KROK 13 - Poszycie kadłuba

Zapraszamy do udziału w projekcie !!!
Awatar użytkownika
golasz
Posty: 154
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Odp:KROK 13 - Poszycie kadłuba

Post autor: golasz »

Pierwsa warstwa to listewki sosnowe;)



To samo pytanie chciałem zadać :woohoo:

Lubię taki "prawdziwy" kolor drewna,więc nie wiem co mogę zastosować:blink:
Moge zastosować bejcę(nie przypadła mi do gustu) i sam nie wiem co można jeszcze uzyć.

ALe skoro koledzy tak zachwalali 3v3 to chyba tego użyje. Chyba że jest jakiś lepszy "środek" na zachowanie oryginalnego kolorku drewna :) .
[url=mailto:golasz4@wp.pl]golasz4@wp.pl[/url]
Awatar użytkownika
Zbyszek
Posty: 968
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Odp:KROK 13 - Poszycie kadłuba

Post autor: Zbyszek »

Odpowiadam na pytanie dlaczego pokrywałem klejem między wręgami, chodziło mi głównie o hońcówki wręg wyznaczających nadburcie, nie wszystkie były oklejone taśmą więc smarowałem tylko między wręgami aby się nie przyklejły do tych końcówek które i tak w późniejszym etapie trzeba odciąć. Mam nadzieję że teraz wszystko jasne.
Pozdrawiam!!!
Awatar użytkownika
golasz
Posty: 154
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Odp:KROK 13 - Poszycie kadłuba

Post autor: golasz »

Narazie prace stoją w miejscu, ale zabieram sie za cięcie forniru i z tego co wyczytałem to długość paseczka forniru powinna mieć ok. 20 cm a szerokość!?Na planach jest 6 mm, czy będzie błędem jeżeli zrobię 5 mm ? Czy lepiej robić tak jak na planach? Nigdzie nie moge znalezc jaka szerokość dlatego sie pytam :blush: :blush:

Pozdrawiam
[url=mailto:golasz4@wp.pl]golasz4@wp.pl[/url]
Awatar użytkownika
RomekS
Posty: 3205
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55
Lokalizacja: {"name":"Polska Toru\u0144","desc":"","lat":"","lng":""}

Odp:KROK 13 - Poszycie kadłuba

Post autor: RomekS »

golasz napisał:
..... zabieram sie za cięcie forniru i z tego co wyczytałem to długość paseczka forniru powinna mieć ok. 20 cm a szerokość!?Na planach jest 6 mm, czy będzie błędem jeżeli zrobię 5 mm ? ....


Wnioskuje z tego, ze zrobiles poszycie pierwszej warstwy ....
:woohoo: :woohoo: :blink:
Czy tez moze ciecie forniru jest przerywnikiem...

Moze byc 5 mm tylko trzeba pamietac, ze to najszersza czesc paska.
Jak bedziesz ustalal ich polozenie to na najbardziej "pekatej wredze" odmierz 5 mm a pozostale szerokosci paska na poszczegolnych wregach odmierz albo cyrklem redukcyjnym albo pomocniczym paskiem z naniesionymi liniami zbiegajacymi sie w jednym punkcie.
Najpierw musisz policzyc ile listewek 5 mm "wejdzie na "te najbardziej pekata" wrege.
Jezeli trzeba to zamieszcze fotke...
Chociaz jest to w relacjach....

:) :)
Awatar użytkownika
golasz
Posty: 154
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Odp:KROK 13 - Poszycie kadłuba

Post autor: golasz »

RomekS napisał
Wnioskuje z tego, ze zrobiles poszycie pierwszej warstwy ....


Niestety dopiero przymierzam się do "pierwszej głównej" listewki. Cięcie forniru jest jak to nazwałeś przyrywnikiem, teraz robię jakieś małe rzeczy wieczorami jak przeglądanie jeszcze raz poszczególnych relacji, robienie porządku w pracowni (oj trzeba już było;) )itp. teraz cały czas zajmuje nauka, ale już nie długo wakacje i prace przy modelu nabiora rozpędu. Aaa... zapomniałem, która to jest ta najbardziej "pekata wrega" do tego nie doszedłem:blink: musze coś nie uważnie czytać ;)

Pozdrawiam
[url=mailto:golasz4@wp.pl]golasz4@wp.pl[/url]
Awatar użytkownika
RomekS
Posty: 3205
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55
Lokalizacja: {"name":"Polska Toru\u0144","desc":"","lat":"","lng":""}

Odp:KROK 13 - Poszycie kadłuba

Post autor: RomekS »

golasz napisał:
[b]
Aaa... zapomniałem, która to jest ta najbardziej "pekata wrega" do tego nie doszedłem:blink: musze coś nie uważnie czytać ;)



Looknij na plan z wregami
i zobacz, ktora ma najwiekszy obwod do pokrycia (jest najwieksza)
;) ;)

Mozna zmierzyc (wskazane)
a mozna tez "na oko" (pomylka raczej wykluczona ale....)

Mozna tez zmierzyc w naturze nitka....
Porzadki wskazane jak najbardziej

:) :)
Awatar użytkownika
golasz
Posty: 154
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Odp:KROK 13 - Poszycie kadłuba

Post autor: golasz »

Witam!

Kończę przyklejać listewki na burtach, fornir juz prawie pocięty,choc zanim nauczylem sie go ciąć, zmarnowalem spary kawał materiału :blush: :dry: :S :pinch: i nasunelo mi się pytanko jak praweidłowo zrobić poszycie?

RomekS napisał:

Moze byc 5 mm tylko trzeba pamietac, ze to najszersza czesc paska.

Jak bedziesz ustalal ich polozenie to na najbardziej "pekatej wredze" odmierz 5 mm a pozostale szerokosci paska na poszczegolnych wregach odmierz albo cyrklem redukcyjnym albo pomocniczym paskiem z naniesionymi liniami zbiegajacymi sie w jednym punkcie.



Niestety nie posiadam cyrkla redukcyjnego,a "pasek z naniesionymi liniami zbiegającymi się w jednym punkcie" to taki jak na stronie Mareckiego? Jesli tak to jak się z nim posługiwać, bo nie zabardzo rozumiem?! Jeśli można to poproszę o szczegółowy opis. :) :) :)

Z góry dziękuje :)

Pozdrawiam
[url=mailto:golasz4@wp.pl]golasz4@wp.pl[/url]
Awatar użytkownika
Zbyszek
Posty: 968
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Odp:KROK 13 - Poszycie kadłuba

Post autor: Zbyszek »

Przeczytaj początek tego kroku, opisalem tam jak to robilem. Jeśli będziesz potrzebował jakieś dokładniejsze opisy to pisz do mnie ja postaram się to wyjąsnić.
Pozdrawiam!!!
Awatar użytkownika
golasz
Posty: 154
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Odp:KROK 13 - Poszycie kadłuba

Post autor: golasz »

Witam! Nie wiem czy mam się trzymać wyliczeń że w najszersdzym miejscu wejdą 22 deski czy tego że u mnie w najszerszym miejscu zmieściło sie 24?! Więc gdybym założył że wchodza 22 to : 14,5(długość najbardziej pękatej wręgi na jednej burcie) 14,5/22=0,65 lub 14,5/24=0,6
Wiec żaden z tych nie pasuje do szerokości mojego forniru (pociełem na paski 5 mm). chyba ze to się oblicza w ten sposób:
14,5/0,5(cm)=29 desek więc 14,5/29=0,5 w najszerszym miejscu, i czy mam zakładac na każdej wrędzę ze jest 29(22,24) czy liczyc ile naprawdę "wchodzi" na poszczególna wręgę? Przepraszam ze trak męczę ;) ,ale chciałbym miec 100% pewności :) :). Z góry dziękuje za odpowiedz.

Pozdrawiam
[url=mailto:golasz4@wp.pl]golasz4@wp.pl[/url]
Awatar użytkownika
Zbyszek
Posty: 968
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Odp:KROK 13 - Poszycie kadłuba

Post autor: Zbyszek »

Musisz pamiętać że od dziobu do rufy przebiegają wszystkie deski. Tak więc tak jak wyliczyłeś przy szerokości 5 mm na najbardzeij pękatej wrędze wychodzi ci 29 desek. I teraz każdą wręgę musisz podzielić na 29 odcinków, nie będą one miały 5 mm tylko będą węższe. Należy pamietać że pierwsze 7 desek na nadburciu ma szerokość 3 mm. Proponuję ci zrobić najpierw poszycie nadburci tak jak jest przestawione wcześniej, a następnie jesli już masz pocięty fornir na szerokość 5 mm, na najbardziej pękatej wrędze wylicz ile ci wejdzie tych desek, jeśli zostanie ci np. 2 mm to poprostu zwęższy lekko deski tak żeby iwszystkie miały to samom szerokość.
Pozdrawiam!!!
ODPOWIEDZ