Prawa autorskie

W tym miejscu potykamy się o projektowanie modeli żaglowców - i te na kartce i te tworzone komputerowo
Awatar użytkownika
jerry_bee
Posty: 922
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Odp:Prawa autorskie

Post autor: jerry_bee »

marsjano napisał:
po ilu latach wygasaja prawa autorskie planow ?

w uzupełnieniu - prawa autorskie nie wygasają NIGDY, tzn. nawet po 100 latach nikt nie może się ogłosić autorem jakiegokolwiek nie-swojego dzieła (wyobraź sobie, że jakiś pacykarz twierdzi, że to on namalował Mona Lisę). wygasnąc mogą ewentualnie majątkowe prawa autorskie, tzn. autorowi może przestać przysługiwać wynagrodzenie za korzystanie z jego dzieła. pozostaje sprawa korzystania z prawa publikacji... czyli zawsze znajdzie się ktoś, kto będzie chciał pieniądze za udostępnienie dzieła do zrobienia nawet jednej kopii. ma to jakiś sens, bo utrzymanie dzieła w jako-takim stanie przez kilkadziesiąt lat i konserwowanie go kosztuje.
--------------------------
pozdrawiam, jerry_bee
Awatar użytkownika
Rado
Posty: 322
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Odp:Prawa autorskie

Post autor: Rado »

O ile wiem majątkowe to coś koło 50 lat (kiedyś było bodaj 30 ale wydłużono) o ile właściciel lub spadkobiercy ponownie ich nie zastrzegą. Generalnie- cienka sprawa. Co do praw do publikacji- jest wyjątek od reguły, są nim opracowania naukowe pod które można od biedy podciągnąć monografie. Rzecz do wybronienia (ale z pewnością nie w takich przypadkach jak "Modelarz").
http://erka.ovh.org/
Awatar użytkownika
RomekS
Posty: 3205
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55
Lokalizacja: {"name":"Polska Toru\u0144","desc":"","lat":"","lng":""}

O:Odp:Prawa autorskie

Post autor: RomekS »

Czy takie opracowanie w Corelu przekroju Victory
będzie plagiatem.
Budowę tzn. szczegóły konstrukcji
chciałbym oprzeć o przekrój ST.
Natomiast wręgę mam odrsowaną z planów.
Deskowanie własne.
Skala może być dowolna. To grafika wektorowa.
Na rysunku jest 1:100.
Jeżeli nie byłoby to plagiatem
to mógłbym opublikować plan na Kodze np. w pdf,
tak jak K&M.
Deskowanie po lewej jest uprosczone.

Obrazek
Awatar użytkownika
Kon_Bar
Posty: 371
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

O:Odp:Prawa autorskie

Post autor: Kon_Bar »

Romek - to byłoby COŚ. Tylko nie podoba mi się pomysł z wzorowaniem na ST. Może przyjąć formułę taką, że wybierzesz przekrój (kadłub od X - do Y) i sukcesywnie pokazujesz szkic elementu, który chcesz opracować (np deskowanie pokładu. Kto chce to siada do planów / anatomii / czego tam ludzie nie mają i poprawki / uwagi zgłoszone w ciągu np 7 dni nanosisz na wersję ostateczną. Ja chętnie bym wziął udział w czymś takim (już mam kupować anatomię i plany? ;) ) niejako jako wprawkę w czytaniu planów / pracy nad materiałami źródłowymi (to jest jeden ze smaczków modelarstwa - przynajmniej dla mnie). Myślę, że w ten sposób mogłoby powstać coś fajnego (i na 100% nie naruszającego praw autorskich - to byłoby Twoje opracowanie)
Awatar użytkownika
mirek
Posty: 1879
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

O:Odp:Prawa autorskie

Post autor: mirek »

Tu się całkowicie zgadzam z Konradem.
Tak sobie myślę, a możne Romku zdecydowałbyś się na pociągnięcia takie wspólnego projektu , ja bardzo chętnie się włączę od strony techniczno - technologicznej bo z rysowaniem to u mnie dość kiepsko.
Uważam , ze wielu kolegów na coś takiego by się skusiło
Pozdrawiam Mirek Rybus
Awatar użytkownika
RomekS
Posty: 3205
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55
Lokalizacja: {"name":"Polska Toru\u0144","desc":"","lat":"","lng":""}

O:Odp:Prawa autorskie

Post autor: RomekS »

Kon_Bar napisał:
Romek Tylko nie podoba mi się pomysł z wzorowaniem na ST.


Ale właśnie Konrad o to chodzi, że chciałbym V wykonać identycznie jak ST.
Nawet szerokość przekroju chcę mieć identyczną czyli 80 mm.
Dwa przekroje obok siebie wykonane tą samą technologia
i z taka samą szczegółowością, to moja koncepcja.
A ,że trzeba będzie wszystko rozrysowywać dlatego podałem propozycję
publikacji tego co będzie robione. Stocznię też chcę zrobić podobną jak w ST.
Bardzo fajnie zdała egzamin. Pokłady będą płaskie ze sklejki 1 mm i forniru
itd...
Mirku na pewno zamówię listewki. Ale najpierw skończę ST.
Niestety znowu będzie to skala 1:100.

Poniżej porównanie wręg ST i V w tej samej skali.
Obrazek

oraz jak to było w ST.
Obrazek
Awatar użytkownika
Paliwiak1
Posty: 243
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

O:Odp:Prawa autorskie

Post autor: Paliwiak1 »

Witam

Jak byście chcieli pociągnąć taki projekt to ja z wielką przyjemnością mogę przerysować wszystkie rysunki wraz ze zmianami, żeby było to naszego autorstwa w AutoCad-zie i przerobić je na PDF.
Jak będzie trzeba to mogę do takiego projektu zrobić nawet proste złożenia w Solid Works-ie (chodzi mi o dopasowanie elementów i wykonanie rys. 3D).

Podsumuwująć, jeśli chcecie to mogę wyrysować wszystko, co chcecie w AutoCad-zie a nawet w Solid Works-ie. Co do rysowania w systemach CAD mam doświadczenie zawodowe od 4 lat.:P

Z poważaniem Paweł G.
Z poważaniem Paliwiak
Awatar użytkownika
Andrzej1
Posty: 1568
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56
Lokalizacja: {"name":"Polska Szczecin","desc":"","lat":"","lng":""}

O:Odp:Prawa autorskie

Post autor: Andrzej1 »

Takie "gupie" pytanie :

A co z licencją na Autocada ?

Z ukłonami
Andrzej Korycki
Awatar użytkownika
Kon_Bar
Posty: 371
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

O:Odp:Prawa autorskie

Post autor: Kon_Bar »

RomekS napisał:
Kon_Bar napisał:
Romek Tylko nie podoba mi się pomysł z wzorowaniem na ST.


Ale właśnie Konrad o to chodzi, że chciałbym V wykonać identycznie jak ST.
Nawet szerokość przekroju chcę mieć identyczną czyli 80 mm.


Fragment:

RomekS napisał:
Budowę tzn. szczegóły konstrukcji chciałbym oprzeć o przekrój ST.


błędnie zinterpretowałem, że chcesz rozwiązania z konstrukcji ST przenieść do Victory'ego (a jak rozumiem przenieść chcesz raczej technologię wykonania przekroju a nie elementy konstrukcyjne?)
Awatar użytkownika
Emilius
Posty: 417
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

O:Odp:Prawa autorskie

Post autor: Emilius »

Romek, jeśli rysunki , które wykonasz NIE SĄ identyczne z rysunkami co do których istnieje zastrzeżenie praw autorskich , to jest to Twoje dzieło i twoje prawo, nawet jeśli są podobne lecz np wykonane w technice 3d a pierwotne były 2 płaszczyznowe , to wystarczy zaznaczyć , że w oparciu o..., gdyż nie używasz oryginalnych materiałów i ich nie powielasz, tylko wykonujesz całkowicie nową rzecz, nowe dzieło podobne do jakiegoś. NIE ISTNIEJE prawo autorskie dla idei. Dotyczy to także techniki wykonania dzieła. Możesz np. sfotografować i publikować fotografię czyjegoś dzieła, nie naruszając jego praw autorskich, chyba, że prawo autorskie w tym momencie wspomina o wykonywaniu reprodukcji i fotografowania.
Sail Ho!
Emil

W stoczni Santisima Trinidad
www.Santisima Trinidad.jun.pl
ODPOWIEDZ