek
ODPOWIEDZ