KROK 11 - Pokład

Zapraszamy do udziału w projekcie !!!
Awatar użytkownika
jerry_bee
Posty: 922
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

KROK 11 - Pokład

Post autor: jerry_bee »

w zastępstwie Mirka pozwalam sobie na założenie nowego wątku. nie będę się wymądrzał na temat techniki budowy, bo sam niewiele wiem, pokażę tylko stan obecny prac nad pokładem.

na pierwszym obrazku widać rysunek pokładu, który przyjęliśmy jako nasz wzor. opieramy się na planach z czasopisma Modell Bau Heute, z wszystkimi konsekwencjami. tzn. dopiero mocny dowod w postaci zdjęcia, względnie konkret ze Sztuki budowania spowoduje modyfikację tych planów. oczywiście jeśli ktoś wyprzedził maruderów i opracowuje swój model na podstawie trochę innych materiałów źrodłowych - nie ma żadnego problemu. chcielibyśmy tylko, żeby zachować tok kursu, Mirek w jakis tam sposob ustalił sobie kolejność montażu i dobrze by było to zachować. ponadto takie wybieganie do przodu troszkę nas dezorganizuje, bo zamiast siedzieć nad bieżącym krokiem zastanawiamy się i szukamy odpowiedzi na pytania, które i tak by kiedyś padły (nie traktujcie tego jako narzekanie, po prostu nie jesteśmy w stanie na raz opanować zbyt wielu elementów, czasu brakuje chronicznie).

Obrazek


poniżej pokazuję w jaki sposób przygotuję nasze plany. w związku z tym, że mimo wszystko mamy ograniczone zaufanie do materiałów źródłowych (zwłaszcza jeśli chodzi o geometrię okrętu) rysunek pokladu powstanie na bazie odrysowania z natury szablonu. szablon (po dopasowaniu wszystkich kawałków) zostanie zeskanowany i na tym skanie oraz wykorzystując plany MBH wrysuję wszystkie elementy pokładu, łącznie z rysunkiem deskowania. całość oczywiscie niedługo pojawi się jako plik do pobrania i wydrukowania.

Obrazek

Obrazek
--------------------------
pozdrawiam, jerry_bee
grzesiek
Posty: 106
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Odp:KROK 11 - Pokład

Post autor: grzesiek »

Witam
Mam małe pytanko w którym numerze Modell Bau Heute sa palny KuM oraz jak mógłbym prosić o wiecej szczegułów na temat tego numeru bo moze mialbym mozliwosc zdobycia tego czasopisma
Dziekuję i Pozdrawiam
GrzesiekR
Vikitor
Posty: 38
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Odp:KROK 11 - Pokład

Post autor: Vikitor »

Nr 7 z roku 1981, info z:
http://www.modellskipper.de/archive/artikelquellenarchiv/index.htm?/archive/artikelquellenarchiv/dokumente/jahrgang_mbh_1981/gesamtuebersicht_mbh_1981.htm
Pozdrawiam, Wiktor
Awatar użytkownika
jerry_bee
Posty: 922
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Odp:KROK 11 - Pokład

Post autor: jerry_bee »

Wiktor, dzięki za pomoc. mogę tylko potwierdzić.
--------------------------
pozdrawiam, jerry_bee
Awatar użytkownika
Zbyszek
Posty: 968
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Odp:KROK 11 - Pokład

Post autor: Zbyszek »

Jerry myślę że zestawienie elementów powinno się raczej znaleść tutaj w następnym kroku.

Jerry napisał:

"wymiary zdjęte są z planów MBH, jeśli ktoś ma te elementy o wymiarach ciut innych (+/- 10%) chyba nie będzie problemu.
rozmawiamy z producentem blach fototrawionych, jeśli się dogadamy (a raczej tak) to w sklepie pojawi się blaszka z elementami uzupełniającymi (podwięzi, zawiasy, szyldy, litery itd)."

Obrazek

Myślę że nie zabijesz mnie za to :P
Pozdrawiam!!!
Awatar użytkownika
jerry_bee
Posty: 922
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Odp:KROK 11 - Pokład

Post autor: jerry_bee »

Zbyszek napisał:
Jerry myślę że zestawienie elementów powinno się raczej znaleść tutaj w następnym kroku. [...]Myślę że nie zabijesz mnie za to :P


no coś Ty! sam nie wiedziałem gdzie to wkleić, tej pierwszej tableki z zestawieniem drewna nie mogę znaleźć!
a poza tym to jestem pacyfistą ;) tym bardziej, że mamy względem Ciebie pewne plany...
mianowicie chodzi o szalupę. z wymiarów to wychodzi ona nam całkiem spora i juz o tym rozmawiałem z Mirkiem, teraz czas na Ciebie - co Ty na to, żeby stworzyć kolejny Krok w naszej instrukcji o budowie szalupy? nam by to dało trochę oddechu, kursanci mieliby co robić, na Ciebie spłynęłaby zasłużona chwała! artykuł już jest, rysunki szalupy mamy, razem moglibyśmy ten temat pociągnąć. daj znać co o tym myślisz.
aha, na koniec w temacie pokładu - cały szablon mam, tylko niestety skaner szlag mi trafił, może jutro odwiedzę kogoś z tą maszyną.
--------------------------
pozdrawiam, jerry_bee
Awatar użytkownika
Zbyszek
Posty: 968
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Odp:KROK 11 - Pokład

Post autor: Zbyszek »

Podejmuję wyzwanie:evil: :evil:
Pozdrawiam!!!
vegelus
Posty: 476
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Odp:KROK 11 - Pokład

Post autor: vegelus »

Jerry mała uwaga. Po zeskanowaniu i wydrukowaniu wyniki mogą cie zadziwić jak mnie swego czasu jak chciałem coś powiększyć :S

Róznice dochodziły do 5mm
Wiem że ty nie będziesz powiekszał ale pilnuj wymiarów bo skaner to narząd optyczny i kłamie jak najęty ;)
Awatar użytkownika
jerry_bee
Posty: 922
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Odp:KROK 11 - Pokład

Post autor: jerry_bee »

vegelus napisał:
Jerry mała uwaga. Po zeskanowaniu i wydrukowaniu wyniki mogą cie zadziwić jak mnie swego czasu jak chciałem coś powiększyć :S

Róznice dochodziły do 5mm
Wiem że ty nie będziesz powiekszał ale pilnuj wymiarów bo skaner to narząd optyczny i kłamie jak najęty ;)


spokojna głowa, narysowałem kreskę wzorcową ;) po zeskanowaniu dopasuję rysunek do długości osi podłużnej pokładu i sprawdzę długość krzywizny poprzecznej. co oznacza, że w teorii wszystko powinno się zgadzać. zresztą, przed publikacją miałem zamiar wydrukować sobie gotowy pokład i sprawdzić czy nie ma jakichś baboli. technicznie proponuję drukować na brystolu i taką matrycę nakleić na wręgi. brystol łatwiej się układa, w przypadku takiej powierzchni z elementem w jednym kawałku mogą być problemy z układaniem.

a tak przy okazji mały konkursik!!! (niestety bez nagród, chyba że medal z kartofla) - fragmentem jakiej powierzchni jest nasz pokład?
--------------------------
pozdrawiam, jerry_bee
Vikitor
Posty: 38
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Odp:KROK 11 - Pokład

Post autor: Vikitor »

Paraboloida hiperboliczna? :evil:

>Powloka translacyjna antyklastyczna ktorej powierzchnia jest utworzona przez przesuwanie
sie paraboli 2 stopna (tworzacej) po drugiej paraboli 2 stopnia (prowadnicy), z tym ze
tworzaca jest w kazdym polozeniu rownolegla do swojego pierwotnego polozenia<
wg. >Konstrukcje Zelbetowe< J.Kobiak W.Stachurski :D:D:D
ODPOWIEDZ