Prawa autorskie

W tym miejscu potykamy się o projektowanie modeli żaglowców - i te na kartce i te tworzone komputerowo
Awatar użytkownika
wurcelstock
Posty: 267
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

O:Odp:Prawa autorskie

Post autor: wurcelstock »

Podoba mi się to!

Mogę - podobnie jak Paliwiak1 - rozrysować szkice w ArchiCAD-zie (licencjonowanym).
Różnica polega na tym, że rysując w 2D trzeci wymiar mam niejako "z automatu".
Trudniejsze (bardziej skomplikowane - o wielu płaszczyznach) elementy modeluje się z siatki - co nie jest specjalnie skomplikowane. Łatwo też wykonać wizualizacje w dobrej jakości.
O wymiarowaniu nawet nie wspominam...

Tomek

*EDIT

Ostatnio robiłem dla klienta takie cóś...
Wręgi też dam radę ;)
Obrazek
Obrazek
orkan
Posty: 48
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

O:Odp:Prawa autorskie

Post autor: orkan »

Panowie , sprawa jest bardziej skąplikowana niż wam się wydaje !
Znalazłem kiedyś na śmietniku /dosłownie/kompletną dokumętacje jednostki pływającej /setki rysunków/.Jak to sie ma do praw autorskich ,skoro do tego sam zrobiłem jeszcze około 400 zdjęć tej jednostki .Kto będzie autorem i będzie miał prawa autorskie do dokumętacji gdyby została przetworzona na plany modelarskie a jako żródło wykorzystał cos co znalazł ?
Awatar użytkownika
Paliwiak1
Posty: 243
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

O:Odp:Prawa autorskie

Post autor: Paliwiak1 »

Witam

Andrzeju ja mam AutoCada z licencją w pracy tak, więc niema problemów.:)


Wurcelstock mam pytanie czy projektójesz dla klijentów wygląd wewnętrzny pomieszczeń zawodowo czy dla znajomych;) ??
Z poważaniem Paliwiak
Awatar użytkownika
RomekS
Posty: 3205
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55
Lokalizacja: {"name":"Polska Toru\u0144","desc":"","lat":"","lng":""}

O:Odp:Prawa autorskie

Post autor: RomekS »

Lubię Corela
i taką mam wizualizacje budowy.
Obrazek
Awatar użytkownika
rczarnec
Posty: 283
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

O:Odp:Prawa autorskie

Post autor: rczarnec »

Jeśli chodzi o kwestie licencjonowania programów typu CAD, to przypominam o programach darmowych:
- Alibre - dość okrojona wersja w stosunku do wersji pełnej (m. in. ograniczona liczba elementów złożenia, brak szkicowania 3D) - http://www.alibre.com
- T-Flex CAD Student Edition - opisywany w Modelarzu; ograniczenia wersji bezpłatnej nie pomniejszają jej przydatności dla naszych zastosowań - http://www.t-flex.com
- PowerSHAPE-e - pozbawiona modułu fotorealistycznej prezentacji wersja zapisująca pliki tylko w formacie programu; eksport do innych formatów możliwy po wykupieniu voucherów (cena jednego 200$ - SIC!) ale tworzenie modelu na podstawie skanów linii teoretycznych i sporządzenie dokumentacji 2D całkiem sprawne - http://www.powershape.com (wersja "Academic & personal use" wymaga bezpłatnej rejestracji).

Romku - oferuję swoją pomoc...

A tu tylko fragment kadłuba znanej szalupy (tak na szybko, bez szczególnej dbałości, widok boczny kadłuba wykorzystany jedynie dla celów wyznaczenia odległości pomiędzy profilami):

Obrazek
Pozdrowienia
Robert Czarnecki
Awatar użytkownika
Romanov
Posty: 209
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

O:Odp:Prawa autorskie

Post autor: Romanov »

Witam
Przeglądam ten temat i mam troszke mieszane uczucia.
Zdaje sie ze plany modelarskie jako takie nie sa chronione prawami autorskimi gdyż według prawa nie jest to praca twórcza a tylko jest reprodukcją. I niestety w Polsce to bardzo ułatwia ludziom nieuczciwym różne kombinacje. Sporo zachodu trzeba potem zeby w sądzie dojść swoich praw.
Gdybyś wymyslił projekt nowego jachtu to juz jest praca twórcza ale jesli masz ochote narysować plany jachtu OPTY to w zasadzie nie jestes w zaden sposób ograniczony.
To jest moje zdanie oparte na kilku faktach z życia. Jeśli się mylę to mnie poprawcie.
DKM "Wodnik" www.rcmodel.com.pl
ODPOWIEDZ