Kołyska - szalupa

W tym miejscu potykamy się o projektowanie modeli żaglowców - i te na kartce i te tworzone komputerowo
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
JHJT
Posty: 0
Rejestracja: 31 paź 2012, 15:07

Kołyska - szalupa

Post autor: JHJT »

Witam wszystkich po sporej nieobecności.

Przede mną cel wykonania kołyski w kształcie krótkiej, krępej szalupy. Czy ktoś z kolegów spotkał się z liniami teoretycznymi dla kadłuba zbliżonego kształtem do zdjęć w poście?

Próbowałem samodzielnie rysować linie teoretyczne kadłuba, jednak spodziewam się zwichrowań itp.

Chciałbym wykonać coś podobnego, zależy mi na stewach i opływowym kształcie?
Kwestie przerysowania w AutoCad krzywych teoretycznych kadłuba, doskalowania itp nie stanowią dla mnie problemu.

1.jpg
1.jpg (39.29 KiB) Przejrzano 7318 razy

2.jpg
2.jpg (66.68 KiB) Przejrzano 7318 razy

4.jpg

5.jpg
5.jpg (41.83 KiB) Przejrzano 7318 razy


Pozdrawiam serdecznie
Jan
Ostatnio zmieniony 03 wrz 2017, 19:24 przez JHJT, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
JHJT
Posty: 0
Rejestracja: 31 paź 2012, 15:07

Re: Kołyska - szalupa - prośba o pomoc

Post autor: JHJT »

Dodam jeszcze że proporcje długość do szerokości max to około 2:1
Awatar użytkownika
oksal
Posty: 1879
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Re: Kołyska - szalupa - prośba o pomoc

Post autor: oksal »

Wygląd na "bączka" Daj mi na PW, Twój adres skrzynki to Ci podeślę linie szalupy Endevoura, konkretnie yawl'a
Awatar użytkownika
TomekA
Posty: 386
Rejestracja: 03 paź 2011, 04:04

Re: Kołyska - szalupa - prośba o pomoc

Post autor: TomekA »

Superciekawa koncepcja!
Polecam najpierw wyrysowanie sobie na papierze w skali 1:1 dlugiej osi kadluba, tj. od dziobu do rufy i nastepnie na niej - swego rodzaju kregoslupie, wyrysowac biegnace prostopadle don wszystkie wregi, od tej najszerszej w "srodokreciu" do stopniowo sie zwezajacych ku "dziobie" i "rufie" onej kolyski. Nie zapomnij tez uwzglednic gabaryty, tj. tak dlugosc jak i szerokosc "ladunku" owej kolyski, ktora nie bedzie niczym innym, jak modelem drewnianym jednostki plywajacej w uproszczonej nieco konwencji plank-on-frame (planka-na-wredze).
Na koncu wyrysuj sobie wszystkie wodnice, dzieki ktorym zapobiegniesz tym brzydkim "zagieciom" kadluba czy 'krowim zebrom', ktorych sie boisz i wyznaczysz sobie poszczegolne skosy dla kazdej z wreg.

Swego czasu napisalem pewien artykul o czytaniu i rozumieniu planow jednostek drewnianych i ich linii teoretycznych, przydatnych do budowy szczegolowego modelu. Chcialem toto zamiescic na Kodze dla poczatkujacych modelarzy, ale z braku ogolnego zainteresowania i odzewu tutaj, ta idea umarla smiercia naturalna...
Jesli chcesz, to moglbym Ci ow artykul podeslac na adres prywatny - to jest plik typu PDF i wielkosci 1,15 MB. Daj znac.
Awatar użytkownika
TomekA
Posty: 386
Rejestracja: 03 paź 2011, 04:04

Re: Kołyska - szalupa - prośba o pomoc

Post autor: TomekA »

TomekA pisze:Superciekawa koncepcja!
Polecam najpierw wyrysowanie sobie na papierze w skali 1:1 dlugiej osi kadluba, tj. od dziobu do rufy i nastepnie na niej - swego rodzaju kregoslupie, wyrysowac biegnace prostopadle don wszystkie wregi, od tej najszerszej w "srodokreciu" do stopniowo sie zwezajacych ku "dziobie" i "rufie" onej kolyski. Nie zapomnij tez uwzglednic gabaryty, tj. tak dlugosc jak i szerokosc "ladunku" owej kolyski, ktora nie bedzie niczym innym, jak modelem drewnianym jednostki plywajacej w uproszczonej nieco konwencji plank-on-frame (planka-na-wredze).
Na koncu wyrysuj sobie wszystkie wodnice, dzieki ktorym zapobiegniesz tym brzydkim "zagieciom" kadluba czy 'krowim zebrom', ktorych sie boisz i wyznaczysz sobie poszczegolne skosy dla kazdej z wreg.

Swego czasu napisalem pewien artykul o czytaniu i rozumieniu planow jednostek drewnianych i ich linii teoretycznych, przydatnych do budowy szczegolowego modelu. Chcialem toto zamiescic na Kodze dla poczatkujacych modelarzy, ale z braku ogolnego zainteresowania i odzewu tutaj, ta idea umarla smiercia naturalna...
Jesli chcesz, to moglbym Ci ow artykul podeslac na adres prywatny - to jest plik typu PDF i wielkosci 1,15 MB. Daj znac.


Artykulik wyslalem na podany przez Ciebie adres prywatny.
Awatar użytkownika
Mumin
Posty: 1
Rejestracja: 11 maja 2015, 12:56

Re: Kołyska - szalupa - prośba o pomoc

Post autor: Mumin »

Rzuć okiem na specjalizowanego CADa do tych rzeczy: DELFTship. Do użytku edukacyjnego/hobbystycznego jest za darmo. Są też różne samouczki w sieci.
Awatar użytkownika
JHJT
Posty: 0
Rejestracja: 31 paź 2012, 15:07

Re: Kołyska - szalupa

Post autor: JHJT »

Oksal - dzięki za pomoc z planami.
Tomek - dzięki za pomocny artykuł.

Tymczasem zacząłem pracę nad "steam-box-bend" bo trochę gięcia w większej skali mnie czeka, a poszycie 10mm

Steam1.jpg
Steam1.jpg (40.38 KiB) Przejrzano 6821 razy

Steam 2.jpg
Steam 2.jpg (38.43 KiB) Przejrzano 6821 razy


Oksal, czy możesz powiedzieć jak jaka była faktyczna długość tej szalupy Endevoura (yawl) i co ile były wręgi (nie ma tego w liniach teoretycznych).

Pozdrawiam.
JT
wakor
Posty: 1
Rejestracja: 18 gru 2022, 18:58
Lokalizacja: {"name":"","desc":"","lat":"","lng":""}
Kontakt:

Re: Kołyska - szalupa

Post autor: wakor »

przepięknie to wygląda - naprawdę marzy mi się taki projekt ale daleko jeszcze do takich umiejętności
ODPOWIEDZ