KROK 10 - Część 1

Zapraszamy do udziału w projekcie !!!
Awatar użytkownika
mirek
Posty: 1879
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

KROK 10 - Część 1

Post autor: mirek »

Zaczynamy kryć nasz model . Nareszcie !! Pewnie wielu tak powie . Starałem się zrobić to jak najlepiej umiałem i mogłem .
Po dokładnym oszlifowaniu i sprawdzeniu przystępujemy do krycia burt . Przygotowałem sobie listwy 6x2x800 oraz 3x2x400 z Czereśni Amerykańskiej . Wyznaczyłem linię pokładu na zewnętrznej stronie szkieletu i dokładnie starałem się przykleić listwę 6x2 po całej długości kadłuba , będzie to nasza odbojnica. Linia pokładu powinna byś ok. 28 mm od wierzchołka wręg .
Listwy na naszą odbojnicę namoczyłem przez ok. 20 sek. we wrzątku i przypiąłem na noc do szkieletu . Listwa ładnie ułożyła się na naszym szkielecie . Rano odpiąłem ją i przykleiłem na dobre do wręg

Obrazek



Po wyschnięciu kleju a używałem klej Patexx Ekspres przystępujemy do zabezpieczenia
wręg przed klejem , ja zrobiłem to taśma samoprzylepną jak widać na załączonym obrazku


Obrazek



Teraz przystępujemy do oklejania naszych burt listwami 3x2 mm . Zaczynamy od dziobu w kierunku rufy . Ja swoich listew nie moczyłem ponieważ po wielu próbach stwierdziłem , że ładnie się układają i nie grozi to pęknięciem listewki . Smarujemy klejem krawędzie listewek i ściskami mocujemy je do naszych wręg

Obrazek



Po przyklejeniu pierwszej listewki 3x2 mm wklejamy wg planu wstawki z listewki 3x2 mm


Obrazek

Obrazek




Tym sposobem pokrywamy naszą burtę pamiętając o porządnym dociskaniu listewek do wręg ponieważ nasze listewki będą się mocno skręcać zwłaszcza na dziobie i rufie . Zbyt słabe dociśnięcie listewek może być powodem powstawania szpar w pokryciu. Listewki którymi pokrywamy kadlub powinny wystawać ok 50 mm poza nasz kadlub


Obrazek

Obrazek



Tak powinna wyglądać nasza burta po pokryciu . Niestety nie uniknąłem błędu przy pokrywaniu . Otóż nie zwróciłem uwagi na ułożenie odbojnicy przy przyklejaniu do wręg i efekt końcowy jest taki , że końcówki wręg dziobowych lekko wystają nie pokryte .
Nie musiałem o tym pisać ale wolę kolegów przestrzec przed zbytnim pośpiechem , a wiadomo pośpiech jest najgorszy w naszym hobby


Obrazek


Nie jest to coś strasznego ponieważ nasze wręgi od linii pokładu będą odcięte . Na koniec tego kroku mam gorąca prosbe Nie ponaglajcie mnie o następny krok , w dalszej budowie nie chcę się spieszyś bo znowu mogę walnąć jakiś głupi błąd
Pozdrawiam Mirek Rybus
Awatar użytkownika
maciejza
Posty: 512
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Re:KROK 10 część 1

Post autor: maciejza »

a mozna prosić zdjęcie rufy i dziobu tak "od przodu".
Awatar użytkownika
RomekS
Posty: 3205
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55
Lokalizacja: {"name":"Polska Toru\u0144","desc":"","lat":"","lng":""}

Re:KROK 10 część 1

Post autor: RomekS »

mirek_1953 napisał:

Po przyklejeniu pierwszej listewki 3x2 mm wklejamy wg planu wstawki z listewki 3x2 mm

[img [/b]


Mirku, co to sa te wstawki ? :blink:
I drugie pytanie, listwy moga byc krotsze (z czego sie ciesze)i laczone jak widze :blink:
Czy laczenia listew robic wg jakiegos wzoru z okreslonym rownym przesunieciem (tak jak cegly) czy wykonac to dowolnie?
I jeszcze jedno, te 5 cm to ma wystawac od rufy prawda, bo listwy przy dziobie musimy obcinac i tu pytanko jak (na szpic czy pod jakims katem)
:) :) :)
Kto pyta.....
..........
Wole zapytac :rolleyes:
Awatar użytkownika
Zbyszek
Posty: 968
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Re:KROK 10 część 1

Post autor: Zbyszek »

Mirku jak dobrze zrozumiałem ta wersja poszycia jest dla tych którzy wykonują poszycie z listewek bez forniru. A ci którzy bedą pokrywać fornirem powinni chyba użyć listewek 1,5 mm grubości aby uwzględnić grubość forniru. Na dziobie listewki powinny być klejone na styk ale wysunięte żeby można było później spiłować na przyklejenie kilu. Listewka 6x2 wyznacza linię odbojnicy ale grubość ma taką samą jak poszycie tzn. że później naklejmy odbojnice włąściwą.

Romku te wstawki symulują listwę poszycia której w tym miejscu nie będzie.

To na razie tyle co mi wpadło do głowy.
Pozdrawiam!!!
Awatar użytkownika
RomekS
Posty: 3205
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55
Lokalizacja: {"name":"Polska Toru\u0144","desc":"","lat":"","lng":""}

Re:KROK 10 część 1

Post autor: RomekS »

Zbyszek napisał:

Romku te wstawki symulują listwę poszycia której w tym miejscu nie będzie.



Moze to glupie pytanie ale samo jakos tak sie cisnie:

To co bedzie w tym miejscu :blink: skoro listwa odbojnicowa juz jest przyklejona :unsure:

Tak sie domyslam, ze pewnie szczelina do wlozenia pily zeby odciac moje sliczne slupki ....
:laugh:
Awatar użytkownika
Zbyszek
Posty: 968
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Re:KROK 10 część 1

Post autor: Zbyszek »

Na początku też zgłupiałem :blink: ALe podejrzewam że w tym miejscu są odpływy wody z pokładu, nie wiem czy dobrze to określiłem al chyba wiadomo o co chodzi. :rolleyes:
Pozdrawiam!!!
Awatar użytkownika
maciejza
Posty: 512
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Re:KROK 10 część 1

Post autor: maciejza »

Zbyszek napisał:
Na początku też zgłupiałem :blink: ALe podejrzewam że w tym miejscu są odpływy wody z pokładu, nie wiem czy dobrze to określiłem al chyba wiadomo o co chodzi. :rolleyes:


ee??
Obrazek
Awatar użytkownika
Zbyszek
Posty: 968
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Re:KROK 10 część 1

Post autor: Zbyszek »

Maciek na tym zdjęciu faktycznie tego nie widać, spotkałem się z tym że były to klapki na zawiasach otwierające się w jedną stronę. Ale może lepiej poczekamy na Mirka i wszystko się wyjaśni :laugh:
Pozdrawiam!!!
Awatar użytkownika
maciejza
Posty: 512
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Re:KROK 10 część 1

Post autor: maciejza »

ok, na planach są szparki-koszmarki ... na planach tez są "paski" poszycia które nijak się mają do tego co pokazuje i opisuje Mirek (zaznaczone na planach ze "deskowanie pokazane w uproszczeniu").
Nie wnikam ... ide dopieszczac wręgi tak by poszycie ładnie przylegało i z boku będe obserwować bieg wydarzeń .. (Mirek jak będziesz miał nas dosyć to powiesz prawda? ;) )
Awatar użytkownika
mirek
Posty: 1879
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Re:KROK 10 część 1

Post autor: mirek »

Te "szpary" w pokryciu są do odpływu wody z pokładu we wszystkich materiałach z jakich kozystaliśmy są one widoczne . Na zdjęciach z katalogu Krick też są widoczne choć dość slabo . Na zdjęciu jakie załączył Maciek jest to nie zrobione widocznie wykonawca to pominął ;) ;) Zobaczcie z resztą sami :
Na stronie firmy Krick

Jak narazie wyrabiam :) :) ale jak będę miał dośc to pewnie , że powiem : Mam dość :rolleyes: :rolleyes:
Pozdrawiam Mirek Rybus
ODPOWIEDZ