Alibre Design Xpress i moje boje z K&M

W tym miejscu potykamy się o projektowanie modeli żaglowców - i te na kartce i te tworzone komputerowo
pem
Posty: 3
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Odp:Alibre Design Xpress i moje boje z K&M

Post autor: pem »

Witam,

Można zamiast przesuwania tej niebieskiej poprzeczki wcisnąć na klawiaturze klawisz F5 - on powoduje odświerzanie wszystkich operacji.

Co do modelowania wręg - w wersji Xpress nie ma dostępnej opcji Szkic 3D - tam można dodatkowo dodać krzywe prowadzące pomiędzy kolejnymi przekrojami.

Też mogę pomóc w stawianiu pierwszych kroków w Alibre Xpress. |Jeżeli ktoś chce to mogę mu podać maila i można do mnie pisać pytania z zakresu modelowania.

Pozdrawiam
Przemek
Awatar użytkownika
rczarnec
Posty: 283
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Odp:Alibre Design Xpress i moje boje z K&M

Post autor: rczarnec »

Cześć pem,
Alibre i generalnie modelowanie 3D to dla mnie przygoda trwająca 4 dni. Jak będę miał pytania to się odezwę.
Pozdrowienia
Robert Czarnecki
Awatar użytkownika
rczarnec
Posty: 283
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Kurs Alibre Design

Post autor: rczarnec »

Zapraszam do pobrania z działu plików (bezpośredni link poniżej) pierwszej części obiecanego "Kursu 3D Alibre Design".
Mam nadzieję, że to co stworzyłem jest wystarczająco czytelne.
Jutro zrobię przerwę, bo dżonka wyje do mnie jak wiatr na 50 równoleżniku.
Pozdrowienia
Robert Czarnecki
Awatar użytkownika
rczarnec
Posty: 283
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Pilne: Kurs Alibre Design

Post autor: rczarnec »

Niestety do wstawionego wczoraj pliku wkradły się dwa błędy. W dziale plików dodany został nowy plik z poprawionymi błędami. Administratorów serdecznie proszę o usunięcie starszej wersji pliku. Poniżej link do wersji nowej.
Bardzo przepraszam za te błędy, niestety mogą utrudnić korzystanie z przygotowanego przeze mnie "kursu". Błędy dotyczą niewłaściwie podanych odległości nowych płaszczyzn dodawanych na samym końcu etapu, a powinny wynosić 27,5 i 32,5 a nie jak podałem 24,5 i 32,5.
Jeśli już jednak wstawiliście płaszczyzny z nieprawidłowymi wartościami, to można je poprawić, klikając prawym klawiszem myszy na płaszczyznę w Design Explorer i wybierając Edit.

Kolejne etapy sprawdzę bardzo dokładnie przed opublikowaniem.

http://koga.net.pl/component/option,com_remository/Itemid,306/func,select/id,15/
Pozdrowienia
Robert Czarnecki
Awatar użytkownika
rczarnec
Posty: 283
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Odp: Kurs Alibre Design

Post autor: rczarnec »

Wszystkich zainteresowanych dalszym ciągiem "kursu" przepraszam za dwu-trzydniowe opóźnienie. Otrzymałem informacje, z których wynika, że korzystacie z polskiego interfejsu programu. Nie wiem jak to się stało, ale nie zauważyłem w trakcie instalacji programu tej możliwości. Ponieważ tłumaczenia polskiego interfejsu nie są według niektórych z Was jednoznaczne, dajcie mi chwilę na dostosowanie "kursu" do polskiej wersji programu. Kolejna część już wkrótce.

Dla tych osób, które wyszły poza zakres "kursu": chyba da się wymodelować kadłub za pomocą funkcji Loft.
Pozdrowienia
Robert Czarnecki
Awatar użytkownika
rczarnec
Posty: 283
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Kurs Alibre Design cd

Post autor: rczarnec »

Osoby, które odrobiły pracę domową z poprzedniej lekcji zapraszam do pobrania drugiej części "kursu":

http://koga.net.pl/component/option,com_remository/Itemid,306/func,select/id,15/

W razie problemów służę pomocą...
Pozdrowienia
Robert Czarnecki
Awatar użytkownika
mirek
Posty: 1879
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Odp:Kurs Alibre Design cd

Post autor: mirek »

Robert wielkie dzięki za ten kursik !!!
Chyba się czegoś nauczę i masz u mnie oklask za ten kurs
Pozdrawiam Mirek Rybus
Awatar użytkownika
rczarnec
Posty: 283
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Odp:Kurs Alibre Design cd

Post autor: rczarnec »

Tak sobie rysuję tę windę i myślę: pewną cechą modelowania bryłowego w Alibre jest to, że wszystkie rysowane przez nas obiekty tworzące daną część łączone są w jedną bryłę. W związku z tym "znika" w projekcie np. oś wału windy. Przyjąłem taką drogę aby pokazać różne funkcje programu pozwalające tworzyć naprawdę skompikowane kształty i uniknąć na razie składania większego projektu z wielu części (pamiętajmy o ograniczeniu wersji Xpress pozwalającym dodać jedynie 10 części).
Co prawda windę rozrysujemy do końca w trzeciej części kursu (wraz z rysunkiem technicznym projektu, ale myślę że pociągnę go dalej:
- już rozrysowaną windę podzielimy na kilka części: wał z osią i dwoma kołami zębatymi (1), zakończenia wału (2), podstawy wału (2), korba napędowa z kołem zębatym (1), obejmy korby z nitami (2), "słupek" blokady (1), blokada wału z osią (1) - razem równo dziesięć części;
- rozdzieloną na części windę ponownie złożymy, ale w module Złożenie / Assembly, co pozwoli na zachowanie ruchomości niektórych części i sprawdzenie przestrzennych zależności pomiędzy nimi;
- przygotujemy widok rozstrzelony / exploded view (tak wiem, tłumaczenie jest do bani, ale tak jest w polskojęzycznej wersji programu), tzn. złożone części rozsuniemy tak, aby pokazać zależności pomiędzy nimi.

Trzecia część mam nadzieję ukaże się do końca tygodnia, na pozostałe kroki potrzebuję trochę więcej czasu.
Pozdrowienia
Robert Czarnecki
vegelus
Posty: 476
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Odp:Kurs Alibre Design cd

Post autor: vegelus »

Kurs rewelacja :)
Jeszcze się nie bawiłem tym programikiem ale może niedługo się za niego wezmę.
Mam prośbę o następną część kursu. Chodzi mi o projektowanie kadłuba statku. Wiem, że jest freeship ale chyba on bardziej nadaje się do wyrysowania wręg i wodnic. Mi potrzebny jest program do stworzenia szkieletu oraz nadbudówki :)
Awatar użytkownika
Zbyszek
Posty: 968
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Odp:Kurs Alibre Design cd

Post autor: Zbyszek »

Poniżej przedstawiam odrobioną ostatnią lekcję.


Obrazek
Pozdrawiam!!!
ODPOWIEDZ