Zapis w formacie hpgl

W tym miejscu potykamy się o projektowanie modeli żaglowców - i te na kartce i te tworzone komputerowo
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Tomsonikkk
Posty: 68
Rejestracja: 22 lip 2011, 21:03

Zapis w formacie hpgl

Post autor: Tomsonikkk »

Witam zacnych kolegów od pewnego czasu poszukuje darmowego programu który pozwolił by mi na wykonanie rysunku technicznego w 2D , dodatkowo miło by było jak by można było importować skany i obowiązkowo zapis w formacie hpgl . To że ze mnie żaden informatyk to nie będę pisać, ale nowe hobby wymusza poszerzenie zakresu umiejętności wykonywania rysunków pod cnc
Mam cichą nadzieje ze ktoś mądrzejszy pokieruje mnie na dobre sprawdzone tory :D
z pozdrowieniami Tomek
Awatar użytkownika
art2310
Posty: 22
Rejestracja: 27 lut 2012, 22:57

Re: Zapis w formacie hpgl

Post autor: art2310 »

Co do programu darmowego do 2D to Qcad albo LibreCad.Praktycznie to te same programy tylko inna nazwa.Co do formatu hpgl to nie wiem czy obsługuje.Dobry jest też T-Flex Cad ale wersja studencka ma ograniczenie w druku do formatu A4.Super programem do 3D i 2D jest Solid Works,prosty w obsłudze i praktycznie wszystko można w nim wymodelować i wyrysować ale z tego co wiem darmowych wersji chyba nie ma oficjalnie.Sam w domu używam do prostych rzeczy Libre Cad a jak coś trudniejszego to po cichu w pracy Solid Works.Do samego modelowania 3D dobry jest Blender darmowy ale rysunku raczej w nim nie stworzysz. :D
Awatar użytkownika
Borek
Posty: 379
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56
Lokalizacja: {"name":"Polska Wroc\u0142aw","desc":"","lat":"","lng":""}

Re: Zapis w formacie hpgl

Post autor: Borek »

Autoca LT, Civil 3D, Mechanical Cad, Electrical Cad, Architecture - każdy w wersji pl i eng polecam wersje od 2009. Każdą wersję można testować po miesiąc za darmo, najnowsze to wersje 2015, więc jest na czym pracować darmowo przez spory okres czasu. Jak się skończą autocady masz ZWCad - też można testować po miesiacu za darmo. Całkowicie darmowy jest BricksCad ale tylko w wersji eng. Na każdym z tych programów pracowałem i pracuję, więc jak najbardziej polecam. Jeżeli nie pracowałeś nigdy w środowisku CAD to polecam oczywiście wersję PL, choś w użytkowaniu wygodniejsza ( przynajmniej dla mnie ) jest wersja angielska.
Pozdrawiam serdecznie Piotr
sina2
Posty: 63
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Re: Zapis w formacie hpgl

Post autor: sina2 »

nie wiem czy obsługuje ten format, ale do 2D to jest darmowe jak dobrze pamiętam
http://www.3ds.com/products-services/dr ... /overview/
Awatar użytkownika
rczarnec
Posty: 283
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Re: Zapis w formacie hpgl

Post autor: rczarnec »

Sketchup (https://sites.google.com/site/sketchupsage/resources) i eksporter wektorowy pstoedit (http://www.pstoedit.com/). Sam nie próbowałem, ale może warto...
Pozdrowienia
Robert Czarnecki
Awatar użytkownika
jerry_bee
Posty: 922
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Re: Zapis w formacie hpgl

Post autor: jerry_bee »

wystarczy zainstalować drukarkę hpgl, drukuje się wtedy do standardowego pliku wydruku *.plt. taki plik to zwykły tekstowy plik z opisem elementów do druku, można to importować do Corela i wielu innych. standardowo format obsługiwany jest przez Bentleya (Microstation i Powerdraft). Powerdraft jest darmowy do zastosowań akademickich.
same drivery drukarki kiedyś dostępne były na stronie HP, jak zresztą nazwa wskazuje ;)
--------------------------
pozdrawiam, jerry_bee
Awatar użytkownika
Tomsonikkk
Posty: 68
Rejestracja: 22 lip 2011, 21:03

Re: Zapis w formacie hpgl

Post autor: Tomsonikkk »

Dziękuje wszystkim za zainteresowanie podpowiedzi , Niestety po wstępnym zapoznaniem się z środowiskiem Cad mogę jako nowicjusz powiedzieć że jest lipa , i z pewnością trochę czasu upłynie zanim uda mi się coś właściwie wyrysować . Problem zapisu w formacie hpgl jest w dalszym ciągu nie rozwiązany bo żaden z podanych programów nie obsługuje tego formatu ;)
Z pozdrowieniami Tomek
Awatar użytkownika
Czarny_Joe
Posty: 2
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Re: Zapis w formacie hpgl

Post autor: Czarny_Joe »

Witam
Problem zapisu w formacie hpgl jest w dalszym ciągu nie rozwiązany bo żaden z podanych programów nie obsługuje tego formatu

Trochę rozwiązanie na około, ale w środowisko CAD można chyba zapisać do *.dxf, a później otworzyć np. w darmowym wektorowym http://www.inkscape.org/en/ i tam już możliwość zapisania do HPGL istnieje.
Pozdrawiam
ODPOWIEDZ