Program 3D T-Flex

W tym miejscu potykamy się o projektowanie modeli żaglowców - i te na kartce i te tworzone komputerowo
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
b99artek
Posty: 27
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Program 3D T-Flex

Post autor: b99artek »

Witam serdecznie
W ostatnim Modelarzu ukazała się cz.1 kursu rysowania w programie T-FlexCAD ST 9. Osobiście, ciężko to przyznać, nie udało mi się przebrnąć przez projekt Blendera. Dla mnie to zbyt twardy orzech. Natomiast T-Flex, nie dość, że po polsku, to wydaje się łatwiejszy (instrukcja to tylko 500 stron). Poza tym szukam z przyzwyczajenia programu, w którym rysuje się detale bardziej "klasycznie" (rysunek techniczny) niż "komputerowo". Co o tym sądzicie?
Awatar użytkownika
rczarnec
Posty: 283
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

O:Program 3D T-Flex

Post autor: rczarnec »

T-Flex to typowy program CAD, Blender z terminem CAD nie ma nic wspólnego (no może poza członem Computer). Moim zdaniem (nie jestem inżynierem, więc nie wiem, czy mogę się autorytatywnie wypowiadać) - wybór programu powiniem być podyktowany obranymi celami. Jeśli to ma być prezentacja modelu - to lepiej wybrać któryś z programów do modelowania (np. Blender; nie zgodzę się, że jest trudny w użyciu). Jeśli stworzony komputerowo model ma być podstawą opracowywanych planów - to programy CAD będą nie do zastąpienia.
Jakiś czas temu opublikowałem na Kodze samouczek dla Alibre - T-Flex jest bardzo podobny, a nawet ma większe możliwości niż darmowa wersja Alibre. Nie znalazłem w nim natomiast możliwości gięcia obiektów ani rozwijania przestrzennych powierzchni na płaszczyznę.
Poczekam jeszcze na dalsze artykuły w Modelarzu, ale wygląda na to, że będę musiał czekać cały rok, aby przeczytać cały cykl...
Pozdrowienia
Robert Czarnecki
Awatar użytkownika
Handszpak
Posty: 153
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

O:Program 3D T-Flex

Post autor: Handszpak »

Witaj.
T-Flex parametric CAD wcale nie jest łatwiejszy od Blendera, i jest to narzędzie stworzone do projektowania 3D. Instrukcja w formie pdf. faktycznie jest po polsku, ale pomoc w programie niestety już nie, w i instrukcji nie ma wszystkiego. W programie faktycznie jest możliwość projektowania z rzutów 2D czyli z rysunków technicznych. Jak sama nazwa wskazuje jest to program parametryczny, znaczy raz rysujesz w nim urządzenie, a potem wprowadzasz modyfikacje do mnóstwa podobnych urządzeń do produktu wyjściowego. Zaawansowane możliwości graficzne nieco przycinają kompa. Ja próbowałem w nim wymodelować sztrandka, są wygodniejsze programy do takich rzeczy. Podsumowując T-flex ma olbrzymie możliwości, i wydajniejsza jest chyba tylko catia jeśli chodzi o tego typu programy dla przemysłu, w wersji studenckiej jest darmowy. do modelowania dawnych okrętów żaglowych, moim zdaniem się nie za bardzo nadaje.
oliwka84
Posty: 1
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

O:Program 3D T-Flex

Post autor: oliwka84 »

Witam!!
mam pytanko
czy ktoś z was potrafi stworzyć jakiś projekt w t-flexie???
chodzi mi o jakąś prostą część maszyny.....
jeśli tak to proszę o kontakt gg 5230422
Awatar użytkownika
rczarnec
Posty: 283
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

O:Program 3D T-Flex

Post autor: rczarnec »

Część maszyny.... hmmm... może tak na szybko taką (bez szczególnej dbałości o realia, materiał i oświetlenie - jak na to wszystko wpłynąć w T-Flex jeszcze nie wiem) - model utworzony w T-Flex, zrenderowany w POVRay:

Obrazek
Pozdrowienia
Robert Czarnecki
Awatar użytkownika
Handszpak
Posty: 153
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

O:Program 3D T-Flex

Post autor: Handszpak »

Projekt mojej skrzynki na zaliczenie z projektowania


Obrazek

i kawałek sztrandka

Obrazek
Awatar użytkownika
arthx
Posty: 156
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

O:Program 3D T-Flex

Post autor: arthx »

fajnie to w Alibre wychdzi !
Awatar użytkownika
rczarnec
Posty: 283
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

O:Program 3D T-Flex

Post autor: rczarnec »

To nie Alibre a T-Flex.
Pozdrowienia
Robert Czarnecki
pietrzak3
Posty: 12
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

O:Program 3D T-Flex

Post autor: pietrzak3 »

Witam

Jeśli chodzi o elementy blaszane to można je modelować wybierając z górnego menu Operacje, następnie Operacje Blaszane. Niestety darmowa wersja studencka ma kilka ograniczeń i nie wszystkie opcje mogą działać. Jeżeli chodzi o artykuły w modelarzu to jestem ich autorem i prosiłbym o komentarze co mogę zmienić albo o czym napisać.

Pozdrawiam
Arek
Pozdrawiam
Arkadiusz
Awatar użytkownika
b99artek
Posty: 27
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

O:Program 3D T-Flex

Post autor: b99artek »

Witam
Właśnie przerobiłem drugą część kursu. Gdy wszystko jest wyjaśnione krok po kroku to każdy może wykonać model 3D dowolnej części. Myślę, że program będzie bardzo przydatny. Często zdarzało mi się, że po wykonaniu jakiejś części modelu trzeba ją przerobić. To może najpierw wykonać model 3D, obejrzeć go w przestrzeni, wprowadzić zmiany i dopiero wykonać. Brakuje mi tylko opisu jak usunąć źle narysowaną linię. Zanim nabrałem wprawy w rysowaniu musiałem kilkanaście razy zaczynać wszystko od nowa.
Pozdrawiam
ODPOWIEDZ