Alibre Design Xpress i moje boje z K&M

W tym miejscu potykamy się o projektowanie modeli żaglowców - i te na kartce i te tworzone komputerowo
Awatar użytkownika
Zbyszek
Posty: 968
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Odp:Alibre Design Xpress i moje boje z K&M

Post autor: Zbyszek »

Robert to proszę o podstawowy kurs pracy w tym programie. Ściągnąłem go tylko trochę kiepsko mi z nim idzie.
Pozdrawiam!!!
Awatar użytkownika
mirek
Posty: 1879
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Odp:Alibre Design Xpress i moje boje z K&M

Post autor: mirek »

zbyszek napisał:
Robert to proszę o podstawowy kurs pracy w tym programie. Ściągnąłem go tylko trochę kiepsko mi z nim idzie.


Już kiedyś prosiłem o taki kurs rysowania !!
Napewno wielu z nasz chętnie by z takiego kursu skorzystało, wielu z nas nie ma co tu ukrywać nie zna języka angielskiego co jest wielką przeszkodą
Jak dla mnie to powinno być taK KROK PO KROKU od narysowania lini prostej idt.
Doskonale zdaje sobie sprawę , ze nie macie czasu ale niech koledzy bardziej obyci z informatyką i programami graficznymi wezma to sobie mocno do serca .
Myśle , że pod tą prośbą i apelem podpisało by sie bardzo wielu kolegów , a moze sie mylę
Pozdrawiam Mirek Rybus
Awatar użytkownika
rczarnec
Posty: 283
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Odp:Alibre Design Xpress i moje boje z K&M

Post autor: rczarnec »

Dobra, przygotuję coś takiego, pokazując krok po kroku modelowanie jednego z elementów wyposażenia pokładu K&M. Dajcie mi kilka dni.
Pozdrowienia
Robert Czarnecki
Awatar użytkownika
KID
Posty: 246
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Odp:Alibre Design Xpress i moje boje z K&M

Post autor: KID »

Muszę się przyznać, że jestem pod wrażeniem rysunków Kolegi, tak więc jeszcze po staremu: oklask.
Też spróbuję powalczyć z tym programem, może stary łeb jeszcze coś wchłonie.
I tu mam dobrą wiadomość: jest polska strona tego programu http://www.alibre.pl/index.php?option=com_frontpage&Itemid=1&lang=
gdzie po pierwsze są smouczki do pobrania w języku polskim, a po drugie można się umówić na godzinny, interakcyjny kurs "on line" na żywo.
Pozdrawiam,

Krzysztof Duvnjak

Awatar użytkownika
maciejza
Posty: 512
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Odp:Alibre Design Xpress i moje boje z K&M

Post autor: maciejza »

hmm ,a moze czujesz na siłach Robert aby pociągnąc "wirtualny kurs K&M" krok po kroku ale w 3D ?
Awatar użytkownika
golasz
Posty: 154
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Odp:Alibre Design Xpress i moje boje z K&M

Post autor: golasz »

Witam!

Robert, zacząłem wczoraj zabawe z programem, sciągnełem równiez wczoraj samouczki, m.in. te które pokazał KID. I..... mam problem. W miejscu rysowania mam tylko szare tło, i nie mam możliwości rysowania, póżniej ustwaiłem parametry na takie jak są w samouczku i nadal nie wiem czemu mi sie ten ekran do rysowania nie pojawia. Aha, w samouczku jest jak zrobić jakiś tam przedmiot i da radę również za pomoca programu utworzyc gotowy rysunek jak to powinno wygladać, lecz gdy otwieram tego "gotowca" cały czas mam ten sam problem, szare tło, tylko po lewej otwarte drzewo projektu :(, moze jakiś pomysł lub rada ? Z góry dziękuje.


Pozdrawiam
[url=mailto:golasz4@wp.pl]golasz4@wp.pl[/url]
Awatar użytkownika
KID
Posty: 246
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Odp:Alibre Design Xpress i moje boje z K&M

Post autor: KID »

A dostałeś już mailem hasło? No i jeszcze problem wymagań systemowych.
Pozdrawiam,

Krzysztof Duvnjak

Awatar użytkownika
Zbyszek
Posty: 968
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Odp:Alibre Design Xpress i moje boje z K&M

Post autor: Zbyszek »

POd 2000 chodzi bez problemu, odpala się bez hasła jeśli chcesz pracować w wersji Xpress jeśli innej trzeba zarejestrować ale też tylko na 30 dni.
Pozdrawiam!!!
pem
Posty: 3
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Odp:Alibre Design Xpress i moje boje z K&M

Post autor: pem »

Witam,

Do golasz: Szare tło w Alibre Xpress - występuje wtedy, gdy nie ma się zaktualizowanych sterowników do karty graficznej. Jest to program graficzny i wymaga świeżych sterowniów które obsłużą directX 9.0c.

Pozdrawiam
Przemek
Awatar użytkownika
rczarnec
Posty: 283
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Odp:Alibre Design Xpress i moje boje z K&M

Post autor: rczarnec »

maciejza napisał:
hmm ,a moze czujesz na siłach Robert aby pociągnąc "wirtualny kurs K&M" krok po kroku ale w 3D ?


Myślałem o tym. Proponuję tak: w tej chwili kończę "rysowanie" windy kotwicznej. Jak się z tym uporam, to podzielę to na etapy i co 2-3 dni wstawię jako post na forum. Niestety wersją darmową będzie niezwykle trudno wymodelować kadłub na podstawie przekrojów (wręg), ale popróbuję i dam znać. Jednak obecnie "ćwiczę" na elementach pokładu K&M.

Co do problemów z rysowaniem: aby móc coś narysować, trzeba najpierw wybrać z listy po lewej stronie albo bezpośrednio na ekranie płaszczyznę, na której ma się pojawić obiekt (domyślnie XY). Następnie w panelu po stronie prawej należy włączyć tryb "Sketch 2D" (pierwsza ikona od góry) a następnie ikonę z plusem (druga od góry). Jeśli chcemy zmodyfikować już istniejący element, to po wybraniu wskaźnika (ikona ze strzałką w górnym panelu) prawym klawiszem myszy klikamy w obiekt na rysunku lub w liście elementów (lewa strona ekranu) i z menu kontekstowego wybieramy Edit. Jeśli opcja Edit jest niedostępna, to po wybraniu wskaźnika należy kliknąć gdziekolwiek w pusty obszar rysowania (uwaga - można "niechcący" kliknąć inną niż interesująca nas płaszczyzna) i dopiero wtedy w liście elementów prawym klawiszem myszy uruchomić edycję. Jeśli włączymy tryb "Sketch 2D" na płaszczyźnie z już istniejącym elementem bez wchodzenia w tryb jego edycji, to Alibre potraktuje nasze poczynania jako dodanie nowego elementu.
Kolejna ważna uwaga: jeśli dokonamy edycji wcześniej utworzonego elementu (takiego, po którym pojawiły się w projekcie inne), to menadżer projektu wyłączy te, które powstały później. Na liście elementów widnieje pozioma kreska zakończona "odwróconymi" strzałkami (coś takiego >----< ). Odziela ona elementy widoczne od niewidocznych. Wystarczy przeciągnąć ją myszą na koniec listy i wszystkie elementy pojawią się na rysunku ponownie z uwzględnieniem dokonanych przez nas zmian.

I jeszcze jedna informacja.
Projekt przygotowuje się w dwóch trybach: projektowania części (Part) i montażu części (Assembly). Ponieważ wersja Xpress ma ograniczenie liczby części projektu do 10 (chyba), to staram się, aby cały projekt wykonać jako jedną część. Chyba że zależy mi na zachowaniu ruchomości pewnych detali. I tak w projekcie koła sterowego są trzy części: 1. koło sterowe, oś i wał z ogranicznikami; 2. podstawa przednia i 3. podstawa tylna. Dzięki odpowiedniemu dopasowaniu zależności pomiędzy powierzchniami elementów podstawy pozostają nieruchome, podczas gdy kołem można swobonie obracać wywołując jednocześnie obrót osi i wału. Jest to przydatne przy projektowaniu maszyn, bo pozwala sprawdzić przestrzenną zależność ruchomych elementów. Dla naszych celów nie ma to większego znaczenia, dlatego robię wszystko jako jedną część, ale składającą się z wielu rysunków (sketches).
Pozdrowienia
Robert Czarnecki
ODPOWIEDZ