Koga to strona miłośników modelarstwa szkutniczego. Znajdziesz tu wszystko, co jest Ci potrzebne do zbudowania modelu od podstaw. Pochwal się swoją pracą, zapytaj o opinię naszą społeczność, wymień się doświadczeniami. Jak znajdziesz chwilę - spotkaj się z nami w realu albo na shoutboxie. Serdecznie zapraszamy.

Projekt Meerman

W tym miejscu potykamy się o projektowanie modeli żaglowców - i te na kartce i te tworzone komputerowo

Projekt Meerman

Postprzez columbus » 09 Kwi 2019, 23:31

Postanowiłem opracować plany Wodnika i, jak zdrowie pozwoli, wykonać model w skali 1:50. Jestem zmuszony do przepracowania znanych planów z wielu powodów. Przede wszystkim Plany Modelarskie, które są w zasadzie jedynymi planami (będącymi rozwinięciem rysunków p. Boczara), nie nadają się do precyzyjnej pracy nad modelem. Są opracowane nieprawdopodobnie niechlujnie pod względem geometrycznym. Dlatego rozpocząłem mozolną pracę opracowania kadłuba w grafice wektorowej. W przerwach od tej nudnawej pracy zająłem się ustaleniem uzbrojenia okrętu. Obserwując modele już wykonane rzuca się w oczy zupełny brak dbałości o odtworzenie artylerii. Oczywiście same działa wykonywane w skali 1:50... 1:100 są niewielkie ale i przy małych wymiarach można rozróżnić działa brązowe od żeliwnych i choćby długości luf. Tym bardziej warto to zrobić, bo artyleria Wodnika była prawdziwą zbieraniną najróżniejszych dział i jakakolwiek unifikacja jest nie na miejscu.
Kluczem do ustalenia szczegółów jest Inwentarz Wismarski. Można dzięki niemu ustalić z bardzo dużą wiarygodnością typy i ilość dział na Wodniku. Zacznijmy od dział brązowych. Inwentarz wymienia:
1. dwa działa 6 funtowe z inicjałami IRS i herbem Wazów (snopkiem)
2. dwa działa 3 funtowe z inicjałami IRS i herbem Wazów (snopkiem)
3. dwa działa 1,5 funtowe nieopisane.
Ad.1, 2.
W ostatecznym wykonaniu szczegółowych rysunków pomocne było opracowanie p. Gurgula na temat dział wydobytych z wraku Solena. Ustaliłem, że będą to 3/4 szlangi i 1/2 szlangi.
Ad.3.
Wg mnie, raczej na pewno były to falkonety lawetowe. Zdecydowałem się na wzór polsko-litewski.
Przejdźmy do dział żeliwnych. Inwentarz wymienia:
1. jedno działo 7 funtowe
2. siedem dział 6 funtowych
3. trzy działa 5 funtowe angielskie
4. trzy działa na kule kamienne
Ad.1.
Trudno mi nazwać to działo. Z jednej strony to lekka bastarda a z drugiej ciężki saker. Rysując je, wzorowałem się na dziale holenderskim wydobytym z wraku u wybrzeży Australii.
Ad.2.
Tu wybrałem działo szwedzkie, idąc za rysunkiem p. Gurgula.
Ad.3.
To typowe angielskie sakery.
Ad.4.
Raczej na pewno były to działka relingowe, foglerze. Wzorowałem się na działku wydobytym z Mary Rose. Wydawałoby się, że jest trochę za stare ale znalazłem działko francuskie z końca XVII wieku o niemal bliźniaczym wyglądzie.
Ostateczny efekt pracy przedstawia załączony rysunek. Załączam też ostateczny spis rodzajów i ilości dział, które umieszczę w modelu. Proszę zwrócić uwagę, że w dwóch przypadkach byłem zmuszony skorygować ilość dział (dla parzystości). W końcu Inwentarz powstał sporo lat po Bitwie Oliwskiej i jakieś pojedyncze działa mogły zaginąć lub ulec zniszczeniu.
Muszę też dodać, że dzięki pomocy p. Gerlacha uniknąłem manowców...
Reasumując wątek dział, przyznacie Koledzy, że ich ogromna różnorodność zasługuje na uwzględnienie tego faktu przy budowie modelu. Ciąg dalszy nastąpi.
Pozdrawiam.
Załączniki
spis dział.jpg
Wodnik działa pomniejszony.jpg
Awatar użytkownika
columbus
 
Posty: 55
Rejestracja: 23 Sie 2012, 15:42
Miejscowość: Bydgoszcz

 

Re: Projekt Meerman

Postprzez krzysztof » 10 Kwi 2019, 16:02

Kibicuję Twoim poczynaniom. Jakby co to poszukam Boczara, gdzieś po przeprowadzce się zawieruszył. Może twoje plany zaciągną mnie z powrotem do małych drewienek
pozdrawiam Krzysztof

krzysztof.t.wasilewski@wp.pl
Awatar użytkownika
krzysztof
 
Posty: 1078
Rejestracja: 04 Gru 2010, 22:55
Miejscowość: Gdańsk

 

Re: Projekt Meerman

Postprzez Mirek77 » 10 Kwi 2019, 21:31

Początek bardzo obiecujący. Plany Wodnika jak wiadomo zerżnięte z planów Rotter Lowe, okrętu zbudowanego jakieś 30 lat wcześniej. Niby niewiele, ale jednak. Trudno powiedzieć czy Wodnik tak wyglądał. Moim zdaniem nie. Trzymam kciuki za projekt. Będę śledził postępy.
Awatar użytkownika
Mirek77
 
Posty: 824
Rejestracja: 04 Gru 2010, 22:56
Miejscowość: Warszawa

 

Re: Projekt Meerman

Postprzez columbus » 10 Kwi 2019, 22:14

No właśnie, trafił Kolega w sedno. Nie rozumiem dlaczego wzorowano się na Roter Lowe. Przecież to efekt myśli holenderskiej. A przecież budowniczym Wodnika był emigrant szkocki Murrey! Sądzę, a nawet jestem pewien, że bliższa mu była angielska filozofia budowy galeonu. Niesie to ze sobą mnóstwo konsekwencji. Dlatego rysowanie kadłuba idzie mi niezwykle wolno bo oprócz "prostowania" niedokładności, staram się uwzględnić poprawki stylistyczne. Proszę o cierpliwość...
Awatar użytkownika
columbus
 
Posty: 55
Rejestracja: 23 Sie 2012, 15:42
Miejscowość: Bydgoszcz

 

Re: Projekt Meerman

Postprzez columbus » 06 Maj 2019, 19:35

Ponieważ praca nad przekrojami jest czasochłonna i monotonna, postanowiłem opracować sobie, w ramach relaksu, godło na tylną ścianę kasztelu rufowego. Godło umieściłem na tle obowiązującej wtedy flagi czerwono- biało- czerwonej. Godło zawiera tarczę z herbami, okoloną łańcuchem Orderu Złotego Runa. Całość zwieńczona koroną z jabłkiem (tzw. szwedzką - prywatną koroną Zygmunta). Źródłem inspiracji dla narysowania tarczy i korony była dla mnie piękna płaskorzeźba z wawelskiego sarkofagu Zygmunta III. Jeśli chodzi o Order, to bez trudu można znaleźć mnóstwo zdjęć w sieci.
Na początku z wielkim zapałem zacząłem rysować, uwzględniając wiele szczegółów. Okazało się to błędem, ponieważ po pomniejszeniu obrazka do właściwej skali te szczegóły zupełnie zamazały ogólny obraz. Dlatego świadomie uprościłem rysunek i dzięki temu nawet w dużym pomniejszeniu jest w miarę czytelny.
Wracam teraz do rysowania kadłuba. Widać już światełko w tunelu ale chcę na końcu zweryfikować jego linię w Rino.
Pozdrawiam.
Załączniki
godło.jpg
godło.jpg (169.25 KiB) Obejrzany 2612 razy
Ostatnio edytowany przez columbus, 06 Maj 2019, 21:23, edytowano w sumie 1 raz
Awatar użytkownika
columbus
 
Posty: 55
Rejestracja: 23 Sie 2012, 15:42
Miejscowość: Bydgoszcz

 

Re: Projekt Meerman

Postprzez Mirek77 » 06 Maj 2019, 21:17

Cześć. Jeśli mogę coś zaproponować, to ja na rufę bym wrzucił jednak jakiegoś ładnego Wodnika. Na dziobek klasycznego lwa. Herby niech będą na flagach. To tak z mojego skromnego doświadczenia. Oczywiście to Twoj projekt i możesz zrobić jak zechcesz.
Awatar użytkownika
Mirek77
 
Posty: 824
Rejestracja: 04 Gru 2010, 22:56
Miejscowość: Warszawa

 

Re: Projekt Meerman

Postprzez columbus » 06 Maj 2019, 21:36

Tradycja zdobienia jest jednak inna. Do nazwy okrętu niemal zawsze nawiązuje rzeźba galionowa. Planuję tam rzeźbę Proteusza. Widziałem modele Wodnika z rzeźbami greckiego boga deszczu i urodzaju (też nazywanego wodnikiem) z dzbanem. Ale pasuje on do okrętu jak piernik do wiatraka (modlić się o deszcz na morzu to niezła ironia...).
Oczywiście co do umieszczenia godła na rufie to się nie upieram. Po prostu wydało mi się, że miejsce jest właściwe. Ale nie chcę się wymądrzać. Może ktoś ma wiarygodne dane historyczne co do treści umieszczanych wtedy na rufie.
Podmieniłem obrazek z godłem, bo przez pomyłkę wrzuciłem jakiś brudnopis, za co przepraszam.
Awatar użytkownika
columbus
 
Posty: 55
Rejestracja: 23 Sie 2012, 15:42
Miejscowość: Bydgoszcz

 

Re: Projekt Meerman

Postprzez gdas » 06 Maj 2019, 21:39

Witaj
Skontaktuj sie z Krzysztofem Gerlachem który jest i odpowiada na Forum Okrętów Wojennych , tam tez jest dział o żaglowcach , przedstaw problem , na pewno pomorze
Awatar użytkownika
gdas
 
Posty: 80
Rejestracja: 04 Gru 2010, 22:56
Miejscowość: Wejherowo

 

Re: Projekt Meerman

Postprzez Mirek77 » 06 Maj 2019, 21:47

Hmm można o tym dyskutować. Holendrzy na przykład zawsze dawali lewka na dziób a na rufę to co sugeruje nazwa okrętu. Przykłady: Batavia czy Prins Willem. U brytyjczyków bywało różnie, ale bardzo często też był to lew. Hiszpanie też najczęściej lew.
Awatar użytkownika
Mirek77
 
Posty: 824
Rejestracja: 04 Gru 2010, 22:56
Miejscowość: Warszawa

 

Re: Projekt Meerman

Postprzez columbus » 07 Maj 2019, 00:32

Twoje argumenty, konsultacja z Panem G. jak i przejrzenie kilku książek definitywnie przekonało mnie, że na rufie będzie obraz wodnika (Proteusza) a na galionie lew. Tak więc godło ostatecznie wyląduje tylko na fladze.
Dziękuję za sugestie i pozdrawiam.
Awatar użytkownika
columbus
 
Posty: 55
Rejestracja: 23 Sie 2012, 15:42
Miejscowość: Bydgoszcz

 

Następna

Wróć do Projektowanie

Użytkownicy On-line

4 użytkowników i 357 gości online