Duguay-Trouin

W tym miejscu potykamy się o projektowanie modeli żaglowców - i te na kartce i te tworzone komputerowo
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Rado
Posty: 322
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Duguay-Trouin

Post autor: Rado »

Nie wiem czy ktoś z kolegów chciałby się dołączyć- próbuję wyciągnąć plany tej jednostki z NMM. Pewnie nie będą "do publikacji" ale chciałbym spróbować przymierzyć się do kolejnego modelarskiego (drewnianego, nie cyfrowego) projektu. Oczywiście jeśli ktoś ma jakieś materiały związane z tym okrętem- będę zobowiązany.

Career
Built Rochefort, 1789
Fate Scuttled, 1949

Displacement: 1,896 tonnes
Length: 55.3m
Width: 14.9m
Beam: 6.7m
Draught:
Class: 3rd rate
Speed:
Complement: 670
Armament: 80 guns:

* 30 × 32pdr
* 12 × 32pdr carronade
* 30 × 18pdr
* 2 × 12pdr

EDIT- materiały które znalazłem do tej pory (okręt walczył pod Trafalgarem, zdążył zagrać w jednym filmie a zatopiono go w 1949 bo uznano że przywrócenie do stanu pierwotnego byłoby zbyt kosztowne, mimo tego że miał więcej oryginalnego dębu niż Victory) wrzuciłem do albumu google:
http://picasaweb.google.pl/RKurczewski/ ... directlink
http://erka.ovh.org/
Awatar użytkownika
Paliwiak1
Posty: 243
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

O:HMS Implacable (ex Duguay-Trouin)

Post autor: Paliwiak1 »

Rado bardzo piękna jednostka aż serce sie kraja że ktoś mógł taki piękny okręt posłać na dno.:(

Ja jedynie jak narazie znalazłem książke w której wspominają otej jednostce zobacz sam
http://74.125.77.132/search?q=cache:Gl4XQgeZ-0YJ:www.myhobbystore.com/4394/Book-The-Anatomy-Of-Nelson-s-Ships.html+HMS+Implacable+ship+plans&hl=pl&ct=clnk&cd=12
Z poważaniem Paliwiak
Awatar użytkownika
Paliwiak1
Posty: 243
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

O:HMS Implacable (ex Duguay-Trouin)

Post autor: Paliwiak1 »

znalazłem jeszcze coś takiego.

Obrazek
HMS Lion and HMS Implacable, c.1896.

The Lion and Implacable belong to the Devonport training establishment for the conversion of naval recruits into bluejackets. They lie moored together in the Hamoze off Torpoint, half way between the entrance to the waterway and Saltash Bridge, stern to stern and connected by light gangways which make the whole one big floating establishment. The Lion is the ship shown here, with all her masts and spars, which have been left in her for use in drill aloft. She belongs to the later era of wooden ships, having been built in the 1840s, when our naval architects of the old school had reached their best efforts with the result that few finer men-of-war were ever afloat than the majestic vessel which bears the essentially British name of Lion. She has filled her present role as a boy's training ship for a quarter of a century since 1871, when she was added to the establishment in the Hamoze, then carried on in the Implacable. Of the Lion's mate, the Implacable, there is yet more to tell. She is a vessel with a history of her own, being, as a fact, the only existing man-of-war, except the Victory, that fought at Trafalgar. She was originally a French ship, known as the Duguay Trouin, launched at Rochefort in 1800. After various adventures, including several running fights with various British men-of-war at sea, in which the Duguay-Trouin escaped capture, she joined the French fleet before Trafalgar, and took part in the great battle. She was one of the few French ships that escaped after it, only, however, to be taken a few days after the battle by a British squadron. Renamed the Implacable, and added to the British fleet, she did good service for many years, among other things capturing a Russian man-of-war, the Sewolod, in 1808, down to some time after Queen Victoria came to the throne. The Implacable has been a training ship since 1855.



a tu jest element zdemontowany z jednostki i sprzedany.
http://www.bonhams.com/cgi-bin/public.sh/pubweb/publicSite.r?sContinent=EUR&screen=lotdetails&iSaleItemNo=2451916&iSaleNo=11704&sServer=http://images1.bonhams.com/&sPath=2005-01/31/4049466-33-1.JPG
Z poważaniem Paliwiak
Awatar użytkownika
Tomek Aleksinski
Posty: 410
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

O:HMS Implacable (ex Duguay-Trouin)

Post autor: Tomek Aleksinski »

Paliwiak1 napisał:
Rado bardzo piękna jednostka aż serce sie kraja że ktoś mógł taki piękny okręt posłać na dno.:(

Ja jedynie jak narazie znalazłem książke w której wspominają otej jednostce zobacz sam
http://74.125.77.132/search?q=cache:Gl4XQgeZ-0YJ:www.myhobbystore.com/4394/Book-The-Anatomy-Of-Nelson-s-Ships.html+HMS+Implacable+ship+plans&hl=pl&ct=clnk&cd=12



Paliwiak, ta ksiazka o ktorej wspominasz, mimo nieco mylacego tytulu, koncentruje sie na HMS Victory i budowie przez N. Longridge'a jego slynnego modelu, ktory dzis mozna podziwiac w londynskim Science Museum. Nota bene, jest to jedna z trzech czy czterech najbardziej polecanych zrodel na temat modelowania HMS Victory.
Nie ma tam niczego konkretnego odnosnie HMS Implacable (ex. Duguay-Trouin).
Ja mam zeskanowana 34 stronicowa broszurke wydana przez NMM na temat dziejow D-T, poczawszy od jego zwodowania w stoczni Rochefort, poprzez udzial w slawetnej bitwie pod Trafalgarem, az do smutnego konca po II wojnie sw. Jest tam troche czarno/bialych zdjec i pare kolorowych tudziez jakies rysunki kadluba w tle, ale wg. tego nie da sie zbudowac modelu.
Nota bene, Anglicy kilkakrotnie probowali odrestaurowac ow podeszly wiekiem i zniszczony czasem kadlub, ale w sytuacji kryzysu finansowego w ktorym sie znalezli po II wojnie sw. mieli tylko wystarczajaco srodkow aby zajac sie jednym takim projektem. Decyzja byla niepodwazalna, choc trudna - HMS Victory, ze wzgledu na historyczne znaczenie dla W. Brytanii tego okretu. Jego rywal z pola bitwy trafalgarskiej musial odejsc na bok i zostac zatopiony minami w kanale La Manche. Dzis w NMM mozna tylko ogladac jego oryginalny taffarel (pawez) rufowy i dziobowego galiona.

Jesli interesujesz sie ta klasa francuskich zaglowcow liniowych, to goraco polecam czterotomowa biblie Jeana Boudriota pt. "Okret 74 dzialowy". Istnieja dwie wersje tej ksiazki - oryginalna w jez. francuskim, jak rowniez swietne tlumaczenie na angielski wg. Davida Roberts'a, powiedzialbym ze nawet lepsze od francuskiego oryginalu, bo David pododawal na marginesach swoje uwagi odnosnie nieco archaicznych terminow owczesnego francuskiego szkutnictwa, jako ze dzis w jez. angielskim czesto nie ma ich angielskich odpowiednikow, a wiec te uwagi sa szczegolnie cenne!

Jednostka, ktora opisuje w swych w/w ksiazkach pan Boudriot, mimo ze nie jest nia D-T, to jednak jest bardzo podobnego typu i z bardzo podobnej epoki. Projektantem obu byl ten sam slynny Jacques- Noel Sane. Ksiazkowy 74dzialowiec Boudriota jest jednostka hipotetyczna z wczesnych lat 1780tych, podczas gdy D-T jest odrobinke mlodszym okretem. Oba sa liniowcami trzeciej rangi, dwupokladowcami 74dzialowymi klasy Le Temeraire, oba zbudowane w stoczni w Rochefort.

Jezeli zamierzasz zajac sie budowa modelu wg. w/w monografii Boudriot'a, to ostrzegam, ze jest to projekt raczej monumentalny, wieloletni, tylko dla najbardziej zaawansowanych i doswiadczonych modelarzy z doskonale wyposazonym warsztatem i dostepem do odpowiednich materialow.

Niemniej, na podstawie kilkudziesieciu arkuszy wspanialych drobiazgowych planow w w/w ksiazkach, jak najbardziej daje sie zbudowac fantastyczny model tej jednostki!

Wiecej o tym tutaj:
http://www.modelarstwo.org.pl/forum/viewtopic.php?t=627&highlight=implacable
http://koga.net.pl/component/option,com_joomlaboard/Itemid,293/func,view/id,16322/catid,508/#msg16322
Awatar użytkownika
Rado
Posty: 322
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

O:HMS Implacable (ex Duguay-Trouin)

Post autor: Rado »

Paliwiak1- dzięki za pomoc.Zdjęcie jest już w galerii do której dałem link. Jeśli chodzi o detal to o ile widzę pochodzi z innego Implacable (lotniskowca z II wojny światowej) chociaż mogę się oczywiście mylić.

Tomek Aleksiński- NMM ma szczęściem usługę (odpłatną bo odpłatną ale zawsze) kopiowania planów ze swoich zbiorów. Mam nadzieję że dysponują ( zdziwiłbym się gdyby było inaczej) również JAKIMIŚ rysunkami tej jednostki. W tej chwili czekam na odpowiedź, zobaczymy co powiedzą i ile sobie zażyczą... jakby nie było- czy mógłbym uśmiechnąć się do Ciebie o skany broszurki którą masz ? Byłbym zobowiązany. Zdaję sobie sprawę że to nie wystarczy ale zawsze to jakiś materiał dodatkowy.
http://erka.ovh.org/
Awatar użytkownika
SZKUTNIK
Posty: 135
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55
Lokalizacja: {"name":"","desc":"","lat":"","lng":""}

O:HMS Implacable (ex Duguay-Trouin)

Post autor: SZKUTNIK »

Ahoj!
Rado: Jeśli można to bardzo chętnie podłączyłbym się pod te plany i inne materiały z NMM. Oczywiście odpłatnie. Jestem szczęśliwym posiadaczem książki J. Boudriot (wersja angielska) o której wspomniał tomek Aleksinski, chętnie bym jednak powiększył moją biblioteczkę o konkretne plany HMS Implacable. Pozdrawiam. SZKUTNIK
Pozdrawiam SZKUTNIK

szkutnik-model@wp.pl
Awatar użytkownika
awas
Posty: 434
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

O:HMS Implacable (ex Duguay-Trouin)

Post autor: awas »

Historię służby i podstawowe rysunki Duguay Trouin (od 1807 Implacable) mozna znaleźć w książce Petera Goodwina "The Ships of Trafalgar). Jeśli nie masz do niej dostepu to daj znać na PW to Ci zeskanuję ten fragment.
Jesli chodzi o rysunki tego okretu to zwróciłbym uwagą na jeden aspekt.
Okret był francuski do bitwy pod Trafalgarem w 1805 i wcielony do Royal Navy w 1807. Jego wygląd znacząco się zmieniał. Implacable był poddany gruntownemu remontowi w latach 1813/15. Planiki zamieszczone w książce Goodwina odnoszą sie do rysunków z NMM, które zostały wykonane po tej przebudowie w 1815r. Jesli chciałbyś budować okret w wersji z okresy bitwy pod Trafalgarem to plany z 1815 będą zupełnie różne. Nie wiem czy istnieja rysunki tego okretu "as captured" wykonane bezposrednio po jego przejęciu przez Anglików. Musisz ew. zapytac o to w swoich kontaktach z NMM.
Rysunki z książki Boudriota pokazują okret 74 działowy, ale nie wg. projektu Sane, jakim był Duguay Truin. Gdybyś chciał budowac model z okresu Trafalgaru to mógłbyś wykorzystać plany NMM z 1815 w zakresie geometrii kadłuba a książke Boudriota w odniesieniu do szczegółów konstrukcji, wyposazenia i omasztowania.
Pozdrawiam
Artur
Awatar użytkownika
Rado
Posty: 322
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

O:HMS Implacable (ex Duguay-Trouin)

Post autor: Rado »

Cenny komentarz. Póki co czekam na odpowiedź z NMM- kiedy będę wiedział co można od nich wyciągnąć łatwiej będzie ocenić co da się zrobić a co byłoby czystym "fantasy". Biorąc pod uwagę że nie jest jakoś szczególnie często budowanym modelem cieszyłbym się nawet z "brytyjskiej" wersji.

Była kiedyś książeczka: Implacable: A Trafalgar Ship Remembered, Beverley Butler and Kevin Littlewood ale nie daje się jej już zdobyć- nakład się wyczerpał.

Wczoraj znalazłem obraz N. Pococka (wrzucony do galerii) pokazujący jak wyglądał okręt w 1808. Malarz widział okręt i znał jego dowódcę z tego okresu, często dla niego pracował ale tak naprawdę na obrazie nie widać nic specjalnie ważnego- ot ogólny plan. Chcę spróbować zdobyć filmy archiwalne:

SHE BRAVED BATTLE AND THE BREEZE 22/10/1925 428.01
H.M.S. Implacable sits in the dry dock at Devonport.

THE 132 YEAR-OLD "IMPLACABLE" 06/06/1932 677.09
'Implacable', a ship from the time of Nelson, leaves Portsmouth - a salute comes from HMS Victory

Oczywiście będzie tam kadłub po wszystkich przebudowach ale zawsze lepsze takie materiały niż żadne...
http://erka.ovh.org/
Awatar użytkownika
Tomek Aleksinski
Posty: 410
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

O:HMS Implacable (ex Duguay-Trouin)

Post autor: Tomek Aleksinski »

Rado napisał:
Tomek Aleksiński- NMM ma szczęściem usługę (odpłatną bo odpłatną ale zawsze) kopiowania planów ze swoich zbiorów. Mam nadzieję że dysponują ( zdziwiłbym się gdyby było inaczej) również JAKIMIŚ rysunkami tej jednostki. W tej chwili czekam na odpowiedź, zobaczymy co powiedzą i ile sobie zażyczą... jakby nie było- czy mógłbym uśmiechnąć się do Ciebie o skany broszurki którą masz ? Byłbym zobowiązany. Zdaję sobie sprawę że to nie wystarczy ale zawsze to jakiś materiał dodatkowy.


A gdzie mam te materialy wyslac?
Mysle, ze do budowy modelu nie beda one pomocne, tam jest raczej rys historyczny jednostki + kilka starych cz/b fotografii, no ale skoro chcesz, to podaj mi swoj adres, OK?

Zgoda, nie jest to jednostka IDENTYCZNA do omawianej w 74gun Ship przez Boudriota, ale jest to jednostka siostrzanej klasy i, gdybys (wbrew moim radom) rzucil sie do jej budowy, to ja twierdze, ze nie ma dostepnej dokumentacji o podobnym stopniu dokladnosci odnosnie okretow francuskich rangi 74dzialowcow z konca 18 wieku, od w/w ksiazek z planami wewnatrz.
Sa to jednak pozycje odpowiednio drogie! Ouch!!! :(
Awatar użytkownika
Rado
Posty: 322
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

O:HMS Implacable (ex Duguay-Trouin)

Post autor: Rado »

Jeśli byłbyś tak miły- rkgalery małpa yahoo kropka com. Będę winien flaszkę rumu.

Zastanawiałem się- Ancre ma w ofercie plany bliźniaczej jednostki, też klasy Téméraire, z pierwszej serii 18 jednostek- Le Commerce de Marseille 1788-1801, projekt JN Sané. 150 Euro...
http://erka.ovh.org/
ODPOWIEDZ