Alibre Design Xpress i moje boje z K&M

W tym miejscu potykamy się o projektowanie modeli żaglowców - i te na kartce i te tworzone komputerowo
Awatar użytkownika
oksal
Posty: 1881
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Odp:Kurs Alibre Design cd

Post autor: oksal »

O kurcze ale mam zaległości... No Zbyszku chyba za wczesnie sie urodziłeś:) Teraz to jest technika...Prawdopodobnie współczesny rysunek techniczny jest nie do przejścia ale bardzo efektowny
Pozdro Adam
Awatar użytkownika
rczarnec
Posty: 283
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Odp:Kurs Alibre Design cd

Post autor: rczarnec »

zbyszek napisał:
Poniżej przedstawiam odrobioną ostatnią lekcję....


Zbyszku,
jeśli wyszło, to znaczy że to co napisałem zostało zrozumiane.
Jedno pytanie (na prawdę nie czepiam się): dlaczego połówki wału są wobec siebie obrócone? Jeśli druga połówka jest lustrzaną kopią pierszej, to powinno wyjść inaczej. Chyba że narysowałeś ją od nowa...

Już wkrótce dalsze etapy...

PS. Czy tylko ja nie mogę zamieścić zdjęć????? (ani w MSIE ani w Operze...)
Pozdrowienia
Robert Czarnecki
Awatar użytkownika
KID
Posty: 246
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Odp:Kurs Alibre Design cd

Post autor: KID »

Kurs jest bardzo przejrzysty i zrozumiały skoro i ja coś naskrobałem;


Obrazek
Pozdrawiam,

Krzysztof Duvnjak

Awatar użytkownika
Zbyszek
Posty: 968
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Odp:Kurs Alibre Design cd

Post autor: Zbyszek »

No dobrze że zwróciłeś uwagę ja tego nie zauważyłem, biorę się za poprawianie. każdy z elementów rysowałem oddzielnie dla wprawy i taka wpadka.

Poprawiłem tak wygląda.


Obrazek
Pozdrawiam!!!
Awatar użytkownika
Piotrek
Posty: 194
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Odp:Kurs Alibre Design cd

Post autor: Piotrek »

To i ja, zachęcony Waszymi poczynaniami, postanowiłem wypróbować Alibre. Efekt:

Obrazek

Muszę powiedzieć, że jestem zachwycony łatwością, z jaką się projektuje. Ostatnim programem do 3D z jakim miałem kontakt było 3D Studio w wersji 4 (lata szkoły średniej...). Czekam z niecierpliwością na trzecią część kursu.


Pozdrawiam!
Piotrek
_________________________________
w stoczni: Karl und Marie (scratch)
w stoczni: Flying Fish (kit)
w przygotowaniu: ORP "Orzeł" (III)
Awatar użytkownika
rczarnec
Posty: 283
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Kurs Alibre Design cd

Post autor: rczarnec »

Do Administratora: Z przykrością stwierdzam, że nie jestem w stanie umieścić trzeciego odcinka kursu na forum - próba kończy się błędem: Plik nie został określony. Jutro spróbuję ponownie, z innego komputera...

Odpowiadając na pytania dotyczące możliwości wymodelowania kadłuba: myślę, że pomimo ograniczeń wersji Xpress jest to możliwe za pomocą narzędzia Wyciągnięcie przez przekroje. Trzeba tylko na kilku - kilkunastu płaszczyznach rozmieścić "wręgi" i zastosować względem nich tę funkcję. Wręgi ująłem w cydzysłowy, bo tak właściwie to nie będą to wręgi, a obrysy przekrojów poprzecznych kadłuba, uwzględniające grubość i wysokość burt, przebieg pokładu oraz zewnętrzną powierzchnię poszycia. Na rysunkach wręg przygotowanych na potrzeby kursu K&M będą to przerywane linie otaczające właściwe wręgi. Kłopot pojawia się w okolicach dzioba i rufy: tu przydałyby się skośne płaszczyzny, których niestety w Xpress nie ma, lub bardzo gęsto rozmieszczone wręgi, które trzeba dodatkowo rozrysować.
Pozdrowienia
Robert Czarnecki
vegelus
Posty: 476
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Odp:Kurs Alibre Design cd

Post autor: vegelus »

Freehip potrafi eksportować gotowy kadłub do formatu 3d, ale mnie wnerwia to, że mam rozrysowane wręgi w corelu i nie mogę ich tam wsadzić :( a nie chce mi się męczyć z linijką albo papierem milimetrowym :) czekam na dalsze kursy :)

ps. Jest jeszcze niezła maszynka do projektowania CAD/CAM TFlex ale mój komp ma win98 i nie mogę go odpalić.
Awatar użytkownika
Zbyszek
Posty: 968
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Odp:Kurs Alibre Design cd

Post autor: Zbyszek »

A ja w ramach treningu wykonałem koło sterowe a co.


Obrazek
Pozdrawiam!!!
Awatar użytkownika
Zbyszek
Posty: 968
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Odp:Kurs Alibre Design cd

Post autor: Zbyszek »

I dokładam jeszcze beczki.


Obrazek
Pozdrawiam!!!
Awatar użytkownika
rczarnec
Posty: 283
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Kurs Alibre Design część III

Post autor: rczarnec »

Zapraszam do pobrania trzeciego odcinka kursu.
Dla leniwych, a także dla tych, którym projekt nie wychodzi, gotowe pliki (projekt części i rysunek):

http://koga.net.pl/component/option,com_remository/Itemid,306/func,select/id,15/

Zapraszam, chociaż widzę, że Zbyszek już złapał o co chodzi...
Pozdrowienia
Robert Czarnecki
ODPOWIEDZ